fa-IR

شناسایی اماکن مناسب‌سازی شده برای معلولین با اپلیکیشن e-wheel

۵۶/۴۱MB مصاحبه با بشیری مجری ایده سامان‌دهی اماکن مناسب‌سازی شده برای معلولین

خودتان و استارت‌آپی که راه‌اندازی کرده‌اید را معرفی کنید؟
بشیری هستم مجری ایده سامان‌دهی اماکن مناسب‌سازی شده برای معلولین. یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی که معلولین دارند بحث اماکن مناسب‌سازی شده است. این ایده از آنجا به ذهنم رسید که همیشه پیگیر مسئولیت اجتماعی برای خودم بودم و به این قشر مخصوصاً معلولان جسمی حرکتی نزدیک بودم، هر وقت که با آن‌ها صحبت می‌کردم متوجه می‌شدم که چه چالشی دارند. جرقه این ایده در ذهنم زده شد.

معلولان چه چالش‌هایی داشتند؟
بسیاری از افراد، معنی اماکن مناسب‌سازی شده را نمی‌دانند. اماکن مناسب‌سازی شده یعنی فضایی که آماده شده است تا یک معلول بتواند با ویلچرش تردد کند. تردد در بسیاری از مسیرها با وجود موانع اگرچه برای افراد سالم سخت نیست، اما برای معلولان یک چالش است و معلولان باید از شخصی برای عبور از آن موانع کمک بخواهند. پیرو همه صحبت‌هایی که با معلولان داشته‌ام از مشکلات‌ خود گفته‌اند و همیشه برای شروع این کار به من انرژی داده‌اند. ما یک اپلیکیشن به‌صورت داده مکان محور رو‌نمایی کردیم و کار را پیش بردیم.

این نیاز را چطور تشخیص دادید؟
این نیاز‌ها را با مراجعه به مکان‌هایی که معلولین حضور دارند و صحبت‌هایی که با آن‌ها داشتیم متوجه شدیم. در گفت‌و‌گو با معلولان متوجه شدیم آن‌ها نیاز به سیستمی دارند که بتواند مکان‌هایی که شرایط لازم برای حضور آن‌ها را دارد، در اختیارشان قرار دهد. ما یک اپلیکیشن به هنگام، با قابلیت شناسایی موقعیت جغرافیایی درست کردیم. مخاطبان با کمک این اپلیکیشن می‌توانند در هر منطقه‌ای که حضور دارند، نزدیک‌ترین مکان‌ها یا مسیر‌هایی که مناسب‌سازی شده است را مشاهده ‌کنند.
معلولین در صحبت‌هایی که با ما داشته‌اند، می‌گفتند اگر عرصه برای ما آماده شود، می‌توانیم با افراد سالم رقابت داشته باشیم. معلولان نیاز به کمک مالی ندارند، بلکه به آن‌ها باید خدمات ارائه داد، معلولان انسان‌هایی شریف و توانمند هستند که می‌توانند خودشان را ثابت کنند. وقتی این حرف‌ها را از آن‌ها می‌شنویم می‌بینیم که این بستر باید برای آن‌ها آماده شود. از طرفی شهرداری‌ها، نهاد‌های دولتی، ارگان‌ها، سازمان‌ها، ستاد‌ها و شرکت‌ها می‌خواهند، مسئولیت اجتماعی خود را در قبال معلولان و افراد کم‌توان جامعه انجام دهند. همه‌ این‌ها این خروجی را به ما می‌دهد که فناوری می‌تواند برای این قشر معلول جالب باشد.

