پست متولی واگذاری نماد «اعتماد تجارت الکترونیک» به فعالان تجارت آنلاین شد

پست متولی واگذاری نماد «اعتماد تجارت الکترونیک» به فعالان تجارت آنلاین شد

مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد بر اساس اساسنامه جدید این شرکت، واگذاری «اعتماد تجارت الکترونیک» در تجارت آنلاین از بیست‌وسه مردادماه امسال به پست صورت گرفت.
«حسین مهری» روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی پست گفت: شرکت‌هایی که تمایل به فعالیت در تجارت الکترونیک دارند، ازاین‌پس باید از شرکت پست «نماد اعتماد» دریافت کنند.
پیش‌ازاین، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، متولی این نماد بود.
رئیس هیئت‌مدیره پست افزود: تلاش می‌شود آیین‌نامه تازه‌ای برای این موضوع تدوین شود تا اعتماد بیشتر مردم را به همراه داشته باشد.
وی وضعیت کنونی تجارت الکترونیک ایران را رضایت‌بخش ندانست و از تلاش برای ارتقای آن خبر داد.
مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: شرکت‌های فعال درزمینه‌ی خریدوفروش اینترنتی فقط باید از این شرکت نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند و دیگر به مراجعه به مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازی ندارند.
مهری درباره ایجاد سامانه گواهی کد پستی در شرکت ملی پست اعلام کرد: شرکت ملی پست در اساسنامه جدید به‌عنوان متولی صدور تأییدیه کد پستی معرفی‌شده است بنابراین هیچ سازمان دیگری مجاز به انجام این امر نیست.

تصویب سه پیشنهاد ایران در کنگره پستی جهانی استانبول
مدیرعامل شرکت ملی پست به تصویب پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران در کنگره بیست‌وشش جهانی پست اشاره کرد و گفت: سه پیشنهاد پست جمهوری اسلامی ایران «سرویس‌های تجارت الکترونیک، کلیدی برای یک سرویس پستی مؤثر و پویا»، «درج آمار مرتبط با توسعه سرویس‌های الکترونیک پستی در اتحادیه پستی جهانی» و «اصلاح بندهای ۲ و ۳ ماده یک کنوانسیون پستی جهانی» بود.

ایران پس از ۱۲ سال عضو شورای راهبری شد
مهری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در بیست‌وششمین کنگره جهانی پست در استانبول ترکیه، توانست پس از ۱۲ سال به عضویت شورای راهبری درآید. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در بیست‌وششمین کنگره جهانی پست در استانبول ترکیه حضور داشت، دراین‌باره گفته بود: پس از اجرای برجام با توجه به مثبت شدن نگاه و رویکرد کشورها به جمهوری اسلامی ایران، فشارهای سیاسی که به‌طورمعمول مانع از عضویت ایران در سازمان‌های تخصصی جهانی می‌شوند تأثیر خود را از دست داد و ایران با رأی اعضا به‌عنوان عضو این شورا انتخاب شد. 
مهری به مهم‌ترین وظایف این شورا اشاره کرد و گفت: نظارت بر همه فعالیت‌های اتحادیه بین دو کنگره، مطالعه و بررسی مسائل مربوط به خط‌مشی‌های دولتی درزمینه‌ی موضوع‌های پستی، بررسی و تصویب هرگونه اقدام ضروری برای حفظ و تقویت کیفیت سرویس پستی بین‌المللی و نوسازی آن در چهارچوب صلاحیت‌های شورا، تضمین نظارت بر فعالیت دفتر بین‌الملل بررسی و تصویب بودجه و حساب‌های سالیانه اتحادیه، از این وظایف است.

پست از بلاتکلیفی درآمد
رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی پست درباره اساسنامه جدید این شرکت گفت: شرکت پست نزدیک به یک دهه بلاتکلیف بود و ازاین‌رو، آینده مشخصی پیش روی آن نبود و امکان سرمایه‌گذاری، اصلاح ساختار و توسعه آن نیز وجود نداشت. 

