استارت‌آپ‌های سیلیکون ولی در پی دگرش نحوه تعامل انسان و کامپیوتر

رابطه کامپیوتر با انسان همواره یکی از جذاب‌ترین مقوله‌ها برای بشر بوده‌است. در سال‌های اخیر اما به لطف حضور دستیارهای صوتی دیجیتالی که در موبایل‌ها جای گرفته‌اند، بیش از هر زمان دیگری شاهد پیوند روابط میان انسان و ماشین بوده‌ایم.

اکنون یک استارت‌آپ در دره‌ی سیلیکون به نام Fin، تصمیم دارد تا سیستمی هوشمند توسعه دهد؛ سیستمی که هوشش با آنچه پیشتر در فیلم سینمایی «Her» دیده‌ایم رقابت کند. موسس‌های این استارت‌آپ که از مدیران پیشین فیس‌بوک بوده‌اند، در وبلاگ خود نوشته‌اند که آینده را صرفا در گفت‌وگو با کامپیوترها می‌بینند. آن‌ها همچنین باور دارند به مرحله ای رسیده‌ایم که موبایل‌ها از سخت‌افزاری بسیار قدرتمند برخوردار هستند اما اپلیکیشن‌ها همچنان مانند چند سال پیش، معمولی‌اند و با کاربران ارتباط لازم را برقرار نمی‌کنند.

بر اساس اخباری که خود بنیان‌گذاران استارت‌آپ یاد شده منتشر کرده‌اند، قدم‌هایی ابتدایی در امر ساخت یک پلتفرم هوشمند را نیز برداشته‌اند. این دو شخص همچنین در وبلاگ خود می‌نویسند: «پس از تعامل با پلتفرم Fin برای چند هفته، بیشتر احساس خواهید کرد که با یک شخص صحبت می‌کنید تا یک کامپیوتر. Fin در مرور زمان رشد کرده و می‌تواند یاد بگیرد و همچنین نظرات خود را برای شما بگوید، گاهی هم با سخنان خود شما را به چالش بکشد.»

در زمان کنونی مشخص نیست سیستم عامل Fin چگونه کار می‌کند و یا چه ظاهری دارد. باید منتظر بود و دید این استارت‌آپ در ادامه چه اخباری را منتشر خواهد کرد و چه‌گونه قصد دارد تعامل انسان با کامپیوترهای شخصی و موبایل‌ها را دگرگون کند.