fa-IR

ارائه پیش‌نویس سند سیاستی اجرایی اشتغال پایدار به دولت

به گزارش ایلنا، شهیندخت مولاوردی در همایش کارآفرینی زنان استان کرمان در هفته فرهنگی اقتصادی کرمان  افزود: کارگروهی در این زمینه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تشکیل شده که خوشبختانه پیش‌نویس سند سیاستی اجرایی اشتغال پایدار نیز آماده و به زودی به دولت ارائه داده خواهد شد.

وی با اشاره به این که طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را با هدف آموزش کارآفرینی دنبال می‌کنیم که این طرح هم‌اکنون به صورت پایلوت در شهر ری در حال اجرا است، یادآور شد: باید تغییر ذهنیتی در جوانان ما به‌وجود آید که به جای استخدام به توان و خلاقیت خود تکیه کرده و در توسعه جامعه نقش داشته باشند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر پمپاژ واردات ارزان با دلارهای نفتی؛ موجب شد زنان سهم زیادی را از اشتغال از دست بدهند و به تدریج تعداد زنان شاغل ما کاهش یافته به طوری که در سال گذشته تعداد زنان شاغل کشور به ۳.۱ میلیون نفر رسید که از این حیث در شرایط مناسبی قرار نداریم.

وی یکی از راه های خروج از این معضل را کارآفرینی دانست که می‌تواند در ذهن جوانان انقلابی به وجود آورد و گفت: با شبکه‌سازی، کار تیمی و تخصصی جوانان می‌توانند در شکستن تصورات کلیشه‌ای رایج درباره کار قدم بردارند که قطعا در حوزه زنان می‌توانیم این امر را تسری دهیم.

وی افزود: ضرورت تغییر نگرش نسبت به کار، شغل و بهره‌وری امری بسیار مهم است که در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به ویژه در حوزه بانوان فارغ‌التحصیل توجه ویژه‌ای به این موضوع دارد و سعی شده از این ضرورت غفلت نشود.

مولاوردی با تاکید بر این که سیستم دولتی ما کشش بیش از این را برای استخدام و کارمند دولتی بودن ندارد خاطرنشان کرد: متاسفانه در گذشته ضرورت کارآفرینی را ندانسته‌ایم اما در دولت یازدهم تمام توان را برای افزایش توانمندی اقتصادی بانوان خواهیم گذاشت و سعی می‌کنیم نگاه را به شغل و کارآفرینی تغییر دهیم.

وی گفت: کارآفرینان موفق و بخش دولتی مسئولیت دارند به دولت برای تغییر این نگاه کمک کنند زیرا فصل مشترک همه جناح‌ها و گروه‌ها بحث کارآفرینی است و باید تلاش کنیم که این کار به طور احسنت در جامعه پیش برود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به این که نزدیک به ۷۰ درصد بخش کشاورزی را زنان اداره و مدیریت می‌کنند افزود: این در حالی است که در حوزه صنعت که مردان به زنان ترجیح داده می‌شوند، با تعطیلی کارخانه‌ها و کاهش تولید، روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: لطمه‌های زیادی در سال‌های اخیر از دلارهای نفتی خوردیم که پس از توافق و نیاز کشور به جذب سرمایه‌گذاری خارجی، باید شرایط را طوری مهیا کنیم که برای آبادانی و توسعه کشور سرمایه جذب کنیم نه این که برای توسعه رو به سمت واردات و آن هم وارداتی بی‌رویه برویم که این موارد قطعا به اشتغال زنان آسیب زده‌است.

مولاوردی یادآور شد: فرصت‌های جدیدی پیش روی ما قرار گرفته که باید با افزایش دسترسی به تکنولوژی و با ایجاد نگرش توسعه پایدار مبتنی بر منابع روی زمین و سرمایه انسانی بتوانیم کشور را با سرعت بیشتر به سوی پیشرفت و توسعه سوق دهیم که در این راستا، اقتصاد دانش‌بنیان مطرح می‌شود که دیگر در اینجا نمی‌توانیم تفاوتی بین زن و مردی که به دانش مسلح است، تفاوتی قائل شویم.

وی تاکید کرد: به‌وسیله فناوری جدیدی که در اختیار ما قرار گرفته است، کارآفرینان می‌توانند با سرمایه اندک درآمد بیشتری را رقم بزنند که این موضوع باید مورد توجه بانوان فارغ‌التحصیل قرار گیرد و همه باید تلاش کنیم که به اشکال نوین، کارآفرینی را مورد توجه قرار دهیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر این که دولت یازدهم به دنبال تحقق رویکرد اعتدال است گفت: برنامه ششم توسعه ویژگی موضوعات خاص است که محرک توسعه بوده و موانع را از پیش رو برخواهد داشت که خوشبختانه در این زمینه ظرفیت حوزه زنان و خانواده بسیار چشمگیر بوده و اهمیت زیادی نیز در دولت یازدهم به این موضوع شده است.

وی در بخش دیگر سخنانش ضمن تقدیر از زحمات استاندار کرمان، افزود: جشنواره کرمان رویداد بزرگ فرهنگی اقتصادی است که می تواند توانایی زنان استان و ظرفیت های استان را منظور معرفی و شناسایی به نمایش گذاشته است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به همراه استاندار کرمان از غرفه‌های مختلف نمایشگاه توانمندی‌های استان به‌ویژه غرفه بانوان کارآفرین بازدید و دیدار چهره‌به‌چهره برقرار نمود.

جشنواره فرهنگی اقتصادی استان کرمان که ۱۶مرداد در برج میلاد تهران افتتاح شد تا ۲۳مرداد ادامه دارد.