تشکیل «گروه همفکر» در بنیاد نخبگان لرستان

تشکیل «گروه همفکر» در بنیاد نخبگان لرستان

گروه همفکر با هدف جریان‌سازی کارآفرینی و اقتصاد دانش‌‎بنیان در دانشگاه‌ها و تطبیق آموزش‌های آکادمیک و مهارتی دانشجویان با نظام نوآوری در بنیاد نخبگان استان لرستان تشکیل شد.

تطابق آموزش‌های آکادمیک و مهارتی دانشجویان با نظام نوآوری یکی از مهم‌ترین الزامات جامعه در بحث کارآفرینی است. به همین منظور و با هدف شناسایی، تشویق و معرفی شایستگی‌ها و توانمندی‌های ایده‌پردازان در استان و حفظ مالکیت معنوی آنان و همچنین برای ترویج فرهنگ نوآوری و تقویت خودباوری در توسعه فناوری به ویژه فناوری‌های نوین، گروه همفکر بنیاد نخبگان استان لرستان با موضوع «توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکار از طریق پرورش ایده» و با مشارکت اجتماع نخبگانی استان، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، دانشجویان مقاطع تحصیلات ‌تکمیلی تشکیل شد.

توسعه فرهنگ کارآفرینی با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان و دوری از اقتصاد نفتی و همچنین برنامه‌ریزی برای داشتن استانی پویا و متکی بر داشته‌های ذاتی از طریق مشارکت اجتماع نخبگانی و دانشگاهی بومی در عرصه کارآفرینی از مهمترین رسالت‌های گروه همفکر است.

حمزه امیری، رییس بنیاد نخبگان استان لرستان در این‌باره گفت: تشکیل گروه همفکر بنیاد نخبگان استان با اهدافی چون جریان‌سازی کارآفرینی و اقتصاد دانش‌‎بنیان در دانشگاه‌ها و زمینه‌سازی برای برگزاری رویدادهای استارت‌آپ‌ویکند و ایده‌بازارها ایجاد شده است.

امیری تشویق دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی به کارآفرینی، توجه به ظرفیت‌های طبیعی استان و حمایت از کارآفرینان جوان و نوظهور را از مهم‌ترین محورهای جلسات گروه همفکر برشمرد و گفت: ساماندهی و جهت‌دهی به سوالات دانشجویان در قالب ضرورت و چگونگی ایده‌پردازی و عملیاتی‌کردن آن، لزوم حضور فعال در عرصه اختراعات و ابداعات و چگونگی ثبت و تجاری‌‎سازی کردن آن، ارائه معیارهای موجود مانند قابلیت توجیه اقتصادی برای تبدیل اختراع و ایده به محصولی تجاری و بازارمحور، ویژگی‌ها و توانایی‌های فرد کارآفرین و تفاوت‌های او با نوآور، مخترع، سرمایه‌گذار و مدیر  و آشنایی با قوانین و مقررات موجود در حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان از مهم‌ترین مواردی است که در جلسات گروه همفکر مطرح می‌شود.

رییس بنیاد نخبگان استان لرستان گفت: تشخیص فرصت و ایده‌پردازی، امکان‌سنجی و انتخاب ایده، آشنایی با طرح کسب وکار Business Plan، تحلیل صنعت، بازار مربوطه و رقبا، کارگاه تهیه طرح کسب‌و‌کار و آشنایی اجمالی با مراکز رشد خوشه‌های پارک علم‌و‌فناوری و دانشگاه از مهم‌ترین مباحث ارائه شده در اولین گروه همفکر بود.

امیری گفت: بنیاد نخبگان استان لرستان در نظر دارد با اجرای کمپ‌های کارآفرینی از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی منسجم در قالب کارگاه آموزشی، سمینار و کلینیک، شناخت و مهارت دانشجویان را در زمینه‌های شکوفایی خلاقیت، کارآفرینی، ایجاد کسب‌وکار و همچنین چگونگی رقابت در فضای کسب‌و‌کار ارتقا دهد.

رییس بنیاد نخبگان استان لرستان در پایان گفت: امید است با استقبال و تجربه خوبی که از گروه همفکر در استان لرستان شد، تداوم و سازوکار بخشیدن به گروه همفکر در سال‌های آینده مدنظر بنیادهای نخبگانی استان‌های دیگر نیز قرار بگیرد.