fa-IR
صندوق‌های جسورانه، حلقه مفقوده دانش و ثروت

صندوق‌های جسورانه، حلقه مفقوده دانش و ثروت

ابلاغ دستورالعمل تاسیس صندوق‌های جسورانه در فرابورس ایران، دستاوردهایی همچون توسعه تجاری‌‌سازی دارایی‌های فکری، بهبود ساختار تامین‌مالی شرکت‌های نوپا و تسهیل عملکرد استارت‌آپ‌‌هایی که سابقه فعالیت چندانی در بازار سرمایه را ندارند به همراه دارد و موجب افزایش شاخص تولید است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه حلقه مفقوده میان دانش و شرکت‌های دانش بنیان و ثروت آفرینی را پر و هم افزایی میان علم و ثروت را ایجاد می‌کند.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس ساختار صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری جسورانه و تفاوت‌‌های آن با دیگر ابزار‌های مالی را تشریح کرد و گفت: هدف اصلی از راه‌اندازی این صندوق‌ها سرمایه‌‌گذاری در شرکت‌‌های ایده‌محور و دانش‌بنیان است.  

سید مهدی علم‌الهدی با تاکید بر اینکه شرکت‌‌های جوان ایده‌محور روش مشخصی جهت تأمین مالی ندارد، گفت: صندوق سرمایه‌‌گذاری جسورانه به تامین مالی این بنگاه‌های اقتصادی کمک می‌کنند و حداقل سرمایه مورد نیاز برای آنها، حدود ۱۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که ۱۰ درصد از آن از طریق صندوق و مابقی در مراحل بعدی تأمین می‌شود.

علم‌الهدی در ادامه افزود: این صندوق‌‌ها توسط مدیران حرفه‌ای مدیریت می‌شود. به این معنا که یک شخص حقوقی به عنوان مدیر صندوق در نظر گرفته می‌شود تا سرمایه اولیه صرف راه‌اندازی صندوق شود. علم‌الهدی ابراز امیدواری کرد  با اجرای این برنامه به اهدافی همچون گسترش کارآفرینی، بکارگیری ایده‌‌های جوان و خلاق در کشور دست یابیم و بیان داشت که بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت‌‌های دانش‌بنیان آمادگی لازم را دارد. به گفته او طبق ساختار پیشنهادی، بنا شده تا نقطه شروع متقاضیان صندوق‌های جسورانه از فرابورس ایران باشد. معاون پذیرش و ناشران فرابورس در ادامه افزود: راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یکی از اهداف اصلی فرابورس بوده است و سعی شده ساختارهای رایج دنیا در آن رعایت شود تا اگر سرمایه‌‌گذار خارجی به ایران آمد، با موضوع نا‌آشنا و جدیدی مواجه نباشد.  

علم‌الهدی ادامه داد: صندوق‌های جسورانه سال‌‌ها است در کشور‌های توسعه‌یافته وجود دارد و باید در کشور ما نیز ایجاد می‌شد. خوشبختانه در حال حاضر در مقطع تاسیس و پذیره‌‌نویسی دومین صندوق جسورانه هستیم که رویداد مهمی برای بازار سرمایه است. علت این‌که بورس به این مقوله ورود کرد، این بود که فعالان این حوزه با توجه به الزامات قانون تجارت درباره‌ اداره شرکت‌‌ها مشکلاتی داشته‌اند. علم‌الهدی از ورود پنج صندوق سرمایه‌‌گذاری جسورانه به فرابورس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: صندوق توسعه لوتوس، فناوری آرمانی، صندوق سرآوا، صندوق پارت و صندوق آرمان آتی از جمله VCهایی هستند که موافقت اصولی را دریافت کرده‌اند که در این میان صندوق رویش لوتوس شاهد پذیره‌نویسی اوراق خود بود و همچین پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه آرمان آتی نیز آغاز خواهد شد.

علم‌الهدی در ادامه گفت: صندوق شناسا و صندوق اینوتک‌آشنا نیز از جمله دیگر VCهایی هستند که در حال حاضر مراحل تاسیس را سپری کرده‌اند و منتظر دریافت تایید اصولی هستند که امید است مراحل نهایی این  VC‌ها به زودی طی شود و تا پایان سال جاری شاهد ورود این صندوق‌ها به بازار باشیم.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس در ادامه به شفافیت اطلاعات VCها اشاره کرد و گفت: افشای اطلاعات این صندوق ها نسبت به دیگر نمادهای فعال در بازار سرمایه به دلیل ایده‌محور بودن بسیار محدودتر است. به طوری‌که در بحث افشای اطلاعات مالی، افشای اطلاعات حسابداری و حسابرسی، نوع افشای اطلاعات و همچنین نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های آن‌ها تسهیل شده تا نه تنها با سرعت بیشتری بلکه انگیزه بالاتری برای ورود به بازار سرمایه داشته باشند.

علم‌الهدی همچنین در خصوص مدارک مورد نیاز متقاضیان برای تاسیس صندوق‌های VC در فرابورس توضیح داد: متقاضی تاسیس صندوق باید فرم درخواست خود را همراه با مدارکی از قبیل تقاضای صدور موافقت اصولی تاسیس صندوق، طرح اساسنامه و امیدنامه صندوق، اطلاعات مربوط به ارکان و موسسین پیشنهادی صندوق شامل مشخصات هویتی و ثبتی موسسان، متولی، اشخاص کلیدی و کمیته سرمایه‌گذاری به همراه سوابق فعالیت آن‌ها و یکسری مدارک دیگر به تشخیص و اعلام فرابورس به این رکن بازار سرمایه ارائه کند تا اقدامات لازم برای بررسی مدارک ارسالی و تشخیص کم و کیف آن صورت گیرد.

علم‌الهدی با بیان اینکه پس از تکمیل پرونده متقاضی، فرابورس ایران مدارک و اطلاعات را به همراه گزارش خود به کمیته بررسی ارسال می‌کند گفت: این کمیته ظرف مدت یک ماه از زمان دریافت گزارش فرابورس تشکیل جلسه داده و نتیجه بررسی خود را در خصوص اعطای موافقت اصولی تاسیس صندوق VC اعلام خواهد کرد.