ارتباط غیرکلامی (Non-Verbal Communication)

نسخه صوتی را گوش دهید

تأثیر کلماتی که شما در حین صحبت کردن به کار می‌برید تنها بخش کوچکی از ارتباط مؤثر است. علاوه بر ارتباط کلامی، باید از ارتباط غیرکلامی نیز استفاده کنید. ارتباط غیرکلامی شامل زبان بدن (تَن گفتار) مثل لحن صدا، اشاره‌ها، تماس چشمی، حالت‌های صورت و حرکات فیزیکی دیگری است که در حین برقراری ارتباط در دو طرف شکل می‌گیرد. نحوه لباس پوشیدن و آراستگی نیز می‌تواند نوعی از ارتباط غیرکلامی باشد. این نشانه‌ها را در خود و طرف مقابل شناسایی کنید و از آن‌ها در برقراری ارتباط مؤثر کمک بگیرید. ازآنجاکه در کسب‌وکارها به‌خصوص استارت‌آپ‌ها تعاملات زیادی انجام می‌شود، یادگیری و به ‌کار بردن اصول مهارت‌های غیرکلامی و کلامی به برقراری ارتباط مؤثر با شرکا، سرمایه‌گذاران، مشتریان، اعضای تیم و ... کمک شایانی می‌کند. مزیت دیگر ارتباط غیرکلامی این است که می‌توانید با نحوهٔ لباس پوشیدن، گوش دادن مؤثر و حرکات بدن، اعتمادبه‌نفس، شور و شوق و تخصصتان را به مخاطبان نشان دهید.

زبان بدن را زبان مغز نیز می‌دانند. برای مثال، اگر از شما بپرسند «اعتمادبه‌نفس را توصیف کنید؟» به‌احتمال‌زیاد شروع به بیان یک سری رفتارها و صفات می‌کنید.

حقیقت این است که قبل از اینکه شخصی شروع به انجام کارهایی با اعتمادبه‌نفس کند یا حرف خاصی بزند، مغز انسان می‌تواند اعتمادبه‌نفس را تشخیص دهد؛ بنابراین می‌توان گفت در جلسه با سرمایه‌گذار، قبل از اینکه شروع به صحبت در مورد طرح یا ایده خود کنید، ممکن است آن‌ها از روی رفتار و زبان بدن شما متوجه خیلی چیزها شوند و روی تصمیم نهایی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

زبان بدن، مهارتی است که به‌سادگی می‌توانید یاد بگیرید. این مهارت در مذاکره، ارائه ایده به سرمایه‌گذاران و در موارد دیگر کاربرد فراوانی دارد. ارتباط غیرکلامی اصولی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

- چند دقیقه اول بسیار مهم است و تأثیر زیادی بر مخاطب دارد. پس سعی کنید دقیقه‌های اول را با آرامش طی کنید و هنگام ورود به جلسه، لبخند بر لب داشته باشید.
- ارتباط چشمی خود را با چهره طرف مقابل حفظ کنید. این به معنای خیره شدن نیست.
- همیشه در جلسات مذاکره و مخصوصاً با سرمایه‌گذاران، لباس آراسته و مناسب بپوشید.
- از دروغ گفتن بپرهیزید. زبان بدن هیچ‌وقت دروغ نمی‌گوید زیرا از فکر و احساس شما برمی‌خیزد و دروغ شما را فاش می‌کند.
- با گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل درواقع نوعی ارتباط غیرکلامی برقرار کرده‌اید. سعی کنید این گوش دادن همراه با تکان دادن سر و چشم باشد تا تأثیرش بر مخاطب بیش‌تر شود.
- در طول جلسه آرامش خود را حفظ کنید و در صورت عصبانی شدن نفس عمیق بکشید و به چیزهای مثبت فکر کنید.
- نسبت به طرح و ایده خود اشتیاق و حس خوبی داشته باشید و این حس خوب را به‌طرف مقابل نیز منتقل کنید.

زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که افراد به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنند. این ارتباط غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام است. در این اینفوگرافیک ده مورد از این سیگنال‌ها را که از فردی که دروغ می‌گوید می‌توان دریافت کرد را یاد می‌گیرید
زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که افراد به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنند. این ارتباط غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام است. در این اینفوگرافیک ده مورد از این سیگنال‌ها را که از فردی که دروغ می‌گوید می‌توان دریافت کرد را یاد می‌گیرید