فقط چهارصد شرکت از هشت هزار شرکت دانش‌بنیان در فناوری اطلاعات هستند
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار:

فقط چهارصد شرکت از هشت هزار شرکت دانش‌بنیان در فناوری اطلاعات هستند

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار گفت: اگرچه از ۸۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان فقط ۴۰۰ شرکت در دسته‌بندی ICT هستند، اما بسیاری از آن‌ها فعالیت فناوری اطلاعات ولی در آمار بازار ICT به‌حساب نمی‌آیند.

محمدرضا طلایی از تصمیم برای تفکیک بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از حوزه دانش‌بنیان خبر داد و اظهار داشت: به دلیل اینکه آمارهای بخش ICT در بخش دانش‌بنیان نهفته می‌شود آمار و حجم بازار ICT در کشور به‌درستی احصا نشده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران افزود: تاکنون هشت هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران ثبت‌شده‌اند که اگرچه فعالیت بسیاری از آن‌ها مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات است، اما در آمار بازار ICT به‌حساب نمی‌آیند.

وی توضیح داد: در دسته‌بندی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از مجموع هشت هزار شرکت دانش‌بنیان، تنها ۴۰۰ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانش‌بنیان قرار دارند که از این تعداد نیز ۳۰۰ شرکت تازه تأسیس هستند.

طلایی گفت: این روند باعث تضعیف صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور شده و درنتیجه حوزه ICT کوچک‌تر و ارزش‌ها و درآمدهای آن بسیار کمتر ازآنچه هست دیده‌شده است که جدا شدن بخش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند راهی برای احصا و نمایش اندازه واقعی این بخش باشد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران تصریح کرد: برای مثال ترکیه هدف‌گذاری یک میلیارد دلاری صادرات IT به ایران را اعلام کرده ‌است. برای تحقق این آمار، در هر محصولی که از ترکیه به ایران صادر می‌شود، سهم بخش ICT احصا و درنظرگرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در صادرات یک تخت بیمارستانی اگرچه ظاهر محصول دانش‌بنیان است اما درواقع از فناوری اطلاعات در آن استفاده‌شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران در بخش دیگری از سخنان خود همچنین از حضور شرکت‌های ICT ایرانی در نمایشگاه اینفوکام خاورمیانه و آفریقا (Infocomm MENA) در قالب پاویون رسمی ایران خبر داد و گفت: هدف از این حضور، معرفی توانمندی‌ ایران در تولید محصولات دیجیتال صوتی و تصویری و مذاکره برای سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال فناوری و ملاقات تجاری است.

به گفته وی، این نمایشگاه ۱۶ تا ۱۸ آذر با حضور ۱۵۰ کمپانی از ۲۰ کشور در دبی برگزار می‌شود و شرکت‌های ایرانی تا ۲۰ آبان ماه برای ثبت‌نام فرصت دارند.

طلایی رشد سالانه بازار فناوری اطلاعات را پنج‌دهم درصد عنوان کرد و افزود: با توجه به افزایش فناوری‌های حوزه اینترنت اشیاء و رایانش ابری، ارزش سالانه بازار محصولات دیجیتال صوتی و تصویری خاورمیانه سه میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که با نرخ ۱۴ درصد سالانه پرسرعت‌ترین نرخ رشد را در میان سایر مناطق دنیا دارد.