fa-IR

مونیش؛ صدا، تصویر، حرکت

۳۹/۷۳MB مصاحبه با عماد ساعدی، موسس استارت‌آپ مونیش
گفتگو با
مصاحبه

مونیش ارایه‌دهنده خدمات چندرسانه‌ای است و موسیقی، صداگذاری، تصویرسازی، موشن‌گرافیک، انیمیشن و تیزر است. مونیش با تولید محتوای چند رسانه‌ای به صورت اختصاصی برای فیلم‌ها، بازی‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها فرصت شکوفایی بیشتر آن‌ها را پدید می‌آورد و همچنین برای متخصصین این زمینه، یعنی طراحان و موسیقی‌دان‌ها فرصت‌های شغلی جدیدی به وجود آورده است.
 

www.monishco.com 

www.instagram.com/monishco 

ایده اولیه خود را از کجا الهام گرفتید؟
همیشه دوست داشتم، کسب‌وکار خودم را راه‌اندازی کنم. من حدود هشت‌سالی است که پیانو کار می‌کنم و به موسیقی بسیار علاقه‌مند هستم، مخصوصا هانس زیمر (Hans Florian Zimmer) که آهنگ‌ساز معروف و محبوبی است. ایده مونیش از آنجا به ذهنم رسید که، هانس‌زیمر در سن بیست سالگی به همراه یکی از دوستانش، شرکتی را تحت عنوان remote control production راه‌اندازی کرد و به صورت تخصصی در زمینه تولید موسیقی برای فیلم فعالیت کردند. من خودم می‌توانستم موسیقی بسازم و از آنجایی که با حوزه استارت‌آپ تا حدودی آشنا بودم، تصمیم گرفتم این شبکه را ایجاد کنم و مجموعه‌ای بسازم که به تولید موسیقی و در کنار آن تولید انیمیشن بپردازد که نتیجه آن مونیش شد.

از کجا متوجه شدید که ایده شما اگر در قالب یک سایت عرضه شود در بازار موفق می‌شود؟
در حال حاضر بازار به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و دیگر نمی‌توان به صورت حضوری فعالیت کرد چراکه بهره‌وری این روش بسیار پایین است، مگر این‌که محیطی مانند نمایشگاه باشد. در فضای آنلاین به طیف گسترده‌تری از مخاطبان دسترسی دارید به همین دلیل تصمیم گرفتیم که سرویس خود را از طریق سایت ارائه کنیم.

سرویس مونیش چه ویژگی‌های برجسته‌ای نسبت به رقبای خود دارد؟
مونیش تلفیقی از کلمه موسیقی و انیمیشن است. ما علاوه بر موشن‌گرافیک، انیمیشن و تصویر‌سازی که انجام می‌دهیم، سرویس موسیقی به صورت اختصاصی ارایه می‌کنیم. یک تیم آهنگ‌ساز برای ساخت آهنگ‌های اختصاصی داریم که می‌تواند موسیقی متن‌فیلم یا موسیقی یک برند را بسازد. علاوه بر این‌ها سرویس صدا‌گذاری و گویندگی هم داریم. علاوه بر موسیقی که نقطه قوت ما است، ما این توانایی را داریم که تمام این سرویس‌ها و خدمات را در قالب یک بسته جامع به مشتریان عرضه کنیم.

اولین مشتریان خود را چگونه پیداکردید؟ چگونه جذب مشتری می‌کنید؟
مونیش به تازگی و حدود دوماه است که راه‌اندازی شده است. برای شروع تصمیم گرفتیم از دایره اعتماد خودمان استفاده کنیم و از دوستانی که با آن‌ها در ارتباط هستیم و از استارت‌آپ‌هایی که در الکامپ حضور دارند برای معرفی خود استفاده کنیم و بعد آن‌را توسعه دهیم.

در سایت نمونه‌های رایگان گذاشته‌اید؟
پروژه‌هایی که قبلا توسط ما انجام شده در سایت در بخش نمونه‌کارها موجود است. بعنوان مثال ما پیش از یک مجموعه موسیقی اختصاصی برای دیجیاتو تولید کرده‌ایم، برای پونیشا تیزر و برای برنامه تلویزیونی خندوانه میان‌برنامه ساخته‌ایم که علاقه‌مندان برای مشاهده این موارد می‌توانند به سایت مونیش مراجعه کنند.

شما به عنوان یک کسب‌و‌کار نوپا، از چه فاکتورهایی برای جذب مشتریان خود برای استفاده از سرویس مونیش استفاده می‌کنید؟
مهارت و تخصص اعضای تیم باعث اعتماد مشتریان شد. اعضای تیم قوی هستند و کار با کیفیت انجام می‌دهند.

مذاکرات چگونه بوده است؟ آیا این افراد به شما معرفی شدند و یا خودتان اقدام کردید؟
کثرا ارتباط‌ها به صورت مستقیم بوده و با آن‌ها مذاکره داشتیم.

سرمایه اولیه خود را چگونه فراهم کردید؟
فعلا دوماه است که مونیش راه‌اندازی شده است و سرمایه‌ای جذب نکرده‌ایم، با سرمایه اعضای تیم سایت را راه‌اندازی کردیم. امیدوار هستیم که کار بازدهی بالایی داشته باشد و سریع به درآمد‌زایی برسیم و بتوانیم نظر سرمایه‌گذاران را جذب کنیم.

بعد از راه‌اندازی استارت‌آپ ذهنیت شما نسبت به دنیای کسب‌وکارهای نوپا عوض شده است؟
مونیش اولین تجربه من به عنوان یک استارت‌آپ است و تا الان نتیجه خوبی گرفته‌ام، امیدوار هستم همین‌طور ادامه داشته باشد. البته قبل از مونیش من تجربه یک فروشگاه آنلاین را داشته‌ام که در آن خیلی موفق نبودم. تجربه قبلی من یک فروشگاه اینترنتی در زمینه موسیقی به اسم نتستان بود که من نت موسیقی فیلم‌ها را برای پیانو تنظیم می‌کردم و در سایت برای فروش قرار می‌دادم ولی مورد استقبال قرار نگرفت. فکر می‌کنم دلیل شکست این بود که جامعه هدف به درستی انتخاب نشده بود و همینطور نیاز‌ها را خوب نسنجیده بودیم، سعی کردیم در مونیش این کار تکرار نشود و بهتر عمل کنیم؛ یعنی با هدف مشخص‌تر و برنامه‌ریزی شده پیش رویم. البته همه این‌ها تجربه است و من فکر می‌کنم زود وارد این فضا شده‌ام و اگر مانعی هم پیش روی من باشد امیدوار هستم که بتوانم جبران کنم.