fa-IR
کیف پول خرد الکترونیک تا دو ماه آینده به تلفن‌های همراه می‌آید

کیف پول خرد الکترونیک تا دو ماه آینده به تلفن‌های همراه می‌آید

پایانی برای کارت‌های اعتباری

شرکت‌های گوگل و اپل در دو سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی برای تحول در بخش پرداخت‌های الکترونیک داشته‌اند که فناوری NFC محور اصلی این تحولات بوده است.

دو روز پیش نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ما هم از جایگزین شدن تلفن‌های همراه با کارت‌های بانکی خبر داد و گفت: «این امکان تا دو ماه آینده برای شهروندان ایرانی فراهم خواهد شد.»

محمود واعظی افزود: «با فعال شدن این قابلیت مردم می‌توانند پرداخت‌های خرد خود را با تلفن همراهشان انجام دهند.» گرچه وزیر ارتباطات از جزییات این طرح خبر چندانی نداد اما به گفته کارشناسان فناوری، NFC پایه اجرای این طرح خواهد بود.

بهروز سودمندیان، کارشناس تجارت الکترونیک دراین‌باره گفت: NFC تراشه‌ای است در پشت برخی گوشی‌های هوشمند که این امکان را به کاربر می‌دهد با نزدیک کردن گوشی خود به دستگاه‌های مخصوص، اطلاعات موردنظر خود را انتقال دهد. وی افزود: پرداخت‌های الکترونیکی با روش NFC بخشی از امکانات این فناوری است و می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده توسعه بیشتری پیدا کند.

سودمندیان با اشاره به اینکه استفاده از NFC در پرداخت‌های الکترونیکی مزایای زیادی برای شهروندان دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فناوری حذف همه کارت‌های بانکی است و کسانی که کارت اعتباری چندین بانک را با خود به همراه دارند، می‌توانند همه آن‌ها را به‌طور تجمیع شده روی گوشی خود قرار دهند.

وی افزود: بدون شک با اجراشدن این طرح می‌توانیم در آینده نزدیک شاهد حذف دیگر کارت‌های هوشمند مثل کارت مترو و حتی کارت‌های ملی باشیم.

این کارشناس در پاسخ به این سؤال که امنیت این روش چگونه است و آیا از روش‌های سنتی امن‌تر خواهد بود یا خیر؟ گفت: پرداخت با NFC در حال حاضر یکی از امن‌ترین روش‌های موجود پرداخت است که کشورهای صنعتی از این روش استفاده می‌کنند.

سودمندیان ادامه داد: نگرانی در این زمینه نباید وجود داشته باشد چون قرار است این طرح برای پرداخت‌های خرد اجرا شود و اگر هم مشکل امنیتی مثل زورگیری به وقوع بپیوندد قربانی ضرر چندانی نخواهد کرد چون سقفی برای خرید روزانه برای هر مشترک در نظر گرفته خواهد شد و به‌عنوان‌مثال هر شخصی می‌تواند ده هزار تومان در روز از این طریق پرداخت داشته باشد.

وی با اشاره به نقش آن در تسهیل خریدهای مردم و حذف واردکردن رمز عبور گفت: علاوه بر این‌ها پرداخت از طریق NFC می‌تواند هزینه واردات کارت‌های هوشمند، چاپ اسکناس و ضرب سکه را تا میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

این فعال حوزه تجارت الکترونیک در پاسخ به این سؤال که کسانی که تلفن هوشمند آن‌ها از NFC پشتیبانی نمی‌کند آیا می‌توانند از این روش بهره بگیرند، گفت: کارت‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد تا از آن طریق پرداخت‌های خود را انجام دهند.