راه‌اندازی نخستین مرکز رشد در حوزه رفاه اجتماعی

راه‌اندازی نخستین مرکز رشد در حوزه رفاه اجتماعی

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی از اخذ مجوز راه‌اندازی نخستین مرکز رشد خوشه‌فناوری کشور در حوزه رفاه‌اجتماعی خبر داد و گفت: این مرکز نقطه عطف فعالیت‌های موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین‌اجتماعی به عنوان یک نهاد علمی و پژوهشی است که با رویکرد استقبال و حمایت از کارآفرینان خلاق در حوزه رفاه‌اجتماعی، راه‌اندازی شد.

وحیده نگین در همایش بزرگداشت  هفته پژوهش که در وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی برگزار شد با بیان اینکه امروز، اقتصاد و توسعه مبتنی بر دانش به عنوان رویکرد اساسی توسعه در اغلب کشورها از جمله ایران مد نظر قرار گرفته است گفت: دانش، فناوری، نوآوری و کارآفرینی به مثابه محورهای کلیدی این شکل از توسعه هستند و تحقق موارد فوق در کشور، برقراری تعاملات و زنجیرههای ارتباطی میان آنان از جمله سیاست‌های کلان کشور در سال‌های پیش رو محسوب می‌شود.

وحیده نگین گفت: همزمان با شروع قرن ۲۱، دستیابی به موفقیت و بقا برای سازمان‌های بزرگ مشکل‌تر می‌شود و بنگاه‌های کوچک و متوسط موفقیت بیشتری در این زمینه کسب می‌کنند. این واقعیت متأثر از ظهور عصر تجاری جدیدی است که تغییر، نوآوری و کارآفرینی از خصایص اصلی آن به شمار می رود.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی در ادامه به پیشینه مراکز رشد اشاره کرد و گفت: تاسیس نخستین مرکز رشد جهان به سال ۱۹۵۹ میلادی در نیویورک بر می‌گردد. با گذشت حدود ۵۷ سال، امروزه هزاران مرکز رشد در سراسر دنیا شکل گرفته است که بیشتر آنها در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و ژاپن مستقر هستند.

نگین ادامه داد: کمک به جذب بیشتر کارآموزان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و ایجاد شغل، ایجاد واحدهای صنایع کوچک و متوسط فنی و تخصصی که بتوانند در بازار کار پذیر باشند، نوسازی، انتقال فناوری و استفاده از اکتشاف‌های علمی جدید اهداف مراکز رشد هستند. مراکز رشد در بخش‌های مختلف راه‌اندازی می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به «مراکز رشد دانشگاهی» اشاره کرد.

نگین با بیان اینکه مراکز رشد دانشگاهی به منظور تسهیل استفاده تجاری از دانش فنی و حقوق مالکیت معنوی تأسیس می‌شوند و امکان استفاده از امکانات دانشگاهی نظیر آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه را فراهم می‌کنند عنوان کرد: این مراکز همچنین امکان استفاده از نظرات و مشاوره تخصصی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را نیز فراهم می‌آورند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی در امور زنان گفت: در همین راستا موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی در دور جدید فعالیت خود در دولت تدبیر و امید نسبت به اخذ مجوز راه اندازی مرکز رشد خوشه‌فناوری اقدام کرد. پس از تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه مجموعه همکاران درستاد موسسه، در نهایت در سال ۱۳۹۴ موفق شد این مجوز را از دانشگاه جامع علمی‌کاربردی اخذ کند تا به تبع آن شاهد این باشیم که حوزه رفاه‌اجتماعی کشور برای نخستین بار صاحب مرکز رشد می‌شود.


نگین  افزود: راه‌اندازی مرکز رشد خوشه‌فناوری توسط موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی با انجام یک کار پژوهشی با موضوعیت «عوامل مؤثر بر ایجاد مرکز رشد توسط موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی» در دستور کار قرار گرفت. مرکز رشد خوشه‌فناوری موسسه علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین‌اجتماعی می‌تواند مورد توجه طیف‌های متعددی از جامعه قرار گیرد. از نقطه نظر ورودی منابع به موسسه باید گفت برخورداری از ۳۴ رشته کاردانی و کارشناسی (رشته‌های تحصیلی سال ۹۵) و با جمعیت دانشجویی بیش از ۲۰ هزارنفری (تا نیم سال دوم سال تحصیلی ۹۴-۹۵) می‌تواند پشتوانه خوبی از حیث ارائه ایده‌های تازه و خلاقانه باشد و فضای نوآوری را در مرکز رشد خوشه‌فناوری ایجاد کند.

 به گفته رئیس موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی، در حال حاضر موسسه علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی با سابقه بیش از ۱۴ سال فعالیت دارای ۳۷ مرکز آموزشی فعال (۳۳ مرکز دولتی و ۴ مرکز خصوصی) در سراسر کشور است.


نگین همچنین از  اخذ مجوز راه‌اندازی نخستین مرکز رشد خوشه‌فناوری کشور در حوزه رفاه‌اجتماعی خبر داد و گفت: این مرکز نقطه عطف فعالیت‌های موسسه آموزش عالی علمی‌کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد علمی و پژوهشی است که با رویکرد استقبال و حمایت از کارآفرینان خلاق در حوزه رفاه اجتماعی، صورت گرفت.  این مرکز می‌تواند میزبان گستره وسیعی از خدمات و صنایع از جمله خدمات بهزیستی، تامین اجتماعی، صنایع فناوری بنیان، نرم‌افزاری، تجارت الکترونیکی، زیستی، هنری، تولیدی، گردشگری و رسانه‌ای باشد.

نگین اضافه کرد: صاحبان ایده و طرح‌های نوآورانه در حوزه رفاه‌اجتماعی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به دفتر مرکزی مرکز رشد واقع در خیابان جمال الدین اسدآبادی، نبش کوچه ۲۵، پلاک ۲۱۹ مراجعه کنند.