شروط ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در مناطق محروم
رئیس صندوق نوآوری:

شروط ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در مناطق محروم

دکتر بهزاد سلطانی در این خصوص گفت: ما در هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی توانستیم برای مناطق محروم یک مصوبه اخذ کنیم که بر اساس آن نرخ وام ترجیحی مناطق محروم کشور ۲ درصد پایین تر از نرخ معمول باشد. یعنی اکنون که نرخ وام ترجیحی ما ۱۱ درصد است برای آن‌ها ۹ درصد خواهد بود .البته اگر بانک‌ها نرخ وام ترجیحی را کاهش دهند ما نیز آن را برای شرکت های دانش‌بنیان کاهش می دهیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به شرط اعطای تسهیلات به دانش‌بنیانی‌ها در مناطق محروم، گفت: اعطای این وام و سایر تسهیلات یک شرط دارد و آن این است که شرکت دانش‌بنیانی که می‌خواهد از این تسهیلات استفاده کند حتما باید ۷۰ درصد فعالیت‌اش در منطقه محروم مستقر باشد. اینکه شرکت فقط در آن مناطق ثبت شده باشد و یا یک کار کوچکی در آنجا انجام داده باشد کافی نیست و به این ترتیب نمی تواند از این تسهیلات استفاده کند.

سلطانی یادآور شد: ما باید شرکت‌های دانش‌بنیان را در مناطق محروم و شهرستان‌ها نگه داریم و نباید در مسیری حرکت کنیم که شرکت‌های دانش‌بنیانی که در شهرستان‌ها هستند به تهران مهاجرت کنند چرا که این حرکت مثبتی نیست.

او با اشاره به شرط دیگری که به منظور ماندگاری دانش‌بنیان‌ها در مناطق محروم درنظر گرفته شده، گفت: اگر شرکت دانش‌بنیانی در شهرستان بخواهد دفتر کاری از ما بگیرد در شهر خودش می‌تواند تسهیلات دفتر را دریافت کند اما در تهران به آن‌ها دفتر نمی‌دهیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: تعداد زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان شهرستان‌ها برای دفتر کاری از ما وام درخواست کرده‌اند، البته گفته‌اند که این دفتر را در تهران می‌خواهند که ما بلافاصله رد کرده‌ایم و به آن‌ها اعلام کردیم که دفتر تهران نخواهیم داد. باید جریان دانش‌بنیان را در همه کشور، استان‌ها و شهرستان‌ها راه بیاندازیم نه اینکه آن‌ها را در تهران تجمیع کنیم.

سلطانی اظهار داشت: حتی در مرحله تصویب طرح‌ها نیز اگر طرحی از یک شهرستان باشد ما نسبت به طرح‌هایی که از شهرهای بزرگ می‌آید، آسان‌تر با آن برخورد می‌کنیم.

او همچنین از برگزاری جلسات مدیران صندوق با شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت آنلاین خبر داد و گفت: قصد داریم که جریان دانش‌بنیان را در کل کشور تقویت کنیم و به همین منظور سیستم فناوری اطلاعات (IT) صندوق نوآوری و شکوفایی را راه اندازی کردیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: فعالیت آزمایشی این سیستم شروع شده است و به زودی به طور کامل راه اندازی می‌شود. با راه اندازی این سیستم دیگر نیازی نیست مدیران و محققان شرکت‌های دانش‌بنیان به تهران بیایند بلکه می‌توانند به صورت آنلاین با معاونان و مدیران صندوق سئوالات خود را مطرح کنند و به این ترتیب هر کمکی لازم باشد به آنها ارائه می‌شود.