پیش‌بینی بهبود شاخص کسب‌وکار کشور در سال ۲۰۱۶

به گزارش اقتصادی معاون وزیر اقتصاد از هدفگذاری رتبه زیر ۱۰۰ برای فضای کسب‌وکار تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: تلاش ما این است که زودتر از پایان برنامه این هدف محقق شود. شاپور محمدی در جمع خبرنگاران با اشاره به هفت مکاتبه رسمی وزارت اقتصاد با بانک جهانی در راستای انعکاس اقدامات ایران برای بهبود فضای کسب‌وکار، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ رتبه ایران از ۱۵۲ به ۱۳۰ بهبود یافت که ناشی از تلاش‌های وزارت نیرو و گمرک، ادراه کل ثبت شرکت‌ها بود. وی افزود: برای سال ۲۰۱۶ مکاتبات ادامه یافت و مسائلی که به درستی منعکس نمی‌شد را به بانک جهانی انتقال دادیم، کارشناسان بانک جهانی در آخرین مذاکره برخی اصلاحات را پذیرفته‌اند و امیدواریم رتبه کسب‌وکار ایران برای سال ۲۰۱۶ هم بهبود پیدا کند، البته میزان بهبود رتبه به تلاش سایر کشورها هم ارتباط دارد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه انتظار ما بهبود رتبه فضای کسب‌وکار ایران در سال ۲۰۱۶ است، گفت:‌ کاهش زمان فرایند ثبت مالکیت، مجوز برق و آب، ساخت و ساز و حمایت از حقوق سهامداران خرید توسط بانک جهانی پذیرفته شده انشاالله بهبود زیرشاخص‌ها در فضای کسب‌وکار را شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: برای سال آینده هم برخی اصلاحات در حوزه گمرک و مالیات را منعکس کرده‌ایم اما بانک جهانی این موارد را منوط به پرسش از فعالان بخش خصوصی کرده است که امیدواریم در سال‌های آینده هم این اصلاحات در بهبود فضای کسب‌وکار اثر خود را نشان دهد.
محمدی با اشاره به هدفگذاری برنامه ششم برای بهبود رتبه فضای کسب‌وکار ایران به زیر ۱۰۰ افزود: تلاش ما این است که زودتر از پایان برنامه این هدف محقق شود.

* مجوزهای زائد حذف می‌شوند
وی با بیان این که فرایند صدور مجوزها اصلاح می‌شود، گفت: ۲۱۵۰ مجوز را در سایت ایران مجوز شناسایی شده است و امیدواریم برخی مجوزهای زائد را با همکاری دستگاه‌ها حذف کنیم.

محمدی افزود: خوشبختانه اقدامات خوبی توسط دستگاه‌ها انجام شده و در آینده حذف برخی مجوزها را شاهد خواهیم بود. با زمان و هزینه کمتر و الکتروینکی کردن در یک فضای سهل و آسان‌تر اعطای مجوز انجام شود.

در رتبه‌بندی بهبود فضای کسب و کار از سوی بانک جهانی در میان بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در سال ۲۰۱۴ جایگاه ۱۵۲ را داشته که با انجام برخی اصلاحات این رتبه به ۱۳۰ ارتقاء یافته است.