حضور ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی و استارت‌آپ در نمایشگاه

حضور ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی و استارت‌آپ در نمایشگاه

به گزارش ستاد خبری الکامپ، ناصر علی سعادت در نشست خبری نمایشگاه الکامپ گفت: سال گذشته فرصت کمی برای برگزاری الکامپ در اختیار داشتیم و در همان فرصت کم تلاش کردیم این نمایشگاه را بی‌حاشیه برگزار کنیم و بستر مناسبی برای معرفی دستاوردهای صنعت فراهم آوریم. همچنین برای نخستین بار در میان تمام نمایشگاه ایران، فضایی برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا فراهم شد و آن‌ها به‌رایگان در نمایشگاه حضور داشتند.
وی با بیان این‌که سال گذشته قول دادیم الکامپ دیگر افت‌و‌خیزهای دوره‌های گذشته را تجربه نکند گفت: درحالی‌که بسیاری از کارشناسان معتقدند الکامپ دهم بهترین الکامپ تاریخ بود، ما شاهد برگزاری بسیار ضعیف الکامپ در دوره بیستم بودیم. در الکامپ ۲۱ بخشی از این عقب‌گرد را جبران کردیم و در نمایشگاه امسال رکوردهای تازه‌ای را ثبت می‌کنیم.

حضور ۵۰ شرکت خارجی به‌صورت مستقیم
مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم گفت: نزدیک به ۵۰ شرکت خارجی به‌صورت مستقیم در الکامپ شرکت می‌کنند و این غیر از شرکت‌های خارجی است که در قالب نمایندگی در نمایشگاه حضور دارند. علاوه بر این یک هیات ۶۰ نفره مالزیایی به بازدید از نمایشگاه الکامپ خواهند پرداخت.

وی افزود: شرکت‌های نامدار زیادی برای حضور در الکامپ ابراز علاقه کرده بودند اما پس از انتخابات امریکا، از حضور در نمایشگاه انصراف دادند.

بحری با بیان این‌که نمایشگاه الکامپ ظرفیت در اختیار گرفتن کل فضای محلی دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران را دارد گفت: ۷۰۰ شرکت متقاضی حضور در الکامپ بودند و ما به دلیل کمبود جا تن‌ها توانستیم پذیرای ۳۰۰ شرکت باشیم. این در حالی است که اگر تن‌ها به دنبال فروش متراژ بودیم، نمایشگاه با تقاضای تن‌ها ۵۰ شرکت تکمیل می‌شد.

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم افزود: بخش دولتی نیز قصد داشت دستاوردهای سه سال گذشته خود در حوزه دولت الکترونیکی را به نمایش بگذارد و به همین دلیل فضای این بخش نیز حدود ۶۰ درصد افزایش یافت. به‌این‌ترتیب در نمایشگاه امسال دولت با تمام توان خود شرکت می‌کند. درمجموع حدود ۶۰۰ شرکت داخلی، خارجی و استارت‌آپ در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.

رشد دو برابری سالن استارت‌آپ‌ها

بحری گفت: فضای استارت‌آپ‌ها نسبت به سال گذشته رشد دوبرابری داشته و سالن کاملی به آن‌ها اختصاص داده شده است. ما برای حضور ۱۵۰ استارت‌آپ در نمایشگاه برنامه‌ریزی کرده بودیم اما با استقبال گسترده‌ای از سوی کسب‌وکارهای نوپا مواجه شدیم و بیش از ۵۰۰ استارت‌آپ متقاضی حضور در نمایشگاه شدند.

مدیر اجرایی الکامپ بیست و دوم با بیان این‌که درنهایت ۲۴۰ استارت‌آپ را در نمایشگاه پذیرش کردیم گفت: بسیاری از متقاضیان لیاقت حضور در نمایشگاه را داشتند و ما ناچار شدیم از میان خوب و خوب‌تر، آن‌هایی که احتمال موفقیت بیشتری داشتند را انتخاب کنیم.

او درباره نحوه انتخاب استارت‌آپ‌های برتر در سبیت نیز توضیح داد: ۲۰ داور مجرب و متخصص از حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده، کارآفرینی، مربیان و همچنین نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به انتخاب استارت‌آپ‌های برتر می‌پردازند.

گسترش ارتباطات بین‌المللی

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان این‌که یکی از قول‌های ما در سال گذشته، گسترش ارتباطات بین‌المللی بوده است گفت: با تعاملات برقرار شده در نمایشگاه امسال، پاویون کشورهای چین، کره‌جنوبی و تایوان برپا می‌شود.

سعادت  گفت: همکاری رسمی الکامپ با نمایشگاه سبیت آلمان به‌عنوان دومین نمایشگاه مهم فناوری اطلاعات دنیا آغاز شده است و بر این اساس مدیر نمایشگاه سبیت در الکامپ امسال حضور خواهد داشت. همچنین قرار است استارت‌آپ‌های برتر الکامپ به نمایشگاه سبیت اعزام شوند.

سعادت با بیان این‌که نحوه ثبت‌نام از بازدیدکنندگان یکی از انتقاداتی است که به نمایشگاه سال گذشته وارد بود، ادامه داد: در کنار لزوم تهیه آمار کمی بازدیدکنندگان، اطلاعات کیفی آن‌ها ارزش زیادی برای غرفه‌داران دارد. به همین دلیل روش‌های مختلف ثبت‌نام موردبررسی قرار گرفت و اکنون با همکاری بخش فناوری اطلاعات بانک پارسیان، فناوری و تجهیزات به‌روز ثبت‌نام برای این کار در نظر گرفته شده تا اطلاعات کامل بازدیدکنندگان در اختیار غرفه‌داران قرار گیرد.

سرویس‌های ویژه الکامپ

باقر بحری مدیر اجرایی الکامپ بیست و دوم با بیان این‌که جهت بهره‌مندی بیشتر غرفه‌داران و بازدیدکنندگان از الکامپ، سرویس‌های متنوعی پیش‌بینی‌شده است گفت: شرکت‌های تپ‌سی و اسنپ که در زمینه ارایه خدمات حمل‌ونقل به‌صورت آنلاین فعال هستند، به‌عنوان اسپانسر بخش استارت‌آپ‌ها حضور دارند. این شرکت‌ها همچنین جهت استفاده از تاکسی برای حضور در الکامپ، تخفیف‌های ویژه‌ای را در نظر گرفته‌‌اند که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

وی افزود: اپلیکیشن نمایشگاه همراه ویژه نمایشگاه الکامپ برای دو سیستم عامل اندروید و iOS آماده شده است و شرکت‌کنندگان با استفاده از آن از موقعیت شرکت‌های حاضر در نمایشگاه آگاه می‌شوند.

بحری با بیان این‌که ثبت‌نام برای حضور در نمایشگاه الکامپ به‌صورت الکترونیکی ممکن می‌شود گفت: در تلاشیم امکان رزرو پارکینگ و چند سرویس دیگر از طریق ثبت‌نام آنلاین فراهم شود.