ضرورت توسعه روابط استراتژیک ایران و آلمان در حوزه فناوری
ستاری تأکید کرد:

ضرورت توسعه روابط استراتژیک ایران و آلمان در حوزه فناوری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: نیاز امروز ایران و آلمان، توسعه روابط استراتژیک حوزه علم و فناوری است و نباید این همکاری‌ها تنها به حوزه تبادل دانشجو محدود شود.
 سورنا ستاری، در جلسه‌ای مشترک با هیئت بلندپایه علمی از کشور آلمان، گفت: روابط ایران و آلمان تاکنون تنها به تبادل دانشجو محدود بود که ازاین‌پس دیگر به این حد از روابط بسنده نخواهیم کرد و باید این همکاری‌ها به توسعه روابط استراتژیک حوزه علم و فناوری برسد.
وی افزود: تبادل دانشجو بین کشورها همیشه وجود داشته و در حال حاضر که ایران با آمریکا قطع رابطه کرده است یازده هزار دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل هستند و این ارتباط بین ایران و آلمان نیز وجود دارد و دانشجویان ایرانی زیادی در آلمان تحصیل می‌کنند؛ درصورتی‌که ایران خواهان توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های علمی و فناوری است.
به گفته ستاری، ایران آماده همکاری در زمینه‌ی استارت‌آپ‌ها و تحقیقات کاربردی با آلمان است و در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.
وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، اتفاقات جدی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان افتاده است و قصد داریم اقتصاد سنتی خود را تغییر داده و از اقتصاد جدیدی صحبت کنیم که نیروی انسانی و فکر آن‌ها پایه این اقتصاد است.
وی افزود: در دولت جدید اقتصاد دانش‌بنیان درواقع پایه اقتصاد آینده کشور را مدنظر قرار دارد به همین دلیل است که در حوزه استارت‌آپ‌ها اتفاقات خوبی در کشور افتاده است.
ستاری در خصوص برگزاری استارت‌آپ‌های تخصصی در کشور، گفت: در حال حاضر در ایران استارت‌آپ‌های تخصصی و خوبی در زمینه‌ی ICT و بیوتکنولوژی برگزار می‌شود و بزرگ‌ترین استارت‌آپ کشور روزانه پنج میلیون دلار فروش دارد که این کار در منطقه بی‌نظیر است.
وی تصریح کرد: ایران در حوزه بیوتکنولوژی هم به پیشرفت‌های قابل‌توجهی رسیده است و در حال حاضر ۹۸ درصد داروهای موردنیاز داخلی در کشور تولید می‌شود.
رئیس هیئت‌امنا صندوق پژوهشگران و فناوران کشور بیان کرد: برخلاف تصور موجود، ایران تنها در حوزه انرژی هسته‌ای پیشرفت نکرده بلکه در حوزه‌های مختلف علمی مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، هوا و فضا و انرژی‌ها نو نیز به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست یافته است.
وی افزود: ایران در حوزه تحقیقات پایه و تجاری‌سازی فناوری با آلمان همکاری‌هایی داشته است و قصد داریم ازاین‌پس، سطح روابط ایران با آلمان را توسعه داده و در حوزه استارت‌آپ‌ها و تحقیقات پایه‌ای با این کشور همکاری کنیم.
ستاری با اشاره به حضور نمایندگان عالی‌رتبه مؤسسات علمی و تحقیقاتی معتبر آلمان در جلسه، گفت: حضور این افراد را مغتنم شمرده و معاونت علمی برای اجرای پروژه‌های مشترک با مؤسسات علمی کشور آلمان آمادگی دارد و می‌توانیم در پروژه‌های بزرگ بین‌المللی با این مؤسسات همکاری کنیم.
وی اظهار کرد: دوست داریم کشور آلمان ایران را به چشم یک شریک و همکار نگاه کرده و در زمینه‌‌های مختلف با ایران همکاری‌های علمی داشته باشد.
معاون علمی و فناوری خاطرنشان کرد: ازاین‌پس در جلسات کمیسیون مشترک ایران و آلمان بحث علم و فناوری به‌صورت جدی پیگیری شود اتفاقی که در یک سال اخیر نیفتاده است.
وی با اشاره به ضرورت بازنگری در قرارداد موجود بین دو کشور، گفت: قراردادی که بین ایران و آلمان وجود دارد مربوط به سال ۱۹۷۵ می‌شود که نیاز به اصلاحات اساسی و جدی دارد تا بر پایه این تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین دو کشور توسعه یابد.
ستاری تصریح کرد: معاونت علمی به‌عنوان دولت وظیفه دارد زیرساخت مشترک ایجاد کند تا شرکت‌ها، اساتید، مراکز علمی و دانشگاه‌های دو کشور به‌راحتی یکدیگر را پیداکرده و باهم همکاری کنند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به توافق صورت گرفته با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران و هیئت آلمانی حاضر در جلسه مبنی بر تعیین روزی به‌عنوان روز علم ایران و آلمان، گفت: معاونت علمی از این حرکت خوب و تصمیم به‌جا حمایت می‌کند.
به گفته وی ایران بزرگ‌ترین بازار منطقه درزمینه‌ی تجاری‌سازی محصولات، استارت‌آپ‌ها و انتقال انرژی است به‌گونه‌ای که بازار استارت‌آپ ICT سال آینده در ایران به ۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید و در این زمینه پتانسیل خوبی در ایران وجود دارد.