fa-IR
دستاورد همایش بانکداری الکترونیک، مدل سنتی باید تغییر کند

دستاورد همایش بانکداری الکترونیک، مدل سنتی باید تغییر کند

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بر ضرورت وضع قوانین برای کسب و کارهای نوظهور از جمله فینتک ها تاکید کرد.

علی دیواندری در نشستی خبری در حاشیه مراسم اختتامیه ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، گفت: ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت از نظر محتوا با همایش قبلی متفاوت بود چرا که این همایش با این دیدگاه برگزار شد که نظام بانکی نیازمند بازآفرینی در اثر پیشرفت‌های وسیع حوزه الکترونیک و فناوری‌اطلاعات و ارتباطات است.
دیواندری با بیان این‌که یکی از استفاده‌کنندگان اصلی از فناوری‌اطلاعات و ارتباطات نظام بانکی است، گفت: از اولین همایش بانکداری الکترونیک موضوعات روز به عنوان عناوین و محورهای همایش انتخاب شده است. هر سال فراخور مسائل و مشکلات، موضوعات و عناوین همایش‌ها انتخاب شده‌اند.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ضمن اشاره به عنوان همایش امسال بر ضرورت تغییر نوآوری محصول به نوآوری فرآیند و مدل کسب‌و‌کار تاکید کرد و گفت: در این همایش کسب‌و‌کاری که به نظر می‌رسید نظام بانکی در آینده با آن تحول چشمگیری پیدا کند مورد ارزیابی قرار گرفت.
دیواندری با تاکید بر اهمیت بازآفرینی در نظام بانکی گفت: این‌که نظام بانکی در گذشته کارهای دستی را رایانه‌ای کرده اقدام خوبی است ولی کافی نیست چرا که باید ساختار، نیرو، فرهنگ و سایر بخش‌های کسب‌و‌کار متناسب با مدل‌های نوین تغییر کرده و به‌روز شود.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به فاصله بسیار بالای نظام بانکی با دنیا گفت: به تدریج آثار این فاصله بسیار زیاد را خواهیم دید و بر همین اساس باید وارد فازی شویم که از تحولات در جهت سرویس‌دهی به مردم استفاده شود.
دیواندری با تاکید بر ضرورت وضع قوانین و مقررات برای شرکت‌ها و بخش‌های جدید حوزه فناوری‌اطلاعات و پرداخت از جمله فینتک‌ها تصریح کرد: زیر‌ساخت‌های فناوری‌اطلاعات مناسب با قوانین باید توسعه پیدا کند.
دیواندری به تشریح برخی از محورهای ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک پرداخت و ادامه داد: سوئیچ درگاه‌های بانکی به کشورهای دیگر، استفاده از کارت‌های بین‌المللی و کارت‌های داخلی در سایر کشورها، توسعه زیر‌ساخت پرداخت همراه و امضای دیجیتال از موضوعاتی بود که در این همایش مورد رسیدگی قرار گرفت.
دبیر ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به بررسی نقش و جایگاه شبکه بانکی در این همایش گفت: مدل سنتی باید در نظام بانکی پوست‌اندازی کند و به سمت مدل جدید بانکداری الکترونیک حرکت کنیم.
دیواندری به اهمیت انطباق با بانکداری بین الملل اشاره و تصریح کرد: با کم رنگ شدن تحریم‌ها، نیازمند بستر مناسب برای پیوستن به فضای بین‌الملل و همچنین انطباق با قوانین و استاندارد‌ها هستیم.
دیواندری از بررسی مدل‌های کسب‌و‌کار نوظهور، پول‌های جدید و شرکت‌های دانش‌بنیان جدید در این همایش خبر داد و گفت: نظام بانکداری جدید امکان تحقق اهداف و آرمان‌های بانکداری که در گذشته ممکن نبود را میسر می‌کند.
دیواندری همچنین در پایان به جشنواره هنرهای تجسمی که در این همایش برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم از زبان هنر که از زبان مالی و بانکی گویاتر است برای تدوین ابعاد مختلف به ویژه فرهنگ‌سازی بانکداری الکترونیک استفاده کنیم.