سومین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)
نگاهی به وضعیت و تنوع رویدادهای کارآفرینی در ایران و جهان

سومین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

گزارش زیست‌بوم سومسومین شماره از گزارش زیست‌بوم با تمرکز بر برگزاری رویدادهای کارآفرینانه در ایران منتشر شد. در این شماره که به مناسبت نمایشگاه الکامپ به موضوع رویدادها اختصاص یافته، گزارش‌هایی از ایران و جهان منتشر شده است.

گزارش زیست‌بوم از طریق لینک انتهای این مطلب قابل دریافت است. همچنین جهت ارایه پیشنهادات و نظرات، می‌توانید از نشانی ایمیل pr@ictstartups.ir استفاده کنید.


در سومین شماره گزارش زیست‌بوم مطالب زیر را می‌خوانید:

یادداشت

مهندس رضا باقری اصل معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در این یادداشت با توجه به موضع‌گیری‌های اخیر در برابر کسب‌کارهای نوپا، این برخوردها را در بلندمدت به زیان اقتصاد دانسته و رویدادها را یکی از فرصت‌هایی اعلام کرده است که کسب‌وکارهای سنتی می‌توانند با استارت‌آپ‌ها بیشتر آشنا شوند، حتی فرصت‌هایی که منجر به توسعه فعالیت‌های آنها می‌شود را در این حوزه شناسایی کنند.

گزارش داخلی
رویدادهای حوزه کسب‌وکارهای نوپا از سال ۹۱ در ایران اوج گرفت و تا سال گذشته نیز همچنان پرشتاب به راه خود ادامه می‌داد اما از شتاب این روند به تدریج کاسته شد و اکنون رویدادها نه‌تنها به لحاظ کمیت، فراوانی کمتری دارند بلکه از نظر محتوا نیز بر رویکردهای تخصصی متمرکز شده‌اند. این دگردیسی با چالش‌های متعددی نیز همراه بوده است که در این گزارش به آنها پرداخته‌ایم.

گزارش مرکز
مرکز کسب‌وکارهای نوپای فاوا در طول ماه‌های گذشته بیش از ۱۵ رویداد آموزشی برگزار کرده است که در این گزارش شرح مختصری از آنها را می‌خوانید. این کارگاه‌ها بطور کامل در پایگاه اینترنتی مرکز، مستندسازی شده‌اند و می‌توانید شرح کامل آنها همراه با فایل‌های صوتی و تصویری کارگاه‌ها را در ictstartups.ir بطور کامل مطالعه کنید.

اینفوگرافی
در طول یک‌سال گذشته نزدیک به یک‌هزار رویداد در تقویم رویدادهای مرکز کسب‌وکارهای نوپا ثبت شده‌اند و موضوع اینفوگرافی این شماره به نحوه توزیع این رویدادها در کشور پرداخته است همچنین برای درک بهتر از موقعیت آنها در کشور از شاخص‌هایی مانند جمعیت، نرخ مشارکت اقتصادی و شاخص توسعه فاوا نیز استفاده شده است.

گزارش جهان
رویدادهای حوزه کارآفرینی دارای انواع متعدد هستند و علاوه بر افزایش مهارت می‌توانند فرصت‌های متنوعی را پیش روی کارافرینان قرار دهند. در این گزارش به مهمترین رویدادهای جهانی در حوزه کسب‌وکارهای نوپا پرداخته شده است.

مصاحبه
چندین استارت‌آپ در حوزه مدیریت ثبت‌نام و افراد بازدیدکننده فعالیت می‌کنند که به دلیل ماهیت کار خود می‌توانند اطلاعات مفیدی از وضعیت رویدادها در ایران ارایه دهند. در این بخش با سه نفر از مدیران این کسب‌وکارهای نوپا برای اطلاع از وضعیت رویدادها در ایران مصاحبه کرده‌ایم. همچنین یکی از مجریان رویدادهای استارت‌آپی نیز به تشریح موقعیت این رویدادها پرداخته است.

بخش اخبار
اخبار مرتبط با کسب‌وکارهای نوپا را در این صفحه مطالعه می‌کنید.

رویدادها
در بخش رویدادها می‌توانید از عنوان مهم‌ترین رویدادها طی هفته‌های آتی مطلع شوید.

مقاله
رویدادها موقعیت مهمی برای شبکه‌سازی و آشنایی با افراد کلیدی هستند اما نحوه ارتباط می‌توانند در کیفیت این شبکه موثر باشد. در این مقاله ۶ کلید شبکه‌سازی برای کارآفرینان معرفی شده است تا در نمایشگاهی مانند الکامپ بتوانند از فرصت‌های پیش‌رو استفاده کنند.