fa-IR
بانک ملت آماده شراکت با فینتک‌ها است

بانک ملت آماده شراکت با فینتک‌ها است

شراکت با شرکای نوظهور بانکی، چابکی برای پاسخگویی سریع به نیازها و استفاده از تحلیل داده‌ها برای پیش‌بینی آینده از راه‌کارهایی است که به موفقیت بانک‌ها کمک می‌کند.

هادی اخلاقی‌فیض‌آثار در سخنرانی خود با عنوان شرکای تجاری نوظهور بانک‌ها در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، سازمان‌ها بدون روی آوردن به راهبرد شراکت نمی‌توانند مسیر مناسبی را طی کنند.مدیرعامل بانک ملت افزود: بانک‌ها در سال‌های اخیر به موضوع شرکای تجاری توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند.‌ اخلاقی با بیان این نکته که اتخاذ رویکرد شراکت از سوی بانک‌ها و آگاهی مردم از آن، عاملی نویدبخش برای مشتریان است، ادامه داد: این رویکرد ذهنیت مشتریان را نسبت به بانک‌ها و کسب‌و‌کارها تحکیم می‌کند. ‌اخلاقی دیجیتالی شدن را ضرورت بانکداری آینده خواند و گفت: به زودی همه اجزای جهان هستی، به شکلی با حوزه دیجیتال ارتباط پیدا می‌کنند بنابراین نمی‌توان از این حوزه غفلت کرد.

مدیرعامل بانک ملت ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بانک‌ها در حوزه روی آوردن به فناوری، رتبه دوم را پس از شرکت‌های‌های تک در بین حوزه‌های کسب‌و‌کار به خود اختصاص داده‌اند. ‌ اخلاقی دلیل این امر را سهولت و چابکی بانک‌ها در اصلاح و بازنگری فرآیندها متناسب با نیازهای مشتریان خواند. اخلاقی تاکید کرد: مواجهه شرکت‌ها و سازمان‌ها با رقبای نوظهور از نوع شراکت خواهد بود که متاسفانه این امر در ایران به کندی صورت می‌گیرد. اخلاقی گفت: رویکرد ارائه محصولات و خدمات جدید، توسعه بازارهای جدید و توسعه گروه مشتریان جدید، پیشران بانک‌ها برای روی آوردن به حوزه دیجیتال است.

مدیرعامل بانک ملت اضافه کرد: شراکت با شرکت‌ها، اکتساب و خرید شرکت‌ها، شراکت در برنامه‌های نوآورانه، شراکت با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، راه‌اندازی برنامه‌های نوآورانه، راه‌اندازی مراکز نوآوری و پژوهش، راه‌اندازی شرکت‌ها و راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر از گزینه‌های بانک‌ها برای بقا در اکوسیستم خدمات مالی با تکیه بر راهبرد شراکت است. به گفته اخلاقی، متاسفانه بانک‌ها در ایران بیشتر از راهبرد راه‌اندازی شرکت‌ها استفاده کرده‌اند که هزینه‌های سرسام‌آوری را بر آن‌ها تحمیل کرده است. اخلاقی افزود: عمده بانک‌های دنیا به برنامه‌های نوآورانه برای رشد شرکت‌های فینتک روی آورده‌اند. این در حالی است که در ایران علاقه‌مندی به حضور و استفاده از ظرفیت‌های موجود شرکت‌ها وجود ندارد و بیشتر علاقه‌مند به اکتساب و مالکیت آن‌ها هستند. اخلاقی با تاکید بر این نکته که در آینده بانک‌هایی موفق خواهند بود که روی حوزه دیجیتال و فناوری‌های نوین سرمایه‌گذاری کنند، تصریح کرد: شراکت با شرکای نوظهور بانکی، چابکی برای پاسخگویی سریع به نیازها و استفاده از تحلیل داده‌ها برای پیش‌بینی آینده از راه‌کارهایی است که به موفقیت بانک‌ها کمک می‌کند. به گفته دکتر اخلاقی، برای بقا تغییر استراتژی‌ها، تغییر افراد متناسب با شرایط روز، تغییر فرهنگ و استفاده از فناوری‌های روز باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. اخلاقی از سیستم‌های قدیمی و عدم یکپارچگی زیرساخت‌ها، ضعف مهارت‌های منابع انسانی، ضعف فرهنگ نوآوری و مشارکت و کمبود مدیران ارشد متخصص در حوزه دیجیتال به عنوان چالش‌های فراروی بانک‌ها برای توسعه روابط با شرکای حوزه دیجیتال یاد کرد و گفت: افزایش حملات سایبری و نفوذ رخنه‌های امنیتی و افزایش مسائل حقوقی و مسائل مرتبط با مالکیت معنوی محصولات، از تهدیدهای موجود در این زمینه است.

اخلاقی از تولید و عرضه ٩ محصول جدید از سوی بانک ملت تا پایان سال خبر داد و اعلام کرد که این محصولات در نظام بانکی کشور مشابه ندارد.