حل چالش کسب‌و‌کارهای نوپا در کشور

حل چالش کسب‌و‌کارهای نوپا در کشور

وزیر ارتباطات‌و‌فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی برای حل چالش کسب‌و‌کارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها در کشور خبر داد و گفت: با این برنامه‌ریزی، تعادل را با اصناف سنتی حفظ خواهیم کرد.

محمود واعظی در مورد رفع چالش‌های کسب‌و‌کارهای نوپا در کشور و تقابل اصناف و کسب‌و‌کارهای سنتی با این کسب‌و‌کارها اظهار داشت: با برنامه‌ریزی مدنظر باید تعادل را میان این دو مدل کسب‌و‌کارایجاد کنیم تا هر دو طرف بدون چالش بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

واعظی با اشاره به مثال راه‌اندازی مراکز خرید و هایپر‌مارکت‌ها که به نظر می‌رسید تهدیدی برای کسب‌و‌کارهای سوپر‌مارکت‌ها باشند، افزود: اما در عمل تجربه نشان داد که هر یک از این کسب‌و‌کارها مشتریان خاص خود را دارند. هم اکنون نیز این اتفاق با گسترش ابزارهای فناوری اطلاعات‌و‌ارتباطات، برای سایر کسب‌و‌کارها نیز افتاده است.

وزیر ارتباطات‌و‌فناوری اطلاعات با تاکید براینکه این مساله مختص ایران نیست، ادامه داد: دنیا در حال تغییر است و ابزارهای ارتباطی که در اختیار ما قرار دارد به سمت مدرن شدن ما را سوق می دهد و نمی‌توان دیگر با ابزارهای سنتی زندگی کرد. براین اساس باید کارآیی این ابزارها مشخص شود.

واعظی گفت: وظیفه دولت است که فضایی به وجود آورد که کسب‌و‌کارهای جدید اینترنتی و آنلاین به راحتی ایجاد شوند و از سوی دیگر کسب‌و‌کارهای سنتی از این فضا، خسارت نبینند و مزاحمتی برای هیچ‌یک ایجاد نشود. باید کسب‌و‌کارهای نوپا و سنتی با یکدیگر کار کنند و خود را رقیب یکدیگر ندانند.

واعظی در پاسخ به این سوال که در این زمینه آیا قوانین و مقرراتی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها وضع خواهد شد؟ ادامه داد: در حوزه فضای مجازی، مشکلات قانون‌گذاری تنها مختص به حوزه استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارها نیست بلکه این حوزه بسیار وسیع‌تر است و ما شاهد هستیم که در کنار فعالیت‌های واقعی کشور و هر آنچه که برای این فعالیت‌ها رخ می‌دهد در بخش فعالیت‌های مجازی نیز نمود دارد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: در زمینه برخی از این فعالیت‌ها با کمبود قانون و مصوبه مواجه هستیم. البته ما در هر جایی که با این کمبودها مواجه شویم تا جایی که بشود از طریق تصویب مصوبه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سعی می کنیم مشکلات بخش خصوصی را حل کنیم.

واعظی با تاکید براینکه دولت درک درستی از حوزه کسب‌و‌کارهای نوپا و ایجاد اشتغال در این بخش دارد، گفت: در صورت تقویت استارت‌آپ‌ها شاهد ایجاد شغل، صادرات خدمات و محصول در این حوزه خواهیم بود.