پرداخت کمک‌هزینه حسابرسی به شرکت‌های دانش‌بنیان با فروش کمتر از یک میلیارد تومان

پرداخت کمک‌هزینه حسابرسی به شرکت‌های دانش‌بنیان با فروش کمتر از یک میلیارد تومان

رئیس امور مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان با تأکید بر اینکه حسابرسی برای تمام شرکت‌های دانش‌بنیان مفید است، گفت: به شرکت‌هایی که فروش آن‌ها کمتر از یک میلیارد تومان باشد، کمک‌هزینه تشویقی حسابرسی پرداخت خواهد شد.

دکتر محمد صاحبکار خراسانی هدف از قوانین مرتبط با مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان را رشد این شرکت‌ها دانست و افزود: بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به مسائل مالی غافل هستند و به آن توجهی ندارند؛ ازاین‌رو اغلب این شرکت‌ها مشکلاتی درزمینه‌ی بیمه و حسابداری دارند.

وی با تأکید بر اینکه افراد متخصص در حوزه فنی الزاماً مسلط به مسائل مالی نیستند، اظهار کرد: بررسی‌های ما نشان داد شرکت‌هایی که به مسائل بیمه و حسابداری کم‌توجه بوده‌اند، با آسیب‌های زیادی مواجه هستند.

صاحبکار بیمه، مالیات، میزان سود و زیان و قیمت تمام‌شده کالا را ازجمله مسائل مطرح در شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و یادآور شد: تعیین قیمت تمام‌شده کالا نیاز به محاسبات تخصصی حسابداری دارد.

وی با بیان اینکه در معاونت ما این معضلات را شناسایی کرده‌ایم، اضافه کرد: برای رفع این مشکل و آگاهی شرکت‌ها از مسائل مالی و بیمه، سامانه «دانش‌بنیان» راه‌اندازی شده و در کارگروه ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان دو نوع خدمات «ارائه خدمات نرم‌افزاری حسابداری» و «مشاوره حسابرسی» ارائه می‌شود.

رئیس امور مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری در خصوص این دو نوع خدمات توضیح داد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که سیستم حسابداری دقیق ندارند، به دلیل نبود حسابداران حرفه‌ای است؛ ازاین‌رو برنامه‌ریزی کردیم که در صورت تقاضای شرکت‌ها، مشاوران حرفه‌ای حسابداری به‌صورت «ساعتی» به آن‌ها معرفی کنیم.

صاحبکار با بیان اینکه امور حسابداری شرکت‌ها از طریق نرم‌افزارهای حرفه‌ای صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌ها از افراد متخصص در حوزه حسابداری دعوت به همکاری کرده‌اند؛ ولی نرم‌افزارهای حرفه‌ای در اختیار ندارند.

وی افزود: به‌منظور تقویت اسناد و فاکتورهای شرکت‎ها بر روی سامانه «دانش‌بنیان» نرم‌افزارهای حرفه‌ای حسابداری را قرار دادیم و شرکت‌ها می‌توانند با تخفیفات درنظرگرفته شده، این نرم‌افزارها را خریداری کنند. این خدمت متفاوت از مشاوره‌های حسابداری است که از سوی افراد متخصص ارائه می‌شود.

معافیت مالیاتی در راستای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان
صاحبکار معافیت‌های مالیاتی را مهم‌ترین تسهیلات معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و افزود: بر این اساس تا پایان سال مالی ۹۲ تعداد ۴۰ شرکت تا پایان سال مالی ۹۳ تعداد ۱۳۰۰ شرکت و تا پایان سال مالی ۹۴ تعداد دو هزار و سیصد شرکت به سازمان امور مالیاتی معرفی‌شده‌اند.

صاحبکار با تأکید بر اینکه در سال ۹۲، صد درصد شرکت‌های متقاضی معافیت‌های مالیاتی در سازمان امور مالیاتی تائید شدند، اضافه کرد: در سال ۹۳ تعداد محدودی از این شرکت‌ها مشمول این حمایت نشدند که دلیل آن عدم هماهنگی ممیزها بوده است؛ ولی ما به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کردیم که در صورت بروز مشکل با این کارگروه در میان بگذارند.

بهبود فعالیت شرکت‌ها با انجام حسابرسی

صاحبکار یادآور شد: شرکت‌های بزرگ برای بهره‌مندی از مزایای معافیت مالیاتی باید حسابرسی مالی شوند تا اطمینان حاصل شود که این شرکت‌ها فاکتور سازی نکرده‌اند.

وی با تأکید بر مزایای انجام حسابرسی در شرکت‌های دانش‌بنیان،‌ این اقدام را راهکاری برای تقویت فعالیت‌های شرکت‌ها دانست و ادامه داد: بر این اساس ما به شرکت‌ها اعلام کردیم درصورتی‌که این شرکت‌ها حسابرسی را انجام دهند، مشمول کمک‌هزینه‌های معاونت خواهند شد.

دبیر کارگروه ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه انجام حسابرسی دقیق مالی از سوی یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران صورت می‌گیرد، اظهار کرد: درصورتی‌که شرکت‌های دانش‌بنیان امور حسابرسی خود را به جامعه رسمی حسابداران ایران واگذار کنند، از سوی معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری مبلغ سه میلیون تومان به‌عنوان کمک‌هزینه حسابرسی اعطاء خواهد شد.

شرایط اعطای کمک‌هزینه حسابرسی
وی به بیان شرایط اعطای کمک‌هزینه حسابرسی پرداخت و گفت: تمام شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند؛ ولی برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که فروش حاصل از محصولات تولیدی آن‌ها بیشتر از یک میلیارد تومان باشد و تقاضای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی را دارند، الزامی برای انجام حسابرسی درنظرگرفته شده است.
رئیس امور مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه هزینه‌های مربوط به انجام حسابرسی باید از سوی این دسته از شرکت‌ها پرداخت شود، اضافه کرد: انجام حسابرسی به ما اطمینان می‌دهد که فعالیت این شرکت‌ها شفاف است و فاکتور سازی نکرده‌اند.‌
وی یادآور شد: این شرکت‌ها باید گزارش حسابرسی خود را که از سوی یک حسابرس تائید شده باشد، برای ما ارسال کنند.
صاحبکار ادامه داد: درصورتی‌که فروش حاصل از محصول دانش‌بنیان از سوی شرکتی کمتر از یک میلیارد تومان باشد، نیازی به انجام حسابرسی ندارند؛ ولی ما به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم که در این زمینه اقدام کنند تا از این طریق توانمندی شرکت ارتقاء یابد.
به گفته وی درصورتی‌که شرکت‌هایی با فروش کمتر از یک میلیارد تومان اقدام به حسابرسی کنند، از سوی معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری کمک‌هزینه حسابرسی به مبلغ سه میلیون تومان بلاعوض به آن‌ها اعطاء خواهد شد.

اهمیت حسابرسی شرکت‌ها

صاحبکار به اقدامات حسابرسان در شرکت‌ها اشاره کرد و یادآور شد: حسابرسان با مراجعه به شرکت‌ها، امور حسابداری و فاکتورهای آن‌ها را موردبررسی و ارزیابی قرار می‌دهند که این اقدام به نفع همه شرکت‌های کوچک و بزرگ دانش‌بنیان است.

به گفته وی، بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیانی که فروش آن‌ها کمتر از یک میلیارد تومان است، حتی بدون دریافت مشوق‌های درنظرگرفته شده نسبت به حسابرسی مالی اقدام کرده‌اند.