فروش ۴ استارت‌آپ ایرانی از ۴ هزار میلیارد تومان گذشت

فروش ۴ استارت‌آپ ایرانی از ۴ هزار میلیارد تومان گذشت

معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری گفت: از هزاران استارت‌آپ ایرانی ۴ استارت‌آپ وجود دارد که فروش آن‌ها از ۴ هزار میلیارد تومان گذشته است.

سورنا ستاری در مراسم رونمایی از صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و گشایش بازار شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران که در وزارت اقتصاد و امور دارایی برگزار شد، عنوان کرد: محیط کسب‌و‌کار همواره باید برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا فراهم شود تا آن‌ها بتوانند بدون این‌که  استخدام دولت شوند در یک فضای باز ایده‌های خود را اجرایی و عملی سازند.

ستاری با بیان این‌که محیط کسب‌و‌کار مشکلات زیادی دارد، اظهار داشت: همواره این مشکلات ریشه در فرهنگ ما داشته به طوری که از قرن‌ها پیش برپایه اقتصاد نفتی حرکت کرده‌ایم زیرا فکر می‌کردیم که می‌توانیم با پول نفت، اقتصاد کشور را بچرخانیم.

ستاری تاکید کرد: ما از روز اول این دولت تلاش داشته‌ایم تا جوانان کشور ایده‌های خود را عملی سازند و در صدد استخدام دولت نباشند.

به گفته معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان همواره یکی از محیط‌هایی به شمار می‌رود که در فراهم کردن محیط کسب‌و‌کار برای شرکت‌های دانش‌بنیان موثر و مفید است. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌بایست از این قانون رد شوند تا در محیط کسب‌و‌کار قرار بگیرند.

ستاری با بیان این‌که در حال حاضر ۲ هزار و ۸۵۰ شرکت دانش‌بنیان تایید صلاحیت شده در کشور وجود دارد، گفت: هزاران استارت‌آپ نیز در کشور توسط محققان وجود دارد که باید به این محیط کسب‌و‌کار وارد شوند.

به گفته ستاری از این هزاران استارت‌آپ ۴ استارت‌آپ در کشور هستند که فروش آن‌ها از ۴ هزار میلیارد تومان گذشته است. این استارت‌آپ‌ها در۳ یا ۴ سال گذشته وجود نداشته‌اند اما در همین چند ساله توانسته‌اند چنین رشدی داشته باشند.

ستاری با اشاره به صندوق‌های خطرپذیر گفت: در حال حاضر ۱۰ شرکت سرمایه‌گذاری وجود دارند که می‌توانند شرکت‌های نوپا و طرح‌های دانش‌بنیان را مورد حمایت قرار دهند تا ایده‌های آن‌ها به محصول تبدیل شود.

معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری افزود: این صندوق‌های خطرپذیر می‌تواند در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی باشد تا بتوانیم اقتصاد کشور را از اقتصاد نفتی به اقتصاد متکی بر منابع انسانی پیش ببریم.

ستاری با بیان این‌که در حال حاضر بیش از ۲۰ شتاب‌دهنده در کشور داریم افزود: از این شتاب‌دهنده‌ها می‌تواند هزاران استارت‌آپ بیرون بیاید که همین‌ها می‌توانند در راستای استفاده از پتانسیل منابع انسانی برای بهره‌مندی کشور از توانایی‌های آن‌ها باشد.

ستاری تاکید کرد: ما محیط کسب‌و‌کار را با تمام تلاطم‌ها برای شرکت‌ها حفظ می‌کنیم.