فناوری نرم کار‌آفرینی باید از سنین پیش دبستانی ایجاد شود

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فناوری‌های نرم و انسان محور کارآفرینی و خلافیت اقتصادی باید از دوران پیش دبستانی مورد توجه خانواده‌ها باشد و کشف علاقه و انگیزه از دوره کودکی باید آغاز شود تا در دوره‌های نوجوانی و جوانی و بزرگسالی تقویت و نهادینه شود.

مسلم خانی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: این رویکرد در کشورهای پیشرفته هم دