مهمترین موانع توسعه استارت‎آپ‎ها در ایران

مهمترین موانع توسعه استارت‎آپ‎ها در ایران

قوانین مربوط به فعالیت کسب‌و‌کارهای نوپا در تقابل با کسب‌و‌کارهای سنتی نیازمند اصلاح و بازنگری است تا هر دو مدل کسب‌وکار بدون دغدغه بتوانند در فضای ایجاد شده فعالیت کنند.

دبیر کمیته فناوری‌اطلاعات و ارتباطات مجمع تشخیص مصلحت نظام درکنار لزوم رفع موانع  بر سر راه فعالیت شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها بر لزوم تطبیق قوانین و مقررات کشور با پیشرفت فضای مجازی تاکید کرد.

محمدحسن انتظاری با اشاره به بررسی تاثیر کسب‎و‎‌کارهای نوپای فضای مجازی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کمیته فناوری‌اطلاعات و ارتباطات مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: پیشنهادات مربوط به این موضوع آماده ارائه به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

انتظاری با تاکید بر اهمیت توسعه کسب‌وکارهای نوپا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه درون‎زا و برون‎نگر اقتصاد مقاومتی به راحتی در فضای مجازی قابل انجام است و در صورتی که کسب‌وکارهای نوپا در این بخش مورد حمایت قرار گیرند این اهداف اجرایی خواهد شد.

دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تصویب آیین‌نامه حمایت از صادرات و توسعه نرم‌افزار در این شورا گفت: آن زمان نیز با تصویب این آیین‌نامه موضوع حمایت از کسب‌و‌کارهای نوپا در بخش نرم‌افزار مورد توجه قرار گرفت و اکنون نیز این موضوع را در مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری کرده‌ایم چرا که معتقدیم تحقق اقتصاد مقاومتی با توسعه کسب‌و‌کارهای نوپا در کشور امکان‌پذیر است.

انتظاری ادامه داد: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی اتکا به داخلی بودن است و شرکت‌های نوپا با توجه به دانش‌بنیان بودن و تکیه بر نیروی انسانی نخبه می‌توانند زمینه‌ساز تحقق این اهداف باشند.

انتظاری بر رفع معضل بیکاری و اشتغال‌زایی از سوی استارت‌آپ‌ها تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه این شرکت‎ها برای فعالیت با موانعی از جمله موانع قانونی مواجه هستند که باید رفع شود. قوانین و مقررات کشور باید با پیشرفت فضای مجازی تطبیق یابد، در این صورت شرایط برای رشد شرکت‌های نوپا آماده می‌شود اما متاسفانه هنوز در کشور، وارث قوانین و نظام قدیمی هستیم.

دبیر کمیته فناوری‌اطلاعات و ارتباطات مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه نحوه صدور مجوز فعالیت برای شرکت‌ها باید اصلاح شده و ارتقا یابد، افزود: البته حضور کسب‌و‌کارهای جدید نباید مانع فعالیت کسب‌و‌کارهای قدیمی شود. به همین دلیل لازم است که وزارتخانه‌های مربوطه پیشنهاد تدوین قوانین و مقررات جدید و ایجاد تعادل و تعامل در فضای کسب‌و‌کارهای سنتی با کسب‌و‌کارهای نوپا را ارائه دهند.