گزارش اولین دوره رویداد چکاوک در حوزه علوم انسانی

گزارش اولین دوره رویداد چکاوک در حوزه علوم انسانی

نخستین رویداد کارآفرینی و علوم انسانی

اولین رویداد علوم انسانی و کارآفرینی تحت عنوان چکاوک، به‌منظور آشنایی دانشجویان و دانش‌آموختگان علوم‌انسانی و علوم‌اجتماعی با اکوسیستم استارت‌آپی، در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته علوم‌انسانی و علوم‌اجتماعی کم‌تر با تکنیک‌ها و فضای کسب‌و‌کار‌های نوپا آشنا هستند ولی این مساله بدین معنا نیست که توان کارآفرینی در بین آن‌ها وجود ندارد. دانش این رشته‌ها شاید به تنهایی باعث ایجاد یک استارت‌آپ نشود، اما وجود آن در کنار مهارت‌ها و کسب‌و‌کار‌های مختلف می‌تواند محصولات، خدمات و حتی فرآیندهای حل‌مساله را بهینه کند. به همین دلیل با هدف آموزش و توانمند‌سازی افراد مستعد در این بخش و با ایجاد یک رابطه مؤثر بین آن‌ها و فعالان حوزه استارت‌آپی، دانشگاه علامه‌طباطبایی اقدام به برگزاری نخستین رویداد چکاوک در آبان ماه کرد. این رویداد با حضور 120 دانشجو در قالب بیست تیم، از 6 آبان تا 21 آبان در 6 روز کاری برگزار شد و مجموعه‌ای از کارگاه‌های عمومی و تخصصی استارت‌آپی شامل نمایشگاه، پنل، سخنرانی و ارائه تیم‌های استارت‌آپی بود.

از اوایل مهرماه به مدت 23 روز، دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی فرصت ثبت‌نام در این کارگاه را داشتند. سپس از تاریخ 6 آبان دوره‌های آموزشی و تخصصی برای افراد شرکت‌کننده در این رقابت برگزار شد و 10 تیم برای ارایه نهایی انتخاب شدند. به‌منظور ایجاد ارتباط مؤثر و شبکه‌سازی، از تاریخ 18 تا 20 آبان ماه نمایشگاهی با حضور استارت‌آپ‌های موفق، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، نشریه‌ها و رسانه‌های استارت‌آپی و سایر فعالان این حوزه در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.


پنل‌ها و کارگاه‌‌ها
در نخستین دوره از رویداد چکاوک، مجموعا 26 ساعت کارگاه تخصصی در حوزه کسب‌و‌کار و کارآفرینی برگزار شد که دو روز اول آن به کارگاه‌های عمومی اختصاص یافت که می‌توان به کارگاه‌های تعیین هدف، طراحی مدل کسب‌و‌کار، تجزیه‌و‌تحلیل مشتری و تیم‌سازی اشاره کرد. در روزهای 13 و 14 آبان مرحله دوم کارگاه‌های تخصصی از جمله طراحی MVP، طراحی ارزش‌پیشنهادی، زبان بدن و کارگاه ارائه برگزار شدند. پس از اتمام آموزش‌های عمومی و تخصصی در طی این ۴ روز، ۱۰ تیم به مرحله دوم راه پیدا کردند و این تیم‌ها در روز اختتامیه که در بیستم آبان‌ برگزار شد، با یکدیگر به رقابت پرداختند. در روز آخر این نمایشگاه با برگزاری پنل تخصصی با موضوع کارآفرینی و موانع پیش روی آن با حضور سرمایه‌گذاران، مسئولان، اساتید و کارشناسان خبره؛ نشستی در زمینه سبک‌زندگی استارت‌آپی برگزار شد و با مسابقه ارایه بین تیم‌های راه‌یافته به مرحله پایانی، این رویداد به پایان رسید.

چالش‌های کارآفرینی در علوم انسانی
 
محمد‌رضا قبادی، نایب دبیر رویداد چکاوک گفت: از نظر من ارتباط بین حوزه علوم‌انسانی و استارت‌آپ در دو بخش موثر است. در بخش اول، علوم‌انسانی‌ها در زمینه کار‌آفرینی‌اجتماعی ایده‌های بسیاری برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار دارند که برای مثال می‌توان به استارت‌آپ فول‌فکر بعنوان یک ایده خوب در حوزه علوم‌انسانی و علوم‌اجتماعی اشاره کرد. در بخش دوم نیز بخش‌هایی مانند روابط‌عمومی، خدمات مشتریان و خدمات پس از فروش در کسب‌و‌کار وجود دارد، که افراد فنی و فعال در فناوری‌اطلاعات به دلیل اینکه عموما طرز فکر مهندسی دارند، نمی‌توانند به خوبی این بخش‌ها را مدیریت کنند. اگر این افراد با کسانی که در حوزه علوم‌انسانی فعالیت می‌کنند، ارتباط برقرار کنند می‌توانند این کاستی‌ها را جبران کنند. در ادامه قبادی گفت: هدف از برگزاری رویداد برقراری ارتباط بین این دو سیستم، اعتماد‌سازی، آشنایی و ساخت فرصت بود.

رویداد چکاوک
رویداد چکاوک