fa-IR

آوان کارت؛ کارت ویزیت‌های هوشمند

۳۷/۰۸MB مصاحبه با احمد ریاحی‌پور، موسس استارت‌آپ آوان‌کارت
گفتگو با
گفتگو با

آوان کارت سامانه‌ای پیشرفته از تعامل کارت ویزیت، اپلیکیشن موبایل و دنیای وب است که اطلاعات کارت را بصورت واقعیت افزوده روی کارت ویزیت نمایش داده و علاوه‌بر زیبایی، قابلیت‌های وسیعی به کارت ویزیت می‌افزاید. آوان کارت، فناوری نمایش محتوای مجازی و اطلاعات تبلیغاتی دیجیتال برای ارتقای توانایی بازاریابی است.

www.avancard.ir 

www.telegram.me/avancard 

www.instagram.com/avancardofficial 

ایده اولیه آوان کارت را از کجا الهام گرفتید؟
من معمولا در نمایشگاه‌های زیادی شرکت می‌کنم و همیشه مشکلی که در این نمایشگاه‌ها وجود دارد این است که بروشور، CD و اطلاعات کاغذی زیادی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد، اما زمانی‌که به این‌ اطلاعات نیاز داریم یا پیدا نمی‌کنیم و یا خیلی سخت پیدا می‌شود. این موضوع باعث شد تا ایده‌ای به ذهنم برسد که تمامی اطلاعات کاغذی را در یک کارت‌ویزیت کوچک جمع‌آوری کنم تا راحت‌تر قابل استفاده باشد.

از کجا متوجه شدید که ایده شما در بازار جواب خواهد داد؟
این سامانه دو مزیت اصلی خواهد داشت، اول این که هزینه شرکت‌هایی که اقدام به تولید کاتالوگ، فیلم و اطلاعات کاغذی می‌کنند را بسیار کم خواهد کرد، دوما این که کاربران به کمک گوشی‌هوشمند خوشان قادر خواهند بود، بانک اطلاعاتی جامعی از کارت ویزیت‌ها را نگهداری کنند.

از کجا متوجه شدید که کاربران علاقه‌مند به استفاده از سرویس شما هستند؟ چه تحقیقاتی انجام دادید؟
برای تحقیقات بازار اولین کاری که کردم مراجعه به محل‌هایی بود که کارت ویزیت تولید می‌کردند. دغدغه‌ای که دفاتر تبلیغات و آگهی داشتند این بود که مشتریان و شرکت‌هایی که اطلاعات برای چاپ روی کارت‌ویزیت می‌دهند علاقه‌مند هستند تا اطلاعات و کاتالوگ‌های دیجیتالی خود را در شبکه‌های اجتماعی هم پخش کنند.

بین نسخه اولیه و نسخه‌ای که الان در بازار وجود دارد چه تفاوتی است؟ چه بازخوردی از مشتریان باعث ایجاد این تغییرات شد؟
هر ایده‌ای در روزهای اول خام است، ایده خام نیاز به تحقیقات و جلسات برای پخته شدن دارد. زمانی که ایده آوان‌کارت را شروع کردیم ایده خیلی بزرگ‌تر بود. در حال حاضر حدود ۷۰-۸۰ درصد از ایده کلی را پیاده‌سازی کرده‌ایم.
ایده اولیه ما ساخت یک کارت‌ویزیت ویدیویی با واقعیت‌افزوده بود که به شما امکان می‌داد محتوای ویدیویی را روی کارت ویزیت پخش کنید. تا الان توانسته‌ایم با اپلیکیشن آوان‌کارات یک بانک کارت‌ویزیت روی گوشی بسازیم و در ادامه هم کاتالوگ و بروشور را به کارت اضافه کردیم. برای نمایشگاه الکامپ نسخه دمو آن با واقعیت‌افزوده را آماده کرده‌ایم و به دنبال این موضوع هستیم که در بحث واقعیت‌افزوده علاوه بر فیلم، انیمیشن‌های سه بعدی را هم روی کارت ویزیت پخش کنیم.

اولین مشتریان خود را چگونه پیداکردید؟ چه برنامه‌ای برای جذب مشتری برای آوان‌کارت دارید؟
همکاران ما در بخش بازاریابی به روابط‌عمومی سازمان‌هایی مانند بانک‌ها و بیمه‌ها مراجعه کردند و خدماتی که استارت‌آپ آوان‌کارت می‌توانست در اختیار آن‌ها قرار بدهند را توضیح دادند. یکی از این خدمات صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمانی بود. همچنین اگر شرکتی تعطیل باشد و پشت در محل کار خود، نشان آوان را داشته باشد افراد مراجعه‌کننده می‌توانند اطلاعات، کاتالوگ و هر سوالی که دارند را با اسکن آن نشان به وسیله نرم‌افزار آوان‌کارت، به‌دست بیاورند.

تیم خود را چگونه تشکیل دادید؟ هر یک از اعضای تیم شما چه مسئولیت‌های برعهده دارند؟
در گذشته من کارمند بودم و اکنون بسیار خوشحال هستم که کارمندی را کنار گذاشته‌ام و وارد استارت‌آپ شده‌ام چراکه به حوزه کارآفرینی علاقه‌مند بودم. اعضای تیم را از بین دوستان قدیمی خود انتخاب کردم و بر اساس نیاز مثلا برای طراح گرافیک، با کسانی که در فضای اینترنت کار خوبی داشتند، تماس گرفتیم و پیشنهاد همکاری دادم.

سرمایه اولیه خود را چگونه فراهم کردید؟
تا کنون تمام هزینه‌های آوان کارت را خودم پرداخت کردم اما در حال حاضر هزینه‌ها بالا رفته است و از آنجایی که بحث جذب سرمایه‌گذار هنوز قطعی نشده است، تمامی اعضای تیم در حال سرمایه‌گذاری روی آوان‌کارت هستند.

مدل درآمدی آوان‌کارت چگونه است؟
نرم‌افزار آوان‌کارت رایگان است و کسانی که می‌خواهند کارتی را اسکن کنند نیازی به پرداخت هزینه ندارند، اما کسانی که می‌خواهند کارت‌ویزیت دیجیتال بسازند برای دریافت نشان آوان‌کارت باید هزینه‌ای را بپردازند که این هزینه به صورت اشتراک سالانه دریافت می‌شود.