هر استان یک شتاب‌دهنده کسب‌و‌کارهای نوپا خواهد داشت

هر استان یک شتاب‌دهنده کسب‌و‌کارهای نوپا خواهد داشت

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات به اقدام‌های پیش‌بینی شده برای حمایت از کسب‌و‌کارهای حوزه فناوری‌اطلاعات اشاره کرد و گفت: هر استان دارای یک شتاب‌دهنده خواهد شد تا به این نوع کسب‌و‌کارهاکمک کند.

امیرحسین دوایی‌مرکزی گفت: شتاب‌دهنده در هر استانی که ایجاد شود به کمک شرکت‌های استارت‌آپی خواهند رفت تا بخشی از مشکلات آنان را برطرف کنند. دوایی افزود: هر استارت‌آپی که در این شتاب‌دهنده ها سرمایه‌گذاری کنند به همان میزان نیز شتاب‌دهنده سرمایه‌گذاری خواهد کرد تا پروژه‌ها تجاری‌سازی شوند. شتاب‌دهنده‌ها با سرمایه‌گذاری اولیه بر روی یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته و در مقابل به گردانندگان پروژه آموزش‌های لازم و خدماتی در مسیر ارزش‌آفرینی سریع‌تر و برای کسب موفقیت بهتر خواهند داد.
دوایی به تولید یک صد هزار نرم‌افزار کاربردی تلفن همراه که اکنون در فروشگاه‌های عرضه کننده نرم‌افزار (اپ‌استور) ایرانی عرضه می‌شوند، اشاره کرد و گفت: وجود این حجم از نرم‌افزارها نشان از اشتغال تعداد زیادی نیروهای تحصیل کرده در این بخش است که علاوه بر تولید به امر فروش آن‌ها نیز پرداخته‌اند.
دوایی گفت: علاوه بر آن تولید، این حجم از نرم‌افزارها بیان‌گر آن است که شرکت‌های نوپا زیادی در این بخش فعال شده‌اند. معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات به آمار ارایه شده مبنی بر ایجاد یک‌صد هزار شغل در بخش ارتباطات وفناوری‌اطلاعات (ICT) کشور اشاره کرد و گفت: انواع و اقسام طرح‌هایی که این وزارتخانه، اپراتورهای تلفن همراه و سایر اپراتورها و شرکت‌های دارنده پروانه‌های ارتباطات ثابت (FCP) طراحی کرده‌اند نه تنها موجب این حجم اشتغال شده است، بلکه اشتغال‌های جدیدی را هم به‌وجود خواهند آورد.
حسن روحانی رییس‌جمهور هفته گذشته در گفت‌وگو تلویزیونی در شبکه یک سیما اعلام کرد اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در فضای مجازی شاغل هستند. دوایی در این باره گفت: علاوه بر شغل‌های مستقیمی که در فضای مجازی ایجاد شده، این بخش اشتغال غیرمستقیم زیادی هم به دنبال داشته است، زیرا ایجاد هریک شغل مستقیم در بخش ارتباطات و فناوری‌اطلاعات حداقل سه شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند.
دوایی مهمترین کاری که دولت یازدهم برای حمایت از توسعه اشتغال در بخش ارتباطات و فناوری‌اطلاعات انجام داده را توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور ذکر کرد و گفت: افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه و اینترنت در کشور که از برنامه‌های بسیار خوب دولت تدبیر و امید بود، اکنون بازار بسیارخوبی را در اختیارنوآوران و خلاقان قرار داده است.
معاون وزیرارتباطات گفت: اکنون در اثر سیاست‌های دولت یازدهم، بازار بسیار بزرگی برای فعالیت بخش خصوصی در ارتباطات و فناوری‌اطلاعات ایجاد شده است که همه می‌توانند از آن بهره برداری کنند.
دوایی اختصاص تسهیلات و حمایت‌های مالی از طریق وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات برای حمایت از استارت‌آپ‌ها را از دیگر گام‌های موثر دولت برای ایجاد اشتغال در بخش  ICTدانست.
به منظور ارتقا و توسعه کاربرد فناوری‌اطلاعات و ارتباطات کشور و تولید برنامه‌های نرم‌افزاری و ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه ICT وجوهی از محل منابع داخلی شرکت‌های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات تحت عنوان وجوه اداره شده تخصیص داده شده است.
وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در چارچوب ضوابط و مقررات موجود و برای حمایت از پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای اشتغال‌آفرین و یا صادرات کالا و خدمات بخش‌های خصوصی و تعاونی غیر دولتی از محل این منابع تسهیلاتی را به شرکت‌های واجد شرایط اعطا می کند.
دوایی خاطرنشان کرد: تسهیلات و وام وجوه اداره شده برای شرکت‌های نوپا و تولیدکنندگان نرم‌افزار در نظر گرفته شده است تا به عنوان محرک و مشوق مورد استفاده قرار گیرد و همچنین بتواند بخشی از مشکلاتی را که جوانان در این بخش با آن‌ها درگیر هستند، برطرف کند.
محمود واعظی وزیرارتباطات و فناوری‌اطلاعات نیز در روزهای اخیر با اعلام این که سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل در بخش ICT ایجاد شده است، افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری های انجام شده و آمادگی زیر ساخت‌ها ، امروز به دنبال افزایش اشتغال در این بخش هستیم.
واعظی با بیان این‌که تا پایان سال پهنای باند به حدود ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید افزود: در ابتدای دولت کاربران اینترنت در سراسر کشور حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر بود که امروز به حدود ۳۸ میلیون کاربر رسیده است. واعظی گفت: پهنای باند اینترنت کشور از ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه به بیش از ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است. وزیرارتباطات و فناوری‌اطلاعات با بیان این‌که جوانان ما در حال ساخت و برنامه‌نویسی برنامه‌های متنوع بومی هستند، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک این برنامه‌ها نیازهای کشور را برآورده کند.