مهری ادامه داد: بر این اساس با توجه به تغییر مأموریت‌های شبکه پستی و سه وجه فیزیکی، الکترونیکی و مالی منطبق با الزام‌های اتحادیه جهانی پست لزوم بازنگری در اساسنامه شرکت پست احساس شد که این مهم با حمایت مجلس شورای اسلامی و پیگیری‌های وزیر ارتباطات به تصویب رسید. 
اساسنامه شرکت پست برای تبدیل‌شدن به سازمان اواخر سال ۱۳۹۲ به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما با توجه به بررسی لایحه بودجه در آن سال، بررسی‌ها به سال ۱۳۹۳ افتاد اما به دلیل درخواست اصلاح، بازنگری فقط تا پایان همان سال صورت گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی پست یادآوری کرد: شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در این اساسنامه با هدف انجام امور مالی و حاکمیتی خدمات پستی، به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافته است. 
برخی وظایف شرکت ملی پست بر پایه اساسنامه جدید زمینه‌سازی برای ارائه خدمات نوین پستی، تهیه طرح و انتشار تمبر و اوراق بهادار پستی برای مصارف جاری و یادبود، مدیریت نشانی مکان‌های کشور مبتنی بر بانک اطلاعاتی شناسه (کد) پستی ده‌رقمی، ایجاد پایگاه نشانی استاندارد مبتنی بر اطلاعات جغرافیایی (GNAF)، ارائه خدمات صندوق پست فیزیکی- الکترونیکی، انجام عملیات تجزیه و مبادله همه مرسوله‌ها و محموله‌های پستی بین‌المللی در دفترهای مبادله بین‌الملل (هاب پستی)، نظارت بر قبول، حمل و رهسپاری و... است.

بهره‌برداری از دو پروژه هوشمند سازی در پست
رئیس هیئت‌مدیره پست درباره بهره‌برداری از دو پروژه هوشمند سازی گفت: توسعه و راه‌اندازی نرم‌افزار یکپارچه مبادله پستی در ۶۵۰ نقطه مبادله در سراسر کشور و راه‌اندازی سامانه هوشمند همراه نامه‌رسان در ۱۰ استان کشور دو پروژه مهم این شرکت است.

همه شرکت‌های موازی باید از سازمان تنظیم مجوز دریافت کنند
مهری اضافه کرد: همه شبکه‌های موازی که در بخش پست فعالیت می‌کنند، مطابق با اساسنامه جدید شرکت ملی پست باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز فعالیت بگیرند. 

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: اکنون همه فعالیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل کالا به‌غیراز پست در کشور غیرمجاز است و فعالان این حرفه باید تا مردادماه سال آینده نسبت به دریافت مجوز فعالیت اقدام کنند؛ در غیر این صورت جلو فعالیت آن‌ها گرفته می‌شود. 
مهری اعلام کرد در ۶ ماه گذشته دو میلیون مرسوله تجارت الکترونیک از طریق درگاه پست ارسال شد. همچنین اکنون دو هزار و صد و پانزده فروشگاه اینترنتی مجاز در حال فعالیت در کشور بوده و ۷۰۰ فروشگاه غیرمجاز نیز تعطیل‌شده است. 
مدیرعامل شرکت ملی پست ادامه داد: تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی و شیراز بیشترین ترافیک تجارت الکترونیک را در ۶ ماهه گذشته به خود اختصاص دادند. 
مهری بیشترین حجم مرسوله‌های پستی را مربوط به سرویس عادی پست عنوان کرد و گفت: بیشترین تقاضا با ۴۰ درصد رکورد، مربوط به ارسال مرسوله عادی پستی است. 
رئیس هیئت‌مدیره پست فاصله ایران در بخش خدمات پستی با کشورهای توسعه‌یافته را زیاد عنوان کرد و افزود: جایگاه ایران میان کشورهای منطقه، خوب است و درزمینهٔ توسعه تجارت الکترونیک نیز توفیق داشته است.

سهم صد و ده هزار ریالی پست در سبد خانوار
مدیرعامل شرکت ملی پست، سهم هزینه‌های پستی را در سبد خانوار سالیانه صد و ده هزار ریال عنوان کرد و گفت: با توجه به هزینه‌های مصرفی خانوار، این عدد ندان بالا نیست. همچنین شرکت پست از سال ۱۳۹۳ تاکنون هیچ‌گونه افزایش تعرفه‌ای را نداشته است و پست جزو ارزان‌ترین خدمات برای خانواده‌ها محسوب می‌شود. 

