رسیدگی ویژه به معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

رسیدگی ویژه به معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه معافیت مالیاتی شرکت دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ را به ادارات مالیاتی کل کشور ابلاغ کرد که براساس آن به معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان در گروه‌های ویژه رسیدگی می‌شود.

سیدمحمد صاحبکارخراسانی، رییس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: بر اساس ماده (۳۳) «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» و ماده (۲۰) آیین‌نامه اجرایی قانون و دستورالعمل اجرایی ماده (۲۲) آیین‌نامه اجرایی قانون، درآمدهای مشمول مالیات شرکت‌ها و مؤسسات دانش­‌بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان به مدت ۱۵ سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیات‌های مستقیم معاف هستند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: بر اساس توافق به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، اطلاعات شرکت‌های دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ در «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» تائید شده بودند، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که متعاقبا از سوی دکتر تقوی‌نژاد، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه شماره ۶۰/۶۵/۲۰۰ مورخ ۱۴ آذر ۱۳۹۵ مربوط به اسامی شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تائید کارگروه، به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به ادارات کل امور مالیاتی در سطح کشور ابلاغ شد که برای همه ممیزان مالیاتی لازم الاجرا است.

صاحبکار افزود: با توجه به روال سال گذشته در تمامی استان‌ها، گروه­‌های رسیدگی ویژه متشکل از ماموران مالیاتی دارای تخصص، پرونده‌­های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان را رسیدگی خواهند کرد تا پرونده‌ها با دقت و سرعت بیشتری بررسی شود.

او همچنین ضمن اشاره به وجود برخی مشکلات در دسترسی ممیزان مالیاتی به مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان شرکت‌ها در سال گذشته، گفت: با توجه به هماهنگی‌­های انجام شده با سازمان امور مالیاتی در حال حاضر اطلاعات مربوط به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در بخش استعلام‌ها سامانه اشخاص حقوقی قابل مشاهده و در دسترس ممیزان مالیاتی است.

صاحبکار اظهار کرد: با توجه به اینکه این معافیت مدت زمان کوتاهی است که در کشور در حال اعمال است، از سازمان امور مالیاتی درخواست کرده‌­ایم به منظور تبیین کامل فرایند معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان و انجام اطلاع‌رسانی لازم، پس از  مشخص شدن گروه‌­های رسیدگی متشکل از ماموران مالیاتی دارای تخصص، جلسه‌­ای مشترک با حضور ممیزان شرکت‌های دانش بنیان برگزار شود.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی، ۱۹ مورد معافیت وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند همزمان برای همه یا برخی از این معافیت‌ها تقاضا دهند. معافیت­های مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌­بنیان مندرج در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی عبارت است از: الف- ردیف ۱۵ جدول ۶ اظهارنامه: شرکت‌های دانش‌بنیان (بخش الف ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان) ب- ردیف ۱۶ جدول ۶ اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارک‌های علم‌و‌فناوری (ماده ۹ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان.)

همزمان با استفاده شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از معافیت‌های مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون، امکان برخورداری آن‌ها از سایر معافیت‌های مالیاتی از جمله معافیت‌های مالیاتی واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم‌و‌فناوری، موضوع ماده (۹) قانون (موضوع بخش­نامه سازمان امور مالیاتی شماره ۹۱۱۳/۲۰۰/ص مورخ ۱۳۹۲/۵/۲۰فراهم است. شرکت‌های معرفی شده فقط در بازه زمانی بعد از تاریخ تائید در کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند و درآمد آن‌ها در تاریخ قبل از تائید مشمول مالیات می‌شود.

صاحبکار با بیان اینکه اطلاعات شرکت‌ها که در اختیار ادارات کل مالیاتی سراسر کشور قرار گرفته، صرفا تا انتهای سال مالی ۱۳۹۴ معتبر است، افزود: برای معافیت سال­‌های آینده، اسامی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها پس از تکمیل و به‌روز رسانی به صورت سالیانه از سوی دبیرخانه کارگروه به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد. از این رو فرآیندهای ارزیابی معافیت مالیاتی سال مالی ۱۳۹۵ نیز از دی ماه امسال آغاز خواهد شد و تمامی شرکت‌ها برای استفاده از این معافیت لازم است اطلاعات خود را در سامانه daneshbonyan.ir تکمیل کنند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان با اشاره به ارزیابی مرتب و هرساله شرکت‌های متقاضی افزود: برخی از شرکت‌ها که در سالهای گذشته تایید شده بودند، بر اساس ارزیابی مجدد در سال اخیر، حائز معیارهای لازم شناخته نشدند و لذا از فهرست شرکت‌های مشمول معافیت مالیاتی حذف شدند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری، بخشنامه شماره ۶۰/۶۵/۲۰۰ مورخ ۱۴ آذر ۱۳۹۵ به همراه فهرست کامل ۲۰۲۸ شرکت دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی و اطلاعات تکمیلی و مقررات مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان روی سامانه www.Daneshbonyan.ir قرار دارد.