قزوین در دومین «استارت‌آپ ویکند» محیط‌زیستی کشور خوش درخشید

قزوین در دومین «استارت‌آپ ویکند» محیط‌زیستی کشور خوش درخشید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین گفت: «مرجع هوشمند تیهو» تیم برگزیده رقابت دومین «استارت‌آپ ویکند» محیط‌زیستی کشور شد.

سیاوش شمسی‌پور اظهار کرد: دومین استارت‌آپ ویکند محیط‌زیستی کشور با عنوان زیست شتاب با رقابت ۱۲ تیم از استان‌های مختلف فعالیت خود را در قزوین پایان داد تا ۳ تیم با ارائه برترین ایده‌ها در حوزه محیط‌زیست، به‌عنوان برگزیدگان معرفی شوند.

وی افزود: در جریان این برنامه ۵۴ ساعته، ۶۵ شرکت‌کننده ایده‌های خود را مطرح کرده و با رأی حاضران، ۱۲ ایده منتخب، برای شرکت در رقابت نهایی تشکیل گروه دادند تا ایده‌های خود را برای ارائه به هیئت‌داوران تکمیل کنند.

شمسی‌پور بیان کرد: در این میان «تیم مرجع هوشمند تیهو» با حضور ۸ نماینده از انجمن زیست‌محیطی پازشهر با «ارائه طرح جامع ارائه خدمات و محصولات محیط‌زیستی در شبکه‌ای هوشمند» توانست با بالاترین امتیاز نظر اعضای هیئت داوری را به خود جلب و رتبه اول این رقابت‌ها را از آن خود کند.

وی یادآور شد: اعضای تیم مرجع هوشمند تیهو، در یک طرح مشترک، ابعاد مختلف مدل کسب‌وکاری مبتنی بر تولید ارزش‌افزوده با خدمت به محیط‌زیست را بررسی کردند. در این ایده در منافعی مشترک میان مشتریان، زیست‌بوم و صاحبان کسب‌وکار، محصولات و خدمات سازگاربامحیط‌زیست در اختیار دوستداران محیط‌زیست قرار می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین ادامه داد: تیم منتخب بعدی «پدالم» بود که با «ارائه استفاده صحیح از سیستم ناوگان شهری و همچنین وسایل حمل‌ونقل فاقد آلودگی» به رتبه برتر دست‌یافت.

وی افزود: همچنین تیم «حصار فراصوتی» تیم منتخب بعدی با «ارائه دستگاه ایجاد امواج صوتی فراتر از فرکانس انسان که مانع از حمله حیوانات درنده و ... به مزارع شده و از خسارت به محصولات آن‌ها جلوگیری می‌کنند» این ایده آسیبی برای انسان و مزرعه و حتی حیوان نداشته و نسبت بهروش‌هایی چون کشتار بسیار مؤثرتر و زیست‌محیطی‌تر است.

شمسی‌پور بیان کرد: آخرین تیم منتخب، «تیم بازیابی سبز با نگاه به فناوری بازیافت» بر تهیه نخ و الیاف از بطری‌های قابل بازیافت پلاستیکی تأکید داشته و با استفاده از این مواد سعی دارد تکنولوژی‌های نساجی را به صنعت سبز بازیافت و کاهش تولید پسماند متصل کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین گفت: در رویداد علمی زیست شتاب که با همت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین و همکاری پارک علم و فناوری و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، رتبه‌های برگزیده ضمن کسب جوایز خود، قادر به استقرار در پارک علم و فناوری و عملیاتی کردن ایده خود می‌شوند.