fa-IR

کار تیمی (Team Working)

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۲/۷۱MB

کار تیمی بخش مهم و اساسی در هر سازمانی است ولی اهمیت آن در استارت‌آپ‌ها بیشتر است. چون محیط کاری استارت‌آپ‌ها، نیازمند حضور جمعی از افراد است که بتوانند با کمک یکدیگر و با استفاده از تخصص‌هایشان برای رسیدن به هدف مشترک تیم تلاش کنند. داشتن ایده‌‌ای عالی، مدل کسب‌وکاری خیلی خوب و منابع مالی بالا، تضمینی برای موفقیت کسب‌وکار ایجاد نمی‌‌کند. یکی از معیارهای اصلی سرمایه‌‌گذاران در زمان سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای نوپا (استارت‌‌آپ‌ها)، توجه به عملکرد تیم استارت‌‌آپی و شخصیت هرکدام از اعضای تیم است.

 

کسب‌وکار باید با همراهی تیمی از افراد شروع شود که باهم برای ایجاد و رشد سازمانی یکپارچه تلاش می‌‌کنند. همان‌طور که وجود منابع مالی برای راه‌اندازی استارت‌‌آپ ضروری است، وجود کار تیمی هماهنگ و یکپارچه نیز لازم است. کار تیمی یعنی گروهی از افراد که دارای اهداف مشترکی هستند و با تعهد و مسئولیت‌پذیری برای رسیدن به آن اهداف، با یکدیگر کار می‌کنند.

وجود تیم و کار تیمی قوی در هر کاری، همیشه ضروری بوده ولی در استارت‌آپ‌ها به دلایل زیر، اهمیت بیشتری دارد:

  • تیم استارت‌آپی موفق، تیمی است که دارای تخصص‌های متنوعی باشد و علاوه بر داشتن پیش‌زمینه‌های متفاوت، این تخصص‌ها با نقش‌ها و مسئولیت‌های دیگر اعضا نیز هم‌پوشانی داشته باشد؛ زیرا در تیم اهداف فردی در راستای اهداف گروهی است و باید همه‌ی اعضا به‌طور مشترک برای رسیدن به هدف‌ اصلی تیم تلاش کنند. ولی در سازمان‌های بزرگ لزومی ندارد که افراد در کار یکدیگر دخالت کنند و هریک فقط روی تخصص خود تمرکز می‌کنند. اعضای تیم باید بتوانند آزادانه و بدون هیچ ترسی از انتقاد، نظرات خود را مطرح کرده و سؤالاتشان را بپرسند. 
  • امروزه راه‌اندازی کسب‌وکار به لطف اطلاعات فراوان، منابع مالی و کارآفرینانی که می‌توان با آن‌ها همکاری کرد و از آن‌ها یاد گرفت، بسیار راحت‌تر شده است؛ اما بقا و حفظ مزیت رقابتی در دنیای امروز کسب‌وکار که در حال اشباع است، به‌مراتب سخت‌تر از گذشته‌ها است. در دنیای استارت‌آپی رقابت بسیار شدید است و زمان و منابعی که قرار است در این راه استفاده شود بسیار اهمیت دارد. تنها راه موفقیت در این محیط به‌شدت رقابتی، داشتن تیمی قوی و استوار است که مانند سلول‌های استارت‌آپ هستند و با یکدیگر برای رسیدن به اهداف تیم کار می‌کنند. هر عضو تیم باید قدرت تحمل تنش‌ها و استرس‌ها، حجم کار سنگین و تغییرات در اهداف و... را داشته باشد. آن‌ها باید بتوانند در زمان‌های سخت راه‌اندازی کسب‌وکار، پیشرفت کنند و به یکدیگر در تکمیل نقاط ضعف و قوت‌شان کمک کنند. 
  • در دنیای امروز برای این‌که بتوان در شرایط به‌شدت رقابتی دوام آورد و به سمت رشد و موفقیت در کسب‌وکار رسید، باید تیمی قوی همراه با کار تیمی خوب تشکیل دهید.
فرمولی برای یک تیم برنده
فرمولی برای یک تیم برنده
نکاتی برای کار تیمی
نکاتی برای کار تیمی
بوم تیم شامل مهم‌ترین مواردی است که باید در مورد آنها در تیم صحبت کنید تا مطمئن شوید تیمی شاد، اثربخش و بدون فشار روانی دارید.
بوم تیم شامل مهم‌ترین مواردی است که باید در مورد آنها در تیم صحبت کنید تا مطمئن شوید تیمی شاد، اثربخش و بدون فشار روانی دارید.