fa-IR
تمرین برای کارآفرینی با طعم تاخیر
(گزارش سومین استارت‌آپ‌گرایند زنجان)

تمرین برای کارآفرینی با طعم تاخیر (گزارش سومین استارت‌آپ‌گرایند زنجان)

برنامه ای که با هدف معرفی کارآفرین موفق و با عنوان «استارتاپ گرایند» بنا بود، تمرینی برای کارآفرینی باشد، با نزدیک به یک ساعت و 30 دقیقه تاخیر آغاز شد.

شامگاه دوشنبه در حالی استارتاپ گرایند سوم در زنجان به همت گروهی از کارآفرینان، طراحان و برنامه نویسان زنجانی برگزار شد که شهرام شکوری طراح نرم افزار «هلو» مهمان آن بود.
بر اساس تبلیغاتی که در سطح شهر اتفاق افتاده و اطلاع رسانی که انجام شده بود، بنا برنامه ساعت 17 و 30 دقیقه عصر شروع شود، اما این موضوع زمانی محقق شد که کمتر از پنج دقیقه تا ساعت 19 باقی مانده بود.
شهرام شکوری نیز همچون تمام کسانی که منتظر شروع برنامه بودند، این مدت تاخیر را در سالن منتهی به آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی سپری کرد و برای جلوگیری از اتلاف وقت، به گفت و گو با دیگر حاضران مشغول شد.
در نهایت پس از آنکه همه شرکت کنندگان در سالن حضور یافتند، پس از سخنان کوتاه مجری، فرهاد رحیمی یا «سپید فکر» که مجری اصلی این برنامه محسوب می شود و پیش از این نیز اقدام به راه اندازی باشگاه قهوه آزاد «open coffee club» کرده بود، پشت تریبون رفت و سپس میکروفون را در دست گرفت و به معرفی همستان و سپس همکارستان ۴۰۴ پرداخت و از اینکه این همکارستان به طور اتفاقی در چهار تیر سال ۹۴ آغاز به کار کرده است سخن گفت.
سپید فکر از اقدامات و تلاش های خود سخن گفت و در کنار آن نیز به برخی از نکته های مورد نیاز برای کارآفرینی اشاره کرد.
طولانی شدن روند معرفی فعالیت ها و بیان نکته ها توسط سپید فکر منجر به اعتراض برخی از حاضران در جلسه شد و تا آنجا پیش رفت که یکی از کارآفرینان حاضر با صدای بلند گفت: 'آقای سپید فکر، ما برای شنیدن صحبت های آقای شکوری در اینجا حاضر شده ایم، شما می توانید در پایان جلسه همین صحبت ها را انجام دهید، برنامه با یک ساعت و نیم تاخیر آغاز شده است و شما باید به وقت حاضران احترام قایل باشید'.
در نهایت سپید فکر پس از ۲۰ دقیقه سخنرانی، از شهرام شکوری طراح نرم افزار حسابداری «هلو» و عضو هیات مدیره شرکت تولید نرم افزار «طرفه نگار» دعوت کرد تا در مقابل شرکت کنندگان که در سن آمفی تئاتری که به صورت پلکانی طراحی و ساخته شده بود و حاضران از بالا به سخنران نگاه می کردند، حضور یابد.
شهرام شکوری که موفقیت خود را مدیون اشتغال چند ساله خود در بازار به عنوان حسابدار می دانست، گفت: کودکی من همچون سایر کودکان سپری شد، نوجوانی را در جنگ گذراندم و پس از پایان جنگ نیز راهی دوره خدمت سربازی شدم.
شکوری به اشتغال خود در بازار به عنوان حسابدار اشاره کرد و افزود: پس از چند سال در کنکور شرکت کردم و در رشته نرم افزار دانشگاه قزوین پذیرفته شدم و با تجربه ای که از تسلط به حسابداری و انباری که در بازار کسب کرده بودم، به فکر طراحی نرم افزاری برای آسان کردن روند حسابداری و محاسبات مورد نیاز برای انبارداری افتادم.
شکوری رسیدن به موفقیت را مستلزم سعی و خطا می دانست و هر خطا را تجربه ای برای نزدیک شدن به هدف مورد نظر معرفی می کند.
طراح نرم افزار هلو که از مرحله فرآغاز گذشته و هم اکنون یکی از اعضای هیات مدیره شرکت طرفه نگار محسوب می شود، گفت: در کار گروهی و مشارکتی رمز موفقیت احترام به نظرات همدیگر است و اینکه متوجه بود شرکا با یکدیگر زندگی می کنند و باید به عقاید هم احترام بگذارند و نظر مخالف کنار بیایند.
وی به تجربه کاری نخست در مشارکت با دولت اشاره کرد و یادآورشد: پس از آنکه نسخه های نخستین نرم افزار هلو را که قیمت گذاری اولیه آن ۲۵۰ هزار تومان بود با قیمت ۲۵ هزار تومان به دستگاه های دولتی فروختیم، کار دیگری با دولت انجام ندادیم.
شکوری تاکید کرد: پس از آن بود که متوجه شدیم باید به نیاز جامعه پاسخ داد و مشتری و متقاضی را از میان مردم پیدا کرد، از این رو اقدام به تعریف نام کاربری و رمز برای هر نرم افزار به منظور فروش آن به مشتریانی در جامعه کردیم.
یکی دیگر از حاضران در حالی به صحبت های شکوری گوش سپرده بود که نسبت به نحوه برگزاری برنامه اعتراض داشت و آن را محفلی برای سپری شدن وقت می دانست.
وی گفت: در حالی صحبت هایی از موضوع کارآفرینی بیان می شود که تمام آنها در کتاب های مربوط به کارآفرینی مطرح شده است و همه به طور کلی با این مباحث آشنا هستند.