رویداد معرفی هشتمین جشنواره VCCup برگزار شد
به همت مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف؛

رویداد معرفی هشتمین جشنواره VCCup برگزار شد

رویداد آشنایی با هشتمین جشنواره "VCCup" به همت مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف و با حضور شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذاری و فعالان کسب‌وکار در سالن جابربن حیان این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این برنامه مهندس دهبیدی پور مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف طی سخنان خود گزارشی از روند رو به رشد مرکز ارائه کرد و افزود: در بدو تأسیس مرکز رشد در دانشگاه صنعتی شریف حدود ۴۰ تا ۵۰ درخواست تأسیس شرکت در سال ارائه می‌شد که هم‌اکنون این رقم به حدود ۲۰۰ درخواست در سال رسیده است.

مهندس دهبیدی پور به موضوع شتاب‌دهنده شریف نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری حدود ۷۰۰ طرح جهت بررسی به شتاب‌دهنده شریف رسید.

وی به اهداف برگزاری جشنواره vccup شریف هم اشاره کرد و افزود: فرهنگ‌سازی، ترویج و امیدآفرینی از اهداف اصلی برگزاری جشنواره است تا ضمن ایجاد فضایی رقابتی به توانمندسازی و پشتیبانی از طرح‌ها و ایده‌های نو و آماده‌سازی برای ایجاد کسب‌وکار برای علاقه‌مندان در آینده منجر شود.

مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف مشاوره‌های صحیح و سرویس مناسب و پشتیبانی از کسب‌وکارهای نوپا را از مأموریت‌های مهم این مرکز خواند و افزود: نباید زمینه برای توهم کارآفرینی ایجاد شود و برای رسیدن به مسیر کارآفرینی، دانشگاه به‌تنهایی نمی‌تواند طی مسیر کند و نیازمند چتر حمایتی نهادهای دولتی توانمند و بخش خصوصی و باسابقه است.

مهندس دهبیدی پور در ادامه اظهار کرد: امیدواریم در پایان اختتامیه جشنواره vccup اثرات ملموس حضور بخش خصوصی در ارتباط با توانمند کردن تیم‌ها را شاهد باشیم.

وی گفت: سابقه کارآفرینی در دانشگاه صنعتی شریف به سال ۷۹ بازمی‌گردد و هم‌اکنون حدود ۱۶ سال از قدمت این مرکز در دانشگاه شریف می‌گذرد.

مهندس دهبیدی پور گفت: مرکز رشد و کارآفرینی شریف نیز سال ۸۹ تأسیس شد تا فضای واقعی کسب‌وکار را برای علاقه‌مندان ایجاد نماید و پس‌ازآن سال ۹۲ شتاب‌دهنده شریف دایر شد و تاکنون ۳۵ تیم توانسته از خدمات این مرکز استفاده کند.

مدیر مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف در پایان به اخذ مجوز پارک علم و فناوری شریف اشاره کرد که با آغاز فعالیت پارک بتواند چتر حمایتی برای مراکز این‌چنینی باشد.

در ادامه این مراسم دکتر رضا زرنوخی مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره صندوق سرمایه‌گذاری توسعه تکنولوژی ایران و رئیس هیئت‌مدیره انجمن سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران طی سخنانی به الزامات توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران پرداخت.

وی در ادامه به نقش vc در تأمین مالی ایده‌های نوآورانه پرداخت و گفت: نقش حمایتی دولت از شرکت‌های نوپا در ایران متأسفانه خیلی کمرنگ است و این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرفته همچون دولت آمریکا تا حداقل دو سال اول حمایت‌های خود را برای شکل‌گیری و تقویت شرکت‌ها ادامه می‌دهد.

دکتر زرنوخی در ادامه به نقش نهادهای پشتیبان در تبدیل ایده به محصول نوآورانه پرداخت و پیشنهادهایی جهت شکل‌گیری اکوسیستم vc ارائه کرد.

گفتنی است، مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کارآفرینی کسب‌وکار شریف از تیرماه آغاز  و تا ۳۰ مهر ادامه دارد. علاقه‌مندان می‌توانند در فرصت باقی‌مانده به سایت sharifvccup.ir مراجعه و آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.