fa-IR

اینفوگرافیک: مقایسه رویدادهای داخلی و خارجی متناسب با مرحله رشد استارت‌آپ‌ها

اینفوگرافیک مقایسه رویدادهای داخلی و خارجی متناسب با مرحله رشد استارت‌آپ‌ها توسط مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا (www.ictstartups.ir) منتشر شد. 

این اینفوگرافیک به مقایسه ۱۱ رویداد پرتکرار و مطرح استارت‌آپی در ایران و ۱۱ رویداد مهم استارت‌آپی در جهان می‌پردازد و آن‌ها را با توجه به مراحل رشد استارت‌آپ‌ها دسته‌بندی می‌کند. همچنین اهداف برگزاری هر یک از این رویدادها که می‌تواند آموزشی، شبکه‌سازی، سرمایه‌گذاری و همکاری یا ترکیبی از آن‌ها باشد را مشخص کرده‌است. این اینفوگرافیک نشان می‌دهد که بیشتر رویدادهای برگزار شده در ایران در مرحله ایده اولیه بوده ولی رویدادهای جهانی در تمام مراحل پخش شده‌اند. همچنین این اینفوگرافیک نشان می‌دهد که بیشتر رویدادهای ایرانی با هدف شبکه‌سازی برگزار می‌شوند درصورتی که رویدادهای جهانی سعی در پوشش همه یا تعداد بیشتری از اهداف در رویدادهای خود هستند.

در این اینفوگرافیک مراحل رشد یک استارت‌آپ به‌صورت زیر در نظر گرفته شده‌است:

مرحله ایده اولیه: تنها یک ایده ناب وجود دارد که می‌تواند به یک استارت‌آپ تبدیل شود. رویدادها در این مرحله تلاش می‌کنند تا مخاطب را با ایده‌سازی در ورود به فضای کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها تشویق کنند. این رویدادها بیشتر با محوریت شبکه‌سازی برگزار می‌شوند.

مرحله نمونه اولیه: محصول اولیه با اسم واقعی یا موقت برای گرفتن بازخورد از بازار ساخته شده‌است. رویدادهای متناسب با این مرحله در تلاش هستند تا مخاطب را برای طراحی نمونه اولیه و پرورش هر چه بهتر ایده خود آماده کنند. رویدادهای این مرحله در کنار شبکه‌سازی، برنامه خاصی برای آموزش تیم‌های استارت‌آپی در نظر می‌گیرند.

مرحله ورود به بازار: محصول یا خدمت، نهایی شده و هدف اصلی، معرفی استارت‌آپ به بازار و افزایش مشتریان است. رویدادهای این مرحله با محیا کردن فضا تلاش می‌کنند با سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های منتخب، به شکل‌گیری بازار و افزایش مشتریان کمک کنند.

مرحله رشد: سهم قابل‌توجهی از بازار در اختیار استارت‌آپ قرار دارد. هدف بعدی، توسعه و گسترش کسب‌وکار و رسیدن به سودآوری پایدار است. رویدادهای این مرحله علاوه بر کمک به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، زمینه همکاری و مشارکت با دیگر شرکت‌های بزرگ را فراهم می‌کنند.

این اینفوگرافیک، بخشی از اینفوگرافیک منتشر شده در «گزارش زیست‌بوم شماره ۳» است.

اینفوگرافی مقایسه رویدادهای داخلی و خارجی متناسب با مرحله رشد استارت‌آپ‌ها
اینفوگرافی مقایسه رویدادهای داخلی و خارجی متناسب با مرحله رشد استارت‌آپ‌ها