fa-IR
برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش‌و‌فناوری استان کرمانشاه

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش‌و‌فناوری استان کرمانشاه

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش‌و‌فناوری استان کرمانشاه از ۱۳ تا ۱۵ آذر در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

دکتر معصومه خان‌احمدی، دبیر کمیته نمایشگاه هفته پژوهش‌و‌فناوری استان کرمانشاه گفت: این نمایشگاه با حضور ۳۰ دستگاه اجرایی و پژوهشی، شامل دانشگاه‌ها، واحدهای تحقیق‌و‌توسعه صنایع، فن‌بازار، پارک علم‌و‌فناوری و مراکز رشد برگزار می‌شود.

در ادامه خان‌احمدی گفت: براساس تصویب ستاد برگزاری هفته پژوهش‌و‌فناوری استان، پارک علم‌و‌فناوری کرمانشاه امسال نیز مسئول برگزاری نمایشگاه است و خود پارک نیز با ۷۰ واحد فناور در این نمایشگاه حضور خواهد داشت. هدف از برگزاری این نمایشگاه ایجاد بستری مناسب برای تکریم فناوران، پژوهشگران و نخبگان عرصه علم‌و‌فناوری است. خان احمدی، شناسایی و معرفی پژوهشگران، فناوران و نوآوران و کشف استعدادهای برتر در زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی، ایجاد انگیزه در مخترعان، مبتکران، نوآوران و فن‌آفرینان داخلی و فراهم‌سازی فضایی پرشور و رقابتی بین اندیشمندان و دانشمندان این حوزه‌ها را از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد.

سرپرست پارک علم‌و‌فناوری کرمانشاه همچنین گفت: تلاش می‌کنیم تا نمایشگاه امسال با توجه به شعار هفته پژوهش با عنوان پژوهش تقاضا‌محور و تجاری‌سازی، فناوری‌های زیربنایی و پژوهش‌های تجاری‌سازی شده که در اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار بوده‌اند به نمایش گذاشته شوند. این نمایشگاه محل تعامل توسعه دهندگان پژوهش یعنی محققین و تبدیل کنندگان پژوهش به ثروت، یعنی فناوران است. همچنین با نمایش دستاوردهای پژوهشی‌و‌فناورانه در این نمایشگاه، محققین، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و مدیران صنعتی و مدیران اجرایی برای مشارکت در برنامه های تجاری‌سازی تحقیقات و ایده‌پردازی ترغیب می‌شوند.

خان‌احمدی گفت: در این نمایشگاه سعی شده است تمامی اجزای اکوسیستم نوآوری شامل محیط ‌های دانشگاهی و دانش‌آموزی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌ها و نیز واحدهای تحقیق و توسعه و دیگر اجزا این اکوسیستم در کنار هم به عرضه خدمات و دستاوردها بپردازند.

در ادامه خان‌احمدی با اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه گفت: با به نمایش گذاشتن دستاوردهای پژوهشی در استان، عامه مردم در جریان کارکرد موسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که ماهیت وظایفشان پژوهش‌و‌فناوری است، قرار می‌گیرند. نمایشگاه هفته پژوهش فرصتی است تا فناوران و پژوهشگران به تعامل با یکدیگر بپردازند.

دبیر کمیته نمایشگاه هفته پژوهش‌و‌فناوری استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اینکه در این نمایشگاه می‌توان به ارزیابی و بررسی وضعیت پژوهش‌های فناوری‌ساز و صنعت‌ساز پرداخت گفت: باید تلاش کنیم تا تحقیقات و پژوهش در زندگی مردم و وضعیت معیشتی آنان تاثیر مثبت داشته باشد و ثروت ساز شود.

سرپرست پارک علم‌و‌فناوری کرمانشاه با اشاره به برنامه ‌های جنبی این نمایشگاه گفت: غرفه پارک علمی کودکان، تکنولوژی در صنایع دستی، صنایع شیمیایی، بازی‌های فکری و سرگرمی، کارگاه‌های ایده تا محصول و برنامه‌های جذاب خانه‌رباتیک کرمانشاه از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است و برای نخستین بار در استان نظر‌سنجی الکترونیکی و برگزاری مسابقه و انتخاب ایده‌های برتر در این نمایشگاه صورت خواهد گرفت.

خان‌احمدی گفت: از دیگر برنامه‌های مهم، حضور صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر زاگرس به عنوان عامل استانی صندوق شکوفایی‌و‌نوآوری جهت تشریح خدمات و آراء خدمات به فناوران و صاحبان‌ایده و همچنین صندوق‌کارآفرینی امید به عنوان صندوق حامی کارآفرینی و فن‌آفرینی است.

خان احمدی با اشاره به اینکه رویداد روشن‌فکر و شتاب‌دهنده نیز در این نمایشگاه معرفی خواهند شد گفت:  رویداد «روشن+فکر» یک رویداد کارآفرینانه در جهت بهبود فضای کسب‌و‌کار با هدف ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی برای نخستین بار در استان کرمانشاه برگزار می‌شود. همچنین پس از حدود یک سال کار مطالعاتی، شتاب‌دهنده فناوری تیک به عنوان اولین شتاب‌دهنده فناوری کاملا خصوصی غرب کشور در این نمایشگاه معرفی خواهد شد. شتاب‌دهنده فناوری تیک، فضایی برای رشد کسب‌و‌کار بدون ترس از شکست می‌باشد.

دبیر کمیته تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر در ادامه گفت: بر اساس لیست ارایه شده توسط کمیته علمی وکمیته نوآوری و فناوری در روز ۱۵ آذر ماه ساعت ۱۵ همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان تجلیل خواهد شد.

این نمایشگاه از ساعت ۹ تا ۱۷:۳۰ روزهای یاد شده پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.