رویکرد دولت فیلترینگ نیست
واعظی:

رویکرد دولت فیلترینگ نیست

در سومین روز نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، وزیر ارتباطات‌و‌فناوری اطلاعات به چند دغدغه این روزهای فضای مجازی پاسخ داد.

محمود واعظی در خصوص رویکرد دولت در مورد فیلترینگ گفت: دولت یازدهم به دنبال این نیست که با فیلتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مساله‌ای را حل کند بلکه در ابتدا باید فرهنگ‌سازی شود و سپس محتوای سالم تولید کنند.

واعظی ادامه داد: شعار دولت «حقوق شهروندی» است و اعتقادش بر این است که مردم باید به اطلاعات آزاد دسترسی داشته باشند. او در مورد خبر اجبار دریافت مجوز برای کانال‌های تلگرامی با بیش از پنج هزار عضو گفت: مگر با سامان‌دهی مخالف هستید؟ تمام کسانی که از‌IP ها و سیم‌کارت‌های مختلف استفاده می‌کنند، هویت معلومی دارند. ما به حریم خصوصی همه احترام می‌گذاریم و به عنوان دولت و وزارت ارتباطات، تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم هیچ‌کسی به حریم یک کاربر وارد شود، مگر در مواردی که حکم قضایی وجود داشته باشد. کاربر از نظر نظام دارای هویت معلوم است. کسانی که پرونده سیم‌کارت‌هایشان کامل نیست، نسبت به تکمیل اطلاعات و پرونده باید اقدام کنند و در غیر این صورت خدمات‌رسانی به آن‌ها قطع می‌شود. در حال حاضر پراکندگی شبکه‌های اجتماعی زیاد شده است به این ساماندهی نیاز داریم. واعظی ادامه داد: زمانی که یک شبکه اجتماعی بالای ده‌هزار نفر (بیشتر از روزنامه‌هایی که منتشر می‌شود) بیننده دارد آیا می‌تواند بدون این‌که فعالیت خود را جایی ثبت و امضا کرده باشد هر حرفی را بزند؟
محمود واعظی در پاسخ به این سوال که برای مجوز‌IPTV ها چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: سیاست ما در وزارت‌ارتباطات گسترش این حوزه است. اعتقادمان بر این است که آینده وب به سمت رسانه‌های تصویری می‌رود و به همین دلیل هر محدودیت مربوط به وزارت ارتباطات از قبیل لایسنس، حق‌السهم و غیره را برداشتیم.

واعظی گفت: در جلساتی که با وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی داشتیم آن ها هم با آغوش باز با مساله برخورد کردند. آن چه که الان مطرح است یک اختلاف سلیقه بین صدا‌و‌سیما و وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی است. به عنوان دولت، اعتقاد داریم آن چه که محصول صدا‌و‌سیما است باید در اختیار صدا‌و‌سیما باشد و آن چه که بیرون از صدا‌و‌سیما است، در اختیار هر وزارت خانه‌ای که به آن مربوط است. شما می‌خواهید یک فیلم بسازید از وزارت‌ارشاد مجوز می‌گیرید و ارتباطی به سازمان و نهاد دیگری ندارد. این موضوع به دلیل عدم توافق این دو نهاد (صدا‌و‌سیما و وزارت‌ارشاد) به مرکز ملی فضای‌مجازی محول شده است تا در شورای عالی فضای مجازی در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

وزیر ارتباطات‌و‌فناوری اطلاعات هم‌چنین گفت: این راه نمی‌تواند متوقف شود وOTT ها و موبایل‌ها از این بستر استفاده می‌کنند. یعنی یک سازمان نمی‌تواند جلوی نیازمندی‌های مردم را بگیرد.

واعظی در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی کاربران از این که اتفاقی که قبلا برای فیس‌بوک، توییتر و شبکه‌های اجتماعی دیگر افتاد برای تلگرام هم رخ دهد گفت: این اتفاق اگر قرار بود تکرار شود تا الان پیش می‌آمد. اگر نظام بخواهد کاری کند مشکلی ندارد و کار خود را انجام می‌دهد. این‌که ما صادقانه با مردم و مخاطبین صحبت می‌کنیم برای این است که نمی‌خواهیم چیزی را پنهان کنیم و من فکر می‌کنم این یک شفاف‌سازی است.