استارت‌آپ چیست؟

استارت‌آپ چیست؟

استارت‌آپ، واژه‌ای که در سال‌های اخیر زیاد در مورد آن خوانده و شنیده‌ایم. حتی این موضوع وارد کشورمان نیز شده و بعضاً شاهد برگزاری گردهمایی‌های تحت عنوان استارت‌آپ ویکند در شهرهای مختلف کشور هستیم. اما به‌واقع تعریف استارت‌آپ چیست؟

استارت‌آپ واژه‌ای است که در سال‌های اخیر در اخبار دنیای فناوری به‌کرات شاهد استفاده از آن در توصیف کمپانی‌های نوپایی هستیم که راهکارهای جدیدی را برای حل مشکلات و مسائل موجود در دنیای فناوری مطرح می‌کنند. به‌طورقطع منشأ این واژه در سن فرانسیسکو و دره‌ی سیلیکون نهفته است. اما استارت‌آپ چیست و به چه کمپانی‌هایی استارت‌آپ اطلاق می‌شود؟

نیل بلومنتال، مؤسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) استارت‌آپ را این‌چنین تعریف می‌کند:
استارت‌آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ درحالی‌که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه‌حل ارائه‌شده وجود ندارد.

بسیاری استارت‌آپ را فرهنگ نوینی برای اندیشه‌های نو و خلاقیت بر فراز ایده‌های موجود می‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کلیدی است که به‌عنوان پاشنه‌ی آشیل راه‌حل‌های موجود شناخته می‌شوند.

آدورا چئونگ، مؤسس و مدیرعامل کمپانی هوم‌جوی (Homejoy) که یکی از استارت‌آپ‌های مطرح ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۳ بوده، در تعریف استارت‌آپ این مفهوم را با عنوان پنجره‌ی ذهن رو به آینده خوانده است. وی در این خصوص چنین اظهارنظر کرده است:
تأسیس یا پیوستن به یک استارت‌آپ به معنای یک تصمیم جدی برای جدا شدن از شرایط ایده‌آل و پایدار به‌منظور دستیابی به رشد برق‌آسا و تلاش برای ایجاد موجی از تغییرات در مدت‌زمان کوتاه است.
براساس تعریف Merriam-Webster استارت‌آپ به این معنی است:
عمل یا مجموعه‌ای از کارها به‌منظور یک حرکت جدید و یک شرکت یا کسب‌وکار نوپا

فرهنگ واژگان انگلیسی آمریکن هریتیج نیز استارت‌آپ را تعریف کرده:
یک کسب‌وکار یا تعهدی که به‌تازگی آغاز به فعالیت کرده است.

ویکیپدیا نیز استارت‌آپ را یک تجارت نوپا در قالب یک کمپانی، شراکت یا سازمان موقت تعریف می‌کند که در پی ایجاد و راه‌اندازی یک مدل تجاری جدید درزمینه‌ی خاصی است. ویکیپدیا نیز نوآوری را به‌عنوان شاخصه‌ی اصلی استارت‌آپ عنوان کرده و به این نکته اشاره کرده که در باور عمومی، استارت‌آپ‌ها معمولاً ماهیتی مرتبط با فناوری دارند؛ اما این موضوع همیشه صحت ندارد. این دائره‌المعارف اینترنتی درونمایه‌ی استارت‌آپ را در جاه‌طلبی، نوآوری و تلاش برای رشد در سطح جهانی تعریف کرده است.

با توجه به تعاریف ارائه‌شده می‌توان به‌روشنی دید که تأسیس استارت‌آپ نیاز به برقراری قوانین خاصی ندارد؛ حال‌آنکه درآمد، سود و تعداد کارکنان همواره در کمپانی‌های بزرگ تغییر کرده و دغدغه‌ی این مسائل را نیز دارند. استارت‌آپ فارغ از مسائلی که کمپانی‌های بزرگ با آن دست‌به‌گریبان هستند، فقط درزمینه‌ی کاری خود مشغول به‌کار است.

ازنظر پول گراهام، مدیرعامل کمپانی Y Combinator که یک سرمایه‌گذار درزمینه‌ی شتاب بخشیدن به رشد استارت‌آپ‌ها است، یک کمپانی با قدمت پنج ساله را نیز می‌توان یک استارت خواند؛ اما یک کمپانی ۱۰ ساله تقریباً در حال دگردیسی و گسترش است.

با بررسی تولد و فعالیت استارت‌آپ‌ها در سال‌های اخیر می‌توان به جرات گفت که به‌صورت میانگین عمر استارت‌آپ‌ها تقریباً سه سال است و این کمپانی‌های نوپا پس از سه سال دیگر یک استارت‌آپ شناخته نمی‌شوند. دلایل متعددی برای پایان دوران سه ساله‌ی شناخته شدن به‌عنوان استارت‌آپ مطرح است که ازجمله‌ی آن می‌توان به تصاحب شدن توسط سایر کمپانی‌های بزرگ، افزایش تعداد دفاتر به بیش از یک مرکز، افزایش درآمد به بیش از ۲۰ میلیون دلار، افزایش تعداد کارکنان به بیش از ۸۰ نفر و افزایش تعداد اعضای اصلی به بیش از پنج نفر یا فروش سهم اعضای اصلی اشاره کرد. درواقع می‌توان در یک جمله‌ی ساده رسیدن استارت‌آپ به سودآوری را پایانی برای شناخته شدن آن به‌عنوان یک استارت‌آپ موفق خواند.

درواقع فاکتور اصلی یک استارت‌آپ را باید توانایی آن برای رشد بدانیم. گراهام، استارت‌آپ را یک کمپانی تعریف می‌کند که ساختار آن برای رشد سریع معماری شده است. درواقع تمرکز برای رشد، فارغ از فاکتورهایی نظیر جغرافیایی است که اعضای استارت‌آپ آن را تأسیس کرده‌اند؛ ازاین‌رو استارت‌آپ‌ها را باید از کسب‌وکارهای کوچک جدا کرد. یک رستوران جدید در یک شهر را نباید به‌عنوان یک استارت‌آپ بشناسیم.

در سال‌های اخیر، در فرهنگ عامیانه، مفهوم استارت‌آپ با صنعت فناوری درهم‌تنیده شده و ریشه‌های استارت‌آپ با فناوری در هم گره خورده است. برای مثال می‌توان به اوبر (Uber) اشاره کرد که درزمینه‌ی پیوند صنعت فناوری با حمل‌ونقل فعالیت می‌کند. آیا این کمپانی که هم‌اکنون موفق شده با داشتن ارزشی ۳. ۵ میلیارد دلاری، سرمایه‌ای ۳۰۷ میلیون دلاری را جذب می‌کند، می‌توان یک استارت‌آپ به شمار آورد؟ به‌طور حتم پاسخ این سؤال منفی است. اوبر در حال حاضر تبدیل به یک کمپانی چندملیتی درزمینه‌ی حمل‌ونقل شده که براساس برآوردهای انجام‌شده درآمدی ۲۱۳ میلیون دلاری کسب خواهد کرد. ازجمله‌ی سایر مثال‌هایی که در این باب می‌توان به آن اشاره کرد، آکیولس است. این استارت‌آپ با معرفی واقعیت مجازی در قالب هدست‌هایی که بااتصال به کامپیوتر می‌توانند تجربه‌ی جدیدی را برای کاربران به ارمغان بیاورند، در طول چند سال پیشرفت خارق‌العاده‌ای را شاهد بود و درنهایت نیز این کمپانی به زیر پرچم فیس‌بوک رفت که خود زمانی یک استارت‌آپ به شمار می‌رفت. استارت‌آپ‌ها برای پرورش فناوری‌های خود از تکنولوژی‌های متعددی استفاده می‌کنند؛ دراین‌بین در دسترس بودن فناوری یا محصولات خود این کمپانی‌ها نیز عامل مهمی‌در موفقیت و رشد یک کمپانی است. برای مثال در کشور آمریکا به‌واسطه‌ی آمارهای منتشرشده که نشان از دسترسی ۹۸ از درصد از مردم به اینترنت دارد، موفقیت فناوری‌ها و محصولات مبتنی بر اینترنت، تا حدودی تضمین‌شده است. زمانی که یک استارت‌آپ به‌اندازه‌ای رشد کند که درآمد آن به چندین میلیون دلار برسد، دیگر باید دوران استارت‌آپ بودن این کمپانی را رو به اتمام خواند.

در لیست جالب‌ترین استارت‌آپ‌ها که هرسال که در آمریکا گردآوری می‌شود، می‌توان کمپانی‌های دیگری را دید که درزمینه‌ی املاک فعالیت می‌کنند. همچنین باید به استارت‌آپ‌های غیرانتفاعی نیز اشاره کرد که به دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته در خدمات خود، از عنوان استارت‌آپ برای تعریف خود استفاده می‌کنند. برای قرار گرفتن در میان کمپانی‌هایی که خود را استارت‌آپ می‌خوانند، باید فناوری نوینی را معرفی کرد که رویکردی آینده‌نگرانه نیز دارد. استفاده از عنوان استارت‌آپ می‌تواند در زمان استخدام به یاری این کمپانی‌های نوپا بیاید.

البته خود موسسان استارت‌آپ‌ها، فاکتور خاصی را برای تعریف یک کمپانی به‌عنوان استارت‌آپ رد می‌کنند.

راسل دسوزا، مؤسس استارت‌آپ سیت‌گیک (SeatGeek) که درزمینه‌ی جستجوی بلیط به‌صورت اینترنتی فعالیت می‌کند، در این خصوص این‌چنین اظهارنظر می‌کند:
زمانی که موسسان و افراد در حال کار در یک استارت‌آپ احساس انجام یک کار خلاقانه و تاثیرگذار روی جامعه را از دست دادند، نمی‌توان از عنوان استارت‌آپ برای تعریف یک کمپانی استفاده کرد. القای احساس نوآوری و فرهنگ پویای توسعه و پیشرفت در کمپانی با اضافه شدن نفرات جدید و همچنین گذشت چند سال از زمان تأسیس کمپانی بسیار سخت به نظر می‌رسد.

بسیاری از موسسان رفتن زیر پرچم کمپانی‌های بزرگ‌تر را نیز به‌عنوان زمانی برای پایان عمر یک استارت‌آپ، قبول نمی‌کنند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که شرایط خرید استارت‌آپ‌ها توسط کمپانی‌های مختلف نیز متفاوت است. همچنین درصورتی‌که یک کمپانی وارد تالار بورس شده و سهام آن به‌صورت گسترده در اختیار افراد قرار گیرد، نمی‌توان دیگر این کمپانی را به‌عنوان یک استارت‌آپ شناسایی کرد

اما در یک تعریف کلی می‌توان استارت‌آپ را به مجموعه‌ای تعمیم داد که درآمدی کمتر از ۲۰ میلیون دلار داشته و تعداد کارکنان آن نیز کمتر از ۸۰ نفر باشد. همچنین باید به خصوصیات مؤسس استارت‌آپ نیز اشاره کرد. درصورتی‌که فردی با هدف تبدیل‌شدن به یک کمپانی بزرگ در سطح کشوری یا جهانی اقدام به تأسیس کمپانی خود کند، مجموعه‌ی زیر نظر وی را می‌توان استارت‌آپ و وی را مؤسس استارت‌آپ خواند.

در کشورمان نیز این روزها شاهد ظهور استارت‌آپ‌های متعددی هستیم. حتی کمپانی‌هایی نیز وجود دارند که در صورت مقبول بودن طرح و آنچه که استارت‌آپ در پی رسیدن به آن است، درصدد حمایت از این کسب‌وکار برمی‌آیند. با یک گشت‌وگذار ساده در اینترنت می‌توان نمونه‌های موفق استارت‌آپ‌های داخلی را نیز مشاهده کرد. توسعه‌ی یک ایده و راه‌اندازی یک استارت‌آپ پیش از داشتن ایده و ابزار، نیازمند خودباوری است. درصورتی‌که شما نیز ایده‌ای دارید، می‌توانید با سنجش تمام جوانب، استارت‌آپ خود را راه‌اندازی کرده و به‌عنوان یک کارآفرین شناخته شوید. کشورمان ایران در بسیاری از زمینه‌ها مکان بکری برای راه‌اندازی و ارائه‌ی سرویس‌های مختلف است.