fa-IR
نقش خودآگاهی در استار‌ت‌آپ

مهارت‌های فردی و بین فردی چیست؟

نسخه صوتی را گوش دهید ۹/۵۱MB

بیشتر افراد تصور می‌کنند مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی و رشد کسب‌وکار، تنها شامل مهارت‌هایی مانند طراحی و راه‌اندازی کسب‌وکار و هک رشد است و اغلب به مهارت‌های فردی و بین فردی کمتر توجه می‌شود اما استفاده از مهارت‌های فردی و بین فردی، می‌تواند سایر مهارت‌ها را بهبود داده و یا باعث رشد آن‌ها شود. به‌عنوان‌مثال، هرچقدر هم که مدل کسب‌وکار خوبی طراحی کنید، بدون داشتن مهارت ارائه نمی‌توانید مدل کسب‌وکارتان را به‌صورت مؤثر به سرمایه‌گذار یا مشتریان خود معرفی کنید؛ حال ممکن است لازم باشد خودتان مهارت‌های ارائه را فرابگیرید و یا از افراد دیگری برای این کار استفاده کنید.
از نمونه مهارت‌های فردی و بین فردی، می‌توان به خودآگاهی، مدیریت ابهام، مهارت‌های ارائه، مذاکره و ... اشاره کرد. این مهارت‌ها هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری شما کاربردهای بسیاری دارند. سعی کنید این مهارت‌های کلیدی را یاد بگیرید، زیرا به شما انرژی بالایی داده و با ایجاد حس بهتری نسبت به خود، انگیزه و اعتمادبه‌نفستان بیشتر می‌شود. این مهارت‌ها ذاتی نبوده و قابل یادگیری و پرورش هستند. 
بااین‌که یادگیری مهارت‌های فردی و بین فردی را قبل از یادگیری دیگر مهارت‌های کسب‌وکار ضروری می‌دانیم اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که این مهارت‌ها فقط مربوط به شروع یک استارت‌آپ نیستند. نه‌فقط در زمان شروع، بلکه در تمام‌مسیر راه‌اندازی کسب‌وکار خود، با این مهارت‌ها سروکار خواهید داشت و روزبه‌روز به تجربه شما در به‌کارگیری از این مهارت‌ها افزوده می‌شود.

در کنار این مهارت‌ها، ویژگی‌هایی همچون اشتیاق و ریسک‌پذیری نیز در کارآفرینان موفق وجود دارد که در مسیر موفقیتشان به آن‌ها کمک کرده است. شما می‌توانید با شناخت و آگاهی از این ویژگی‌ها در وجود خود، در مسیر راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارتان از آن‌ها کمک بگیرید.