fa-IR
کارآفرینان برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به این بازار ورود پیدا کنند.

کارآفرینان برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به این بازار ورود پیدا کنند.

محمدرضا پور‌ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای‌اسلامی در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان کرمان گفت: کارآفرینان با رویکرد دانش و درک صحیح از بازار، ایده‌پردازی می‌کنند اما در عمل با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند که باید اقدامات اساسی برای تامین مالی صورت گیرد.

پور‌ابراهیمی گفت: توانمندی‌های انسانی و شرایط موجود اقتصادی کشور ضرورت توجه به کارآفرینی را نسبت به گذشته بیشتر می‌کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی گفت: جایگاه فناوری کشور در سال‌های اخیر در دنیا ۲۵ رتبه ارتقا پیدا کرده و در آینده شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار بورس وارد خواهند شد. پور‌ابراهیمی گفت: مسائل اقتصادی، معیشت، اشتغال جوانان و همچنین ظرفیت‌های علمی و تخصصی، علم‌و‌فناوری توجه به کارآفرینی را الزامی می‌کند.
پورابراهیمی با بیان این‌که استان کرمان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور است تصریح کرد: توجه به کارآفرینی از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند توجه به این موضوع مهم استان کرمان را به عنوان یک استان نمونه کارآفرین در کشور مطرح کند.
پور‌ابراهیمی تمرکزگرایی را یکی از مشکلات کشور دانست و گفت: افزایش اختیارات استان‌ها در برنامه ششم توسعه یکی از اقدامات مهم انجام گرفته است و با افزایش این اختیارات سازمان‌های متناظر می‌توانند اختیارات را از ستادهای مرکزی بگیرند. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای‌اسلامی با اشاره به این‌که تامین مالی سنتی دغدغه فعالان اقتصادی است تصریح کرد: ۸۰ درصد فعالان اقتصادی و کارآفرینان با مشکلات بانکی مواجه هستند.
پور‌ابراهیمی افزود: وعده‌ تغییر نظام بانکی را در پایان مجلس نهم داده بودیم و در مجلس دهم این موضوع مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت و قانون نظام بانکداری در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد که اکنون وارد جزئیات آن شده‌ایم. پورابراهیمی با اشاره به نظرات فقهی مراجع تقلید در خصوص نظام بانکی گفت: حمایت خوبی از سوی مراجع تقلید، فعالان اقتصادی و مردم داشتیم و قانون جدید نظام بانکی را از اوایل سال آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهیم داد. پور‌ابراهیمی گفت: امیدواریم پس از گذشت ۳۳ سال در تابستان سال ۹۶ بتوانیم قانون جدید بانکی متناسب با رویکرد فقهی و اسلامی و ظرفیت نظام بانکی در دنیا را عملیاتی کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی بیان کرد: همراهی برای رفع مشکلات و رفع قوانین مزاحم می‌تواند به این جمع کارآفرین کمک کند و آمادگی داریم در کمیسیون اقتصادی مجلس نظرات و پیشنهادهای کارآفرینان را بشنویم. پور‌ابراهیمی افزود: حضور استاندار اقتصادی، فرصت بزرگی است و مجمع نمایندگان استان و تمامی مسئولان استان آمادگی دارند تا کارآفرینان استان کرمان را مورد حمایت قرار دهند.
رئیس اتاق صنایع، معادن، بازرگانی و کشاورزی استان کرمان نیز در این آیین گفت: اگر به کار آفرین و سرمایه‌گذار اهمیت دهیم و همه فکر مسئولان متوجه رشد کارآفرینان شود و فضای رشد کارآفرین را فراهم کنند، اتفاقات بسیار خوبی برای کشور رخ خواهد داد.
سید مهدی طبیب‌زاده افزود: باید در زمینه این‌که چرا کارآفرینان استان کرمان رغبت نشان نمی‌دهند و حلقه بین ثروت و ثروت‌آفرینی را ایجاد نکرده‌اند، آسیب‌شناسی شود. طبیب‌زاده گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالا، توان خلق مزیت در استان کرمان وجود دارد اما نتوانستیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: مرکز پژوهش و تحقیقات اتاق کرمان، به دنبال شناسایی پیشران‌های اقتصادی استان است و در این مرکز بخش‌های اقتصادی که می‌تواند بیشترین اثر را در درآمد سرانه داشته باشند، شناسایی و به جامعه معرفی می‌شود. طبیب‌زاده بیان کرد: اتاق بازرگانی کرمان آمادگی دارد نقشه راه شناسایی و پرورش کارآفرینان و همچنین فراهم کردن شرایط کار و رفع موانع کارآفرینی را با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط آماده و فراهم کند. طبیب‌زاده گفت: متاسفانه امکان جذب ۸۰ درصد از استعدادهای استان در شرایط فعلی وجود ندارد و بسیاری از این افراد به استان‌های و یا به کشورهای دیگر می‌روند.
طبیب‌زاده تصریح کرد: ما به دنبال مرکز شتاب‌دهنده برای ایده‌های نو و خلاقانه هستیم تا ایده‌های ناب به منصه ظهور و تجاری‌سازی برسند که اولین مرکز در کرمان به زودی راه اندازی می‌شود.
یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان کرمان با حضور مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمعی از نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای‌اسلامی و مسئولان استان در محل اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد.