fa-IR
الکامپ میزبان استارت‌آپ‌ها از بیست و پنج استان

الکامپ میزبان استارت‌آپ‌ها از بیست و پنج استان

گروه اجرایی الکام‌استارز ضمن اشاره به حضور ۸۲ درصدی متقاضیان در الکام استارز (بخش مربوط به کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه الکامپ)، از حضور استارت‌آپ‌های حوزه فناور‌اطلاعات و ارتباطات از ۲۵ استان کشور و اعزام ۱۰ استارت‌آپ‌ برتر به سیبت آلمان سخن گفتند.
گروه اجرایی الکام‌استارز در نشستی خبری، آمار و اطلاعات مربوط به این بخش از نمایشگاه الکامپ امسال را تشریح کردند.

۵۰ نفر تلاش کردند
در این نشست باقر بحری، مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست‌ودوم، با بیان این که بیش از ۵۰ نفر برای برپایی سالن ویژه کسب و کارهای نوپا (الکام‌استارز) تلاش کرده‌اند، گفت: استانداردهای جهانی لازم برای برپایی رویدادهای استارت‌آپی، مانند اختصاص فضای ارائه و معرفی استارت‌آپ و همچنین فضای برگزاری جلسه با سرمایه‌گذاران در این نمایشگاه رعایت شده است. برای نخستین بار نمایشگاه جیتکس یک کار را پس از ما انجام داد و آن هم برپایی بخش حمایت از استارت‌آپ‌ها بوده است.

بحری با بیان اینکه ۱۰ نفر از استارت‌آپ‌های حاضر در نمایشگاه برگزیده و به سبیت اعزام خواهند شد، گفت: کل هزینه‌های سه نفر اول و هزینه غرفه هفت نفر بعدی از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پرداخت خواهد شد. همچنین اگر استارت‌آپی علاقه دارد در این جمع قرار گیرد، می‌تواند درخواست‌ خود را طی چند روز آینده به ما ارایه کند.

مدیر اجرایی الکامپ ۲۲ با بیان این که استارت‌آپ‌ها از ۲۵ استان کشور در نمایشگاه حضور دارند، افزود: امیدواریم سال آینده سالن بزرگ‌تری در اختیار الکام‌استارز بگذاریم.

همچنین شاهین طبری، مسوول کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و عضو تیم اجرایی الکامپ، با اشاره به تلاش این سازمان برای حضور کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه الکامپ گفت: در ابتدای حضور در هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، قول داده بودیم با کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های کوچک ارتباط مناسب و بیشتری برقرار شود و خوشحال هستیم که به قول‌ خود عمل کرده‌ایم.

او در ادامه گفت: تفاوت سالن امسال استارت‌آپ‌ها در الکامپ سال گذشته با امسال، حضور زنجیره‌های مختلف توسعه کسب‌و‌کارهای‌ نوپا شامل سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌ها در کنار این کسب‌و‌کارها است.

دسته‌بندی استارت‌آپ‌ها در ۲۲ گروه
عطا خلیقی، دیگر عضو گروه اجرایی الکام‌استارز، نیز درباره فرآیند حضور استارت‌آپ‌ها در این بخش توضیح داد و گفت: بیش از ۵۰۰ استارت‌آپ متقاضی حضور در این بخش بودند و با توجه به فضای درنظر گرفته شده، یک تیم ارزیابی، به غربال‌گری متقاضیان براساس پارامترهای مختلف از جمله در اختیار داشتن وب‌سایت و اپلیکیشن برای ارایه خدمت پرداختند.

وی گفت: ابتدا از ۲۴۲ استارت‌آپ و سپس از ۳۹ استارت‌آپ دیگر برای حضور در الکام‌استارز دعوت به عمل آمد و در نهایت ۲۲۰ کسب و کار نوپا در کنار ۱۱ استارت‌آپ در حال توسعه (با پرداخت هزینه غرفه) و ۳ شتاب‌دهنده حضور یافتند که در واقع ۸۲ درصد پذیرفته‌شدگان در الکامپ هستند.

سهیل عباسی، دبیر بخش ارایه استارت‌آپ‌ها(Pitch)  نیز گفت: تلاش کردیم هیچ استارت‌آپ توانمند و خوش‌فکری فیلتر نشده و همه متقاضیان امکان ارائه و شرکت در ارزیابی را داشته باشند.

وی افزود: تاکنون برای ارایه ۱۳۰ استارت‌آپ برنامه‌ریزی شده و همچنان تقاضاهای جدید نیز به دست ما می‌رسد.

ارزیابی با حضور ۴۵ داور
آیت حسینی، مدیر کمیته داوران بخش الکام‌استارز گفت: ۴۵ داور وظیفه بررسی و ارزشیابی استارت‌آپ‌های برتر برای حضور در نمایشگاه سبیت را برعهده دارند و هر استارت‌آپ دو دقیقه فرصت ارایه دارد و پس از آن نیز داوران در چهار دقیقه به پرسش و پاسخ می‌پردازند.

حسینی درباره معیارهای ارزیابی استارت‌آپ‌ها نیز توضیح داد: تناسب بین مساله و راه حل، مزیت‌های رقابتی پایدار تیم‌ها، میزان درآمدزایی و نرخ رشد، تناسب اعضای تیم با نیازهای راه‌اندازی ایده، آشنایی با بازار، پتانسیل معرفی به بازارهای جهانی و نحوه ارائه از جمله معیارهای ارزشیابی تیم‌هاست.

گلرخ بحری، مدیر سالن الکام‌استارز، نیز گفت: تا جایی که ممکن بوده تلاش کردیم بهترین امکانات را برای استارت‌آپ‌ها فراهم کنیم.