fa-IR
تدوین آیین نامه تضمین سرمایه‌گذاری برای فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی
سرمایه‌گذاری برای فعالیت پیام‌رسان‌های ایرانی

تدوین آیین نامه تضمین سرمایه‌گذاری برای فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی

خسرو سلجوقی عضو هیات عامل سازمان فناوری‌اطلاعات ایران، از تدوین آیین نامه تضمین سرمایه‌گذاری برای فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی خبر داد و بر حمایت از نرم‌افزارهای بومی تا رسیدن به توسعه کافی، تأکید کرد. سلجوقی با بیان اینکه ظرفیت فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی با توانایی میزبانی تعداد زیاد در داخل کشور وجود دارد کما این‌که تاکنون چندین تجربه در این خصوص تحقق ‌یافته است و مهم این است که در طراحی آن نیاز جامعه در نظر گرفته شود که راز ماندگاری هر نرم‌افزاری است.

سلجوقی گفت: مهم‌ترین چالش این پیام‌رسان‌ها نگرانی از سرمایه‌گذاری است که برای رفع این نگرانی، مصوبه‌ای توسط شورای عالی فضای مجازی آماده‌شده که تضمین‌کننده سرمایه بوده و به نظر می‌رسد با تصویب آن مشکل دیگری وجود نداشته باشد یا با مشکلات کمتری مواجه باشیم.

سلجوقی در مورد اعتمادسازی و حفظ امنیت اطلاعات سرمایه‌گذاری گفت: شبکه‌های اجتماعی طبق قوانین و مقررات موظف نیستند اطلاعات را در اختیار کسی قرار دهند مگر با حکم قانون که تنها در صورت وقوع جرم اجباری است. کاربران هم باید بیاموزند در شبکه‌های اجتماعی داخلی و غیربومی از ارائه اطلاعات شخصی پرهیز کنند.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، در خصوص رایانامه به‌عنوان بخشی از تولید محتوا در طرح جویشگر بومی گفت: طبق نقشه راه جویشگر یکی از بحث‌ها، رایانامه بومی است که حمایت از چند مورد تا زمانی که به‌عنوان یک کسب‌وکار درآمده و توسعه خدمات دهند، ادامه دارد. طبیعتاً مواردی تحت حمایت قرار می‌گیرد که در بازار حضورداشته و بهتر بتواند خدمات ارائه دهد.

سلجوقی با اشاره به درنظرگرفتن مدل‌های حمایتی برای شرکت‌های نوپا و بزرگ از جمله حضور در بازار بورس، گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در خصوص امکان فروش سهام توسط شرکت‌های کوچک و متوسط فعال‌شده و اکنون این فرصت از طریق فرابورس مهیا است و شرکت‌ها می‌توانند در قالب سهامی عام در این زمینه اقدام کنند.

سلجوقی تاکید کرد: در ایران هنوز شرکت‌هایی که با خرید شرکت‌های کوچک‌تر خود را بزرگ کنند، وجود ندارند اما اگر بخواهند پایدار بمانند باید حرکت کنند چراکه با تزریق منابع دولتی نمی‌توان فناوری را زنده نگه داشت، بلکه فناوری باید با اقتصاد زنده بماند.

سلجوقی با اشاره به حمایت از نرم‌افزارهای بومی تا زمان رسیدن به بلوغ، اظهار داشت: ممکن است به این نتیجه برسیم که مدتی از هر سه جویشگر به‌عنوان فرزندان دانشی این مرزوبوم حمایت کنیم. هرچند تمایل ما این است از سال اول به رشد کافی برسند اما در صورت نیاز حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم ادامه خواهد یافت.