جشنواره ایران ساخت ۱۶ دی برگزار می‌شود

جشنواره ایران ساخت ۱۶ دی برگزار می‌شود

جشنواره فرهنگی و هنری ایران‌ساخت از ۱۶ تا ۱۸ دی‌ماه در دو بخش رقابتی، سطح حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای (مردمی) و بخش ویژه (خارج از مسابقه) در همه رشته‌های جشنواره بدون محدودیت سنی با موضوع «فناوری ایرانی، کسب‌و‌کار ایرانی» اجرا می‌شود.

نخستین جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف جریان‌سازی و تولید‌محتوا برای فضای‌مجازی مرتبط با چرخه تجاری‌سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت از خدمات و تولیدات دانش‌بنیان ساخت‌ایران، ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت و همچنین کمک به برجسته‌سازی (نشان‌ تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده‌بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ‌علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌و‌فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب‌و‌کار ایرانی» برگزار می‌شود.

معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری و با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم‌و‌تحقیقات و فناوری، فناوری اطلاعات‌و‌ارتباطات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صداوسیما، شهرداری تهران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز ملی فضای مجازی و خانه هنرمندان از حامیان این جشنواره هستند.

شرکت‌کنندگان پس از ثبت‌نام از طریق وب‌گاه جشنواره، تا ۱ آذر آثار و ایده‌های خود را باید به صورت مکتوب برای شرکت در مسابقه بارگزاری می‌کردند. در بخش داوری بازی‌های رایانه‌ای «ایران ساخت» در مجموع ۸۲ بازی به به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۳ بازی به عنوان برگزیده و ۲ بازی قابل تقدیر انتخاب شد.

در بخش داوری طرح‌های کاریکاتور «ایران ساخت»، در مجموع ۳۲۶ اثر به این بخش ارسال شد که در ارزیابی‌های مرحله نخست ۱۲۸ اثر به داوری نهایی راه یافتند و در مرحله نهایی داوری ۳ طرح را به عنوان برگزیده و ۳ طرح را قابل تقدیر در این بخش دانستند همچنین ۷ اثر به نمایشگاه، راه پیدا کردند .

تعداد آثار داوری شده در بخش رسانه‌های دیجیتال «ایران ساخت» در ۳ رشته وب‌گاه، نرم افزار و شبکه اجتماعی، ۴۱۳ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از مجموع آثار ارسال شده پس از ارزیابی ۴۸ اثر به داوری نهایی راه یافتند. از این میان، آثار و نفرات شایسته تقدیر انتخاب شدند که در اختتامیه جشنواره «ایران ساخت»، معرفی خواهند شد.