شما که یک فناوری خاص را معرفی می‌کنید چگونه آن را بین مردم جا انداخته‌اید؟ از چه کانال‌هایی محصول خود را معرفی و مشتری جذب کرده‌اید؟
ما با حدود چهار موسسه و سازمان ثبت و تائید شده (NGO) همکاری داریم که مجموعه‌ آن‌ها، خود متقاضیان زیادی دارد. اپلیکیشن e-wheel در اپ‌استور به‌صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار گرفته است و هدف ما کسب در‌آمد نیست. کاربران این اپلیکیشن تنها معلولان جسمی و حرکتی نیستند بلکه افراد مسن و سالخورده هم هستند. این‌ افراد که می‌خواهند مسیری را طی کنند شاید اولویت آن‌ها استفاده از پله‌برقی، آسانسور یا رمپ باشد که با استفاده از این اپلیکیشن اطلاعات لازم از آن مکان را به دست می‌آورند. همین‌طور افرادی که می‌خواهند با کالسکه بچه، تردد کنند و نمی‌دانند که آیا آن مکان برای کالسکه مساعد است یا نه.

بازار هدفی که در ابتدا داشتید به‌مرور رشد پیدا کرد؟
بازار هدف با فناوری بهبود پیدا می‌کند. فناوری آن‌هم بالاتر می‌رود و نیاز به خدمات بیشتری احساس می‌شود.

بازخوردها‌یی که در طول این مسیر گرفته‌اید به چه شکل بوده است؟ تغییر مسیر داشته‌اید؟اساس کار ما و بوم کسب‌و‌کاری که نوشتیم، بعدها تغییر پیدا کرد. در ابتدا مشتریان خود را فیلتر کردیم. ارزش‌های پیشنهادی و راه‌های ارتباطی با مشتریان را مشخص کردیم.

با شهرداری و یا نهاد‌های دولتی در این زمینه ارتباط برقرار کرده‌اید؟ و موفق به قانع کردن آن‌ها شدید؟
بله. برای هر شهری که قابلیت نقشه آنلاین را داشته باشد و بتوانند اطلاعات آن را در اختیار ما قرار دهند، ما می‌توانیم اپلیکیشن خود را در فضای کاری سیستم آن‌ها پیاده کنیم.

آیا در نهاد‌های دولتی موردی بوده است که شکست هم بخورید؟
شکست که نه، ولی فرآیند ارائه خدمات و پاسخگویی آن‌ها بسیار طولانی است.

چه فاکتورهای از E-Wheel را در مذاکرات مطرح می‌کنید تا متقاعد شوند؟
ما این پروژه را به شهرداری تهران، قسمت معاونت معماری شهرسازی پیشنهاد دادیم و طرح را هم ارسال کردیم ولی متأسفانه آن را در دستورالعمل‌های خود قرار ندادند. بازخورد‌هایی که از آن‌ها گرفتیم این بود که اگرچه به این کسب‌وکار علاقه‌مند هستند اما نمی‌توانند بودجه‌ای برای آن در نظر بگیرند. ما اپلیکیشن را با توانمندی و سرمایه خصوصی شروع می‌کنیم و از شهرداری مشارکت می‌گیریم.

سرمایه‌گذار جذب کرده‌اید؟
اعضای تیم، خودشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ اما ما به دنبال سرمایه‌گذار هستیم اما نه سرمایه‌گذار دولتی، چراکه فیلتر‌های سخت‌گیرانه‌ای اعمال می‌کنند.

مصاحبه «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» با مجری ایده اپلیکیشن e-wheel همکاری تک‌تاکس در دومین همایش شهر هوشمند تهیه شده است. 

نمایشگاه جانبی دومین همایش شهر هوشمند با حضور ۱۴ استارت‌آپ در حوزه خدمات شهری و عمومی برگزار شد و کسب‌وکارهای نوپا توانستند از این فرصت جهت ارتباط با شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی استفاده کنند. غرفه استارت‌آپ‌ها در این نمایشگاه به دنبال همکاری دبیرخانه دومین همایش شهر هوشمند و مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا برپا شد و کسب‌وکارهایی در حوزه‌های حمل‌ونقل، سلامت، امنیت، مدیریت ساختمان، تبلیغات،‌ واقعیت افزوده و گردشگری در آن حضور داشتند.