fa-IR
فضای فعالیت فینتک‌ها  تسهیل می‌شود

فضای فعالیت فینتک‌ها تسهیل می‌شود

فعالیت فینتک‌ها ارزش افزوده در جامعه ایجاد می‌کند، تلاش بانک مرکزی این است که فضای فعالیت آن‌ها را مهیا و تسهیل کند.

ناصر حکیمی مدیرکل فناوری‌اطلاعات بانک مرکزی در میزگرد تخصصی «فینتک، زیرساخت‌ها، الزامات و چالش‌ها» با اشاره به محدود کنندگی مقررات‌گذاری و رگولاتوری حاکمیت بر فعالیت فینتک ها، گفت: اگرچه فینتک‌ها نیاز به حمایت دولت ندارند و فعالیت آن‌ها به خودی خود در کشور ما ارزش‌آفرین است اما با این وجود حاکمیت و بانک مرکزی درپی حمایت همه جانبه از فعالیت این کسب‌و‌کار‌ها است. حکیمی افزود: بهتر است فینتک‌ها خواهان حمایت حاکمیت نباشند و افکار خود را نسبت به این موضوع تغییر دهند چرا که حمایت دولت برای فینتک‌ها هم برای دولت و هم برای فینتک‌ها هزینه‌آور خواهد بود. همچنین باید شناخت خود از عرصه فعالیت فینتک‌ها بالا برده و ابهامات این حوزه بررسی شود تا بتوان به شکل موفقی از آن‌ها حمایت کرد.

مدیرکل فناوری‌اطلاعات بانک مرکزی با بیان این‌که فینتک‌ها ارایه دهنده خدمات به مردم هستند و خدمات آن‌ها شامل دولت نمی‌شود، گفت: در حال حاضر فینتک‌های موفق به سیستم پرداخت متصل هستند. فعالیت آن‌ها با ریسک زیادی مواجه است و خوشبختانه کشور ما کشوری است که ریسک کننده‌ها رشد می‌کنند.

حکیمی با اشاره به این‌که دولت نمی‌تواند برای ریسک‌پذیرها تصمیم گیری کند، افزود: برخی فینتک‌ها میلیون‌ها تومان درآمد دارند، بدون آن‌که کسی از آن‌ها حمایتی کند.

حکیمی در خصوص حمایت فینتک‌ها گفت: در کشورهای دیگر حمایت از فینتک‌ها در امتداد حمایت از مشتری صورت می‌گیرد و قائده بر این است که باید فضای رقابتی برای این گروه فراهم شود.