مهری درباره یکپارچه‌سازی نشانی‌های املاک، به راه‌اندازی سامانه «سیماک» اشاره کرد و گفت: این سامانه اکنون در کرمان، گیلان و البرز با تجهیز ۴۹ شهرداری و ۵۱۵ دهیاری راه‌اندازی شده است و بر اساس این پروژه، استعلام همه املاک برای سالم‌سازی فضای اقتصادی، کاهش مراجعه مردم و نیز جلوگیری از زمین‌خواری، الکترونیکی می‌شود. 
مدیرعامل شرکت ملی پست به اجرای طرح «مدیریت نشانی مکان محور» به‌عنوان یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی برای اختصاص کد پستی یکپارچه به همه نشانی‌های کشور اشاره کرد و گفت: اکنون چهل‌وهشت میلیون و پانصد هزار رکورد اماکن به ثبت رسیده که برای آن کد ۱۰ رقمی اختصاص پیداکرده است که این آمار مربوط به سی‌وهشت میلیون و پانصد هزار نشانی شهری و ده میلیون نشانی روستایی می‌شود. 
مهری ادامه داد: با اجرای این طرح ۱۰۰ درصد اماکن شهری درزمینهٔ کد پستی ۱۰ رقمی به‌روزرسانی شده‌اند که برای این پروژه ۳۱۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. ۵۵ درصد روستاها نیز ازنظر کد پستی به‌روزرسانی شده‌اند. 
رئیس هیئت‌مدیره پست از «ژئو کدگذاری» ۱۶ درصد استان‌های کشور خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه طول و عرض جغرافیایی به مکان اختصاص می‌یابد.
به گفته وی، اکنون به دوازده میلیون ساختمان در کشور، طول و عرض جغرافیایی اختصاص داده‌شده است و امید می‌رود تا پایان سال همه شهرها و روستاها ژئو کدگذاری شوند.

ساماندهی مرسوله‌های پستی وارده و صادره
مدیرعامل شرکت ملی پست از ساماندهی و نظارت بر ورود و صدور مرسوله‌های خارجی خبر داد و گفت: بر اساس اساسنامه جدید شرکت ملی پست، همه مرسوله‌هایی که وارد کشور و مرسوله‌هایی که از کشور خارج شوند، باید ساماندهی آن‌ها از طریق پست ملی ایران صورت گیرد.

به گفته وی، اکنون نظارت و ساماندهی خریدوفروش اینترنتی چه در سطح داخل و چه در سطح بین‌الملل به پست واگذارشده است تا از ورود کالاهای ممنوع جلوگیری شود که در این زمینه تدوین آیین‌نامه‌هایی ضروری است.

مکاتبه با مخابرات برای انطباق کد پستی قبوض
مهری درباره ناهمخوانی کد پستی درج‌شده در قبض‌های تلفن ثابت و همراه گفت: با توجه به اینکه بسیاری از این کد پستی‌ها قدیمی است و با نشانی‌های موردنظر تطابق ندارد، مکاتبه‌هایی با مخابرات داشته‌ایم تا همه قبوض تلفن ثابت و همراه را برای به‌روزرسانی کد پستی، به ما بسپارند.

مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه شرکت پست، کد پستی ۱۰ رقمی خود را بگیرند. 
رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی پست درباره تعامل و همکاری با شرکت‌های پست بین‌الملل گفت: هم‌اکنون پست DHL در ایران فعال است اما از هشت ماه پیش فعالیت پست تی.ان.تی (TNT) متوقف‌شده است که دلیل آن، با ما ارتباطی ندارد و به سبب خرید سهام این شرکت توسط یک شرکت آمریکایی است. 
مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی فعالیت شرکت پستی تی.ان.تی ایرانی را بی‌ارتباط با پست همنام خارجی اعلام کرد و گفت: این دو تشابه اسمی دارند و فعالیت تی.ان.تی ایران فقط در داخل کشور است.
مهری یادآوری کرد: به‌طورکلی ما جزو اتحادیه جهانی پست هستیم و هیچ‌گونه محدودیتی درزمینهٔ فعالیت و ارسال واردات و صادرات مرسوله‌های پستی در کشور ما وجود ندارد. 
مدیرعامل شرکت ملی پست از مذاکره با پست‌های اتریش، یونان، آلمان و فرانسه برای توسعه همکاری‌ها خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه همکاری با جمهوری آذربایجان، عراق و ترکیه منعقدشده است و با شرکت زیمنس آلمان نیز برای مکانیزه کردن فعالیت‌های پستی، وارد مذاکره شده‌ایم.