مفهوم حل مسئله (Problem Solving)

نسخه صوتی را گوش دهید

همه‌ی ما در زندگی فردی و اجتماعی خود با مسائل و مشکلات متعددی مواجه می‌شویم. درواقع زندگی چیزی جز روند مواجه‌شدن پی‌درپی با مسائل و مشکلات و تلاش برای حل‌وفصل آن‌ها نیست؛ بنابراین، وجود مشکل در زندگی طبیعی است و هرکسی در زندگی خود با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که اجتناب‌ناپذیرند. پس به‌جای این‌که زانوی غم بغل بگیرید و خود را ببازید، باید یاد بگیرید که چگونه این مشکلات را حل کنید. 

مسئله یعنی چه؟ بر اساس فرهنگ لغت آکسفورد، مسئله به «موضوعی شک‌برانگیز گویند که مانعی برای رسیدن به اهداف بوده و نیاز به راه‌حل داشته باشد». به‌عبارت‌دیگر منظور از مسئله «چیزی است که درک، انجام و مقابله با آن، مشکل باشد». 
اگر بخواهید از دید کارآفرینی به این مهارت نگاه کنید متوجه می‌شوید که هر کسب‌وکار نوپایی برای پاسخ به نیازی ایجاد می‌شود یعنی گروهی از مردم در زندگی خود با مشکلی مواجه شده‌اند که پاسخی برای آن نداشته‌اند و کارآفرین توانسته با فکر خلاق خود راه‌حلی برای مشکل آن‌ها پیدا کند و محصول یا خدمتی ارائه دهد.
«حل مسئله»، مهارتی کلیدی برای موفقیت در کسب‌وکار بوده که قابل یادگیری است. بسیاری از روابط بین فردی و روابط کسب‌وکاری به علت حل ضعیف مسئله موجود با شکست مواجه می‌شوند و دلیلش این است که بسیاری از مشکلات اغلب شناخته نمی‌شوند و اگر هم تشخیص داده شوند، به‌طور مناسبی برای حل آن زمان و انرژی صرف نمی‌شود. برخی از مسائلی که در زندگی کاری به‌طور روزانه سر راه‌ افراد قرار می‌گیرند از بقیه‌ی مشکلات پیچیده‌تر و سخت‌تر بوده و حل آن‌ها نیازمند تفکر خلاقانه و عمیق است. آشنایی با مهارت حل مسئله می‌تواند به شما کمک کند که عکس‌العمل مناسبی داشته باشید و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات پیدا کنید و این را بدانید که راه‌حل واحدی برای حل همه‌ی مشکلات وجود ندارد، بلکه بسته به شرایط موجود و ماهیت مشکل، باید راه‌حل مناسب را بیابید.