fa-IR
دومین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

دومین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

گزارش زیست‌بوم

دومین شماره از نشریه «گزارش زیست‌بوم» توسط مرکز کسب‌وکارهای نوپای فاوا منتشر شد. این ویژه‌نامه با هدف افزایش آگاهی فعالان زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا و مدیران ارشد دولتی تهیه شده و حاوی گزارش‌های داخلی و خارجی بر اساس اولویت‌های بومی ایران است. گزارش زیست‌بوم از طریق لینک انتهای این مطلب قابل دریافت است. همچنین جهت ارایه پیشنهادات و نظرات، می‌توانید از نشانی ایمیل pr@ictstartups.ir استفاده کنید.
در دومین شماره گزارش زیست‌بوم مطالب زیر را می‌خوانید:

یادداشت
دکتر امیرحسین دوایی مرکزی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات‌وفناوری‌اطلاعات، در این یادداشت به اهمیت داده‌های بومی اشاره کرده است که می‌تواند به عنوان یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکارهای نوپای ایرانی مورد توجه قرار گیرد.


گزارش داخلی
این گزارش به نقش دولت در بهینه‌سازی فضای کسب‌وکار و تسهیل‌ معادلات زیست‌بوم کارآفرینی پرداخته است. در این زمینه، دکتر ریاحی مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان وزارت کار، ایجاد یک نظام پایش بر اساس ویژگی‌های بومی کشور را حایز اهمیت می‌داند و اصغر رضانژاد دبیر سازمان‌ نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بر ارایه یک درگاه واحد برای ارایه مجوزها و تسهیل شرایط فعالیت کسب‌وکارهای نوپا تاکید کرده است. در پایان، سروش ایوبی از فعالان باسابقه حوزه کسب‌وکار نیز معتقد است دولت در کاهش ریسک فعالیت کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

گزارش مرکز
اینجا چراغی روشن است
مرکز کسب‌وکارهای نوپای فاوا با هدف توانمندسازی متخصصان و فعالان کسب‌وکار‌های نوپا در حوزه فناوری‌اطلاعات تشکیل شده است. خدمات این مرکز طی ماه‌های گذشته با استقبال روبرو شد و اکنون نزدیک به ۹۰۰ کسب‌‌وکار نوپا برای استفاده از خدمات آن ثبت‌نام کرده‌اند. مهندس شهلا اصولی، مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا با اشاره به نقشه تعاملات مرکز و طراحی ارایه خدمات گفت: مطالعه و برگزاری جلسات مشورتی با ذی‌نفعان زیست‌بوم همچنین اولویت‌بندی نیازها و طراحی استراتژی در قالب چشم‌انداز از اقدامات اولیه‌ای بود که برای ارایه خدمات مرکز انجام شد تا با یک الگوی جامع و دقیق وارد این زیست‌بوم شویم.

اینفوگرافی
در بخش اینفوگرافی وضعیت کارآفرینی ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان در سال 2016 ترسیم شده است. در این نقشه ۱۲ شاخص کارآفرینی در ۵ کشور جهان مورد تاکید قرار گرفته‌اند و امکان مقایسه ایران با برخی کشورها فراهم شده است.

گزارش جهان
گزارش جهان به تجربه اتحادیه اروپا در حمایت از کارآفرینی دیجیتال اختصاص یافته است. اتحادیه اروپا برای بهینه‌سازی حمایت از کسب‌وکارهای نوپا پنج رکن اصلی را تعریف کرده است که از میان آنها می‌توان به حرکت به سمت فناوری‌های دیجیتال، ساده‌سازی ورود به بازار و تحریک عرضه و تقاضا، اتخاذ سیاست‌های بهتر برای دسترسی به منابع مالی و توسعه مهارت‌ و  پرورش نیروی انسانی خبره اشاره کرد.

مصاحبه
موسسان استارت‌آپ واقعیت افزوده پندار در بخش مصاحبه از مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار نوپای خود گفته‌اند و به برخی چالش‌های موجود برای رشد و ادامه فعالیت اشاره کرده‌اند. آنها معتقدند قوانین یکسان میان کسب‌وکارهای نوپا و تجارت‌های توسعه یافته یکی از موانع اصلی پیش روی استارت‌آپ‌ها است.

بخش اخبار
اخبار مرتبط با کسب‌وکارهای نوپا را در این صفحه مطالعه می‌کنید.

رویدادها
در بخش رویدادها می‌توانید از عنوان مهم‌ترین رویدادها طی هفته‌های آتی مطلع شوید.

مقاله
مقاله این شماره از گزارش زیست‌بوم به ضرورت انعطاف‌پذیری در کسب‌وکار اشاره می‌کند و راز ماندگاری در بازار را تغییر مدل کسب‌وکار متناسب با تقاضای مخاطبان می‌داند. همچنین در این مقاله به سوالاتی که موسسان هنگام تغییر مدل کسب‌وکار باید به آن‌ها توجه کنند، اشاره شده است.