نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر

نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر

نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با هدف ایجاد فضای تعاملی در سالن استارت‌آپ‌های بیست و دومین نمایشگاه الکامپ، برگزار شد. این نشست با حضور ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، باقر بحری سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم و شاهین طبری رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، صائبه سلوکی عضو کمیته اجرایی و سرپرست دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و با مشارکت جمعی از شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر برگزار شد.

سعادت در ابتدا ضمن قدردانی از حاضران در نشست، به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت برگزاری نمایشگاه الکامپ بیست و دوم پرداخت و افزود: امسال تلاش می‌کنیم تا در نمایشگاه الکامپ اقدامات ویژه‌ای را آن چنانکه شایسته این صنف است انجام دهیم در این راه نیز از ایده‌ها و نظرات فعالان صنعت فاوا استفاده خواهیم کرد چون معتقدیم این نمایشگاه به صنف تعلق دارد و باید مطابق با خواسته‌های آن‌ها برگزار شود. 
سعادت حمایت از کسب‌وکارهای نوپا را به‌عنوان فعالان آینده این صنعت ضروری دانست و افزود: در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای معتقدیم کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌های فعلی، فعالان بزرگ آینده این صنعت هستند و مهم‌ترین نقش را در این زنجیره ایفا می‌کنند. در همین راستا این نشست را به‌منظور هم‌اندیشی با شرکت‌های شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذاران خطرپذیر برگزار کردیم تا زمینه برای حمایت این گروه از فعالان را هموارسازیم. رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با یادآوری این نکته که سال گذشته ۸۰ استارت‌آپ با حمایت سازمان در سالن ۱۸ در الکامپ حضور داشتند، گفت: امسال زمینه مشارکت ۱۵۰ کسب‌وکار نوپا فراهم‌شده است. تا به این لحظه بیش از ۲۰۰ استارت‌آپ ثبت‌نام کردند که آمار تا پایان مهلت ثبت‌نام بدون تردید افزایش خواهد داشت. با توجه به اینکه نسبت به سال گذشته زمان و فرصت بیشتری برای برنامه‌ریزی و ایده پردازی داریم این بخش از نمایشگاه متفاوت از گذشته برگزار خواهد شد. 
او با اشاره به حضور پررنگ دولت الکترونیکی در الکامپ این دوره، گفت: سازمان فناوری اطلاعات مسئول سالن دولت است. نمایشگاه الکامپ یکی از معدود فرصت‌های دولت برای ارائه دستاوردهای دولت الکترونیکی است و امسال با رایزنی‌های انجام‌شده به‌صورت ویژه و با تمام قوا حضور خواهند یافت.
سعادت با بیان اینکه سال جاری محدودیت در فضای نمایشگاهی داریم، گفت: سال گذشته ۴۷۰ شرکت در الکامپ شرکت کردند امسال این عدد از ۷۰۰ شرکت گذر کرده است که پنجاه هزار متر تقاضای فضای نمایشگاهی داشتند. مساحتی که به الکامپ اختصاص‌یافته بیست و سه هزار مترمربع است. علاوه بر آن سه هزار و چهارصد متر به دولت الکترونیکی اختصاص‌یافته است، سالن استارت‌آپ‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و بخش بین‌المللی نمایشگاه شامل پاویون کشورهای خارجی و شرکت‌هایی که به‌صورت مستقیم علاقه‌مند به حضور هستند را هم باید به میزان تقاضای موجود اضافه کنیم. در پی مدیریت فضای موجود هستیم. چون مشارکت همگانی برایمان اهمیت دارد. به همین دلیل با شرکت‌هایی که درخواست متراژهای بالا داشتند وارد مذاکره شدیم تا از تقاضای خود کم کنند تا فرصت برابر برای همه شرکت‌ها فراهم شود.
او با اشاره به اینکه برای اولین بار قصد داریم شرکت‌ها را به حضور موضوعی در نمایشگاه تشویق کنیم افزود: با این روش شرکت‌های فعال در یک حوزه کنار یکدیگر خواهند بود و بازدیدکننده تخصصی نیز به‌صورت هدفمند می‌تواند در کمترین زمان از نمایشگاه بهره‌مند شود و از بخش‌های موردنظر خود بازدید کند.

ایده استارت‌آپ‌ها از الکامپ به جیتکس 

باقر بحری سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ، با اشاره به اینکه صنعت گیم و استارت‌آپ‌ها آینده صنعت فاوا را می‌سازند، گفت: باید امروز بذری را بکاریم تا در آینده از آن بهره‌برداری کنیم. ایده اختصاص یک سالن به استارت‌آپ‌ها و اجرای موفقیت‌آمیز آن حتی نمایشگاهی مانند جیتکس را هم ترغیب کرد تا در این دوره کسب‌وکارهای نوپا را در سالن بزرگی جمع کنند. در داخل کشور هم پس از الکامپ پارسال تمامی نمایشگاه‌ها و همایش‌ها بخشی را با این عنوان داشتند این دستاورد بزرگی برای الکامپ و سازمان به شمار می‌رود. 
سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم با اعلام اینکه یک سالن کامل به استارت‌آپ‌ها اختصاص‌یافته است، گفت: در کنار کسب‌وکارهای نوپا هر مجموعه‌ای که به‌نوعی با این کسب‌وکارهای جوان در ارتباط است و به آن‌ها سرویس‌دهی می‌کند نیز در این سالن امکان حضور خواهد یافت. با توجه به اینکه سالنی برای سازندگان بازی‌های رایانه‌ای در نزدیکی سالن استارت‌آپ‌ها درنظرگرفته شده است، استارت‌آپ‌های حوزه گیم هم در سالن کسب‌وکارهای نوپا جانمایی می‌شوند.
بحری امکاناتی که برای این دوره از نمایشگاه‌ها درنظرگرفته شده است را برشمرد و گفت: امسال فضایی برای برگزاری سخنرانی و ارائه ایده‌ها درنظرگرفته شده است که هر استارت‌آپ فرصت کوتاهی برای معرفی خود خواهد داشت. همین‌طور کافه IT خواهیم داشت تا فضایی ایجاد شود تا استارت‌آپ‌ها در آن بتوانند با سرمایه‌گذاران و حامیان احتمالی خود به گفتگو بپردازند. 
او با بیان اینکه از رئیس‌جمهور نیز برای حضور در نمایشگاه الکامپ دعوت‌شده است، افزود: تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا خواسته‌های جوانان را به گوش مسئولان برسانیم. سال گذشته نیز تمام مسئولانی که برای بازدید از نمایشگاه آمده بودند ابتدا به این سالن هدایت می‌شدند تا صحبت‌های جوانان را گوش‌داده و با دغدغه‌های آن‌ها آشنا شوند. 
بحری افزود: باوجودی که پارسال زمان اندکی برای برنامه‌ریزی سالن استارت‌آپ‌ها داشتیم ولی پرشور و نشاط‌ترین بخش نمایشگاه بود امسال قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این هیجان را بیشتر کنیم و در این راه از تمام نظرات و پیشنهادات استقبال می‌کنیم.

اکوسیستم استارت‌آپ‌ها را در یک سالن به دورهم جمع می‌کنیم

طبری با بیان اینکه قصد داریم دو برند الکام استارز و الکام گیمز را به نمایشگاه الکامپ امسال معرفی کنیم افزود: سال گذشته کاری را شروع کردیم و تعدادی استارت‌آپ به دور یکدیگر جمع شدند. به‌عنوان مخاطب بازدیدکننده کمتری داشتیم اغلب فعالان این حوزه در این سالن دیده می‌شدند؛ اما امسال می‌خواهیم اکوسیستم را به‌عنوان یک محیط استارت‌آپی فراهم کنیم. حضور استارت‌آپ‌ها در کنار شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذاران خطرپذیر ازجمله بخش‌های این اکوسیستم به شمار می‌رود. 
او ضمن قدردانی از سازمان برای ایجاد فضای حمایتی از کسب‌وکارهای نوپا چه در سال گذشته و چه نمایشگاه امسال گفت: این اقدامی قابل‌تقدیر از سوی صنف است که فقط از صنف می‌توان این رویکرد حمایتی را انتظار داشت و دید. سالن‌هایی که به‌راحتی امکان درآمدزایی دارند به‌صورت رایگان و با استفاده از اعتبار سازمان در قالب طرح‌های حمایتی در اختیار جوانان و کسب‌وکارهای نوپا قرار می‌گیرد. امیدواریم این دو برند به‌عنوان یک دارایی ارزشمند برای دوره‌های آینده نمایشگاه الکامپ باقی بمانند.

نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر
نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر
نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر
نشست هم‌اندیشی با شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر