مسابقه برنامه‌نویسی کامپیوتری در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود
چهارده آبان‌ماه

مسابقه برنامه‌نویسی کامپیوتری در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود

دانشگاه امیرکبیر با همکاری دو دانشگاه اروپایی مسابقه برنامه‌نویسی ACM را به‌منظور تعیین تیم‌های اعزامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مسابقات غرب آسیا، در روز ۱۴ آبان ماه برگزار خواهد کرد.

سپهر صبور، دبیر اجرایی مسابقات Acm، مسابقه برنامه‌نویسی (ACM ICPC مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی) را شامل یک سلسله مسابقات دانست که به‌صورت مرحله‌ای و به‌منظور کسب سهمیه برای حضور در مرحله جهانی این مسابقه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی (ACM ICPC) از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری دانشگاه KTH سوئد و دانشگاه صنعتی  Jagiellonian لهستان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام برای حضور در این دوره از مسابقات آغازشده است، یادآور شد: این مسابقات به‌صورت هم‌زمان علاوه بر دانشگاه امیرکبیر، در دو دانشگاه KTH سوئد و دانشگاه صنعتی  Jagiellonian لهستان برگزار می‌شود. زمان برگزاری ۱۴ آبان ماه خواهد بود.

صبوری، به نحوه حضور تیم‌ها در این دوره از رقابت‌ها اشاره کرد و یادآور شد: این مسابقه بین تیم‌های دانشگاهی برگزار می‌شود و اصلی‌ترین شرکت‌کنندگان آن، دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و ریاضی هستند.

دبیر اجرایی مسابقات Acm، با تأکید بر اینکه شرکت‌کنندگان در قالب تیم‌های سه‌نفره با استفاده از کامپیوتر به سؤالات طرح‌شده پاسخ خواهند داد، خاطرنشان کرد: ارزیابی تیم‌ها بر اساس جریمه‌های ارسال پاسخ نادرست و زمان حل سؤالات خواهد بود.

به گفته وی مسابقه برنامه‌نویسی ACM ICPC از سال ۱۹۷۰ برگزار می‌شود و اکنون به‌عنوان معتبرترین و  مهم‌ترین مسابقه برنامه‌نویسی دنیا شناخته می‌شود.

صبوری اظهار کرد: انجمن علمی دانشجویی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۱۳۸۰ به‌صورت سالانه مسابقه‌ای برای تعیین تیم‌های اعزامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مسابقات غرب آسیا برگزاری می‌کند.

به گفته وی این مسابقات از سال ۱۳۹۱ به‌صورت کشوری و از سال ۱۳۹۴ به‌صورت بین‌المللی و با همکاری دانشگاه‌های خارج از کشور برگزار می‌شود.

صبوری ادامه داد: سالانه بیش از ۱۵۰ برنامه‌نویس از دانشگاه‌های مختلف ایران ازجمله صنعتی شریف، تهران و شهید بهشتی در این رقابت‌های حضوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر شرکت می‌کنند.

دبیر اجرایی مسابقات Acm، اضافه کرد: این مسابقه زیر نظر «انجمن ماشین‌های محاسباتی  ACM» که معتبرترین انجمن جهان در رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر است برگزار می‌شود. در سال گذشته ۴۰ هزار و ۲۶۶ دانشجو از ۲ هزار و ۷۳۶ دانشگاه و ۱۰۲ کشور جهان در این مسابقه شرکت کردند.

شانزدهمین دوره این مسابقات در روز جمعه ۱۴ آبان ماه هم‌زمان با  رقابت‌های دانشگاه صنعتی Jagiellonian لهستان و دانشگاه KTH سوئد برگزار خواهد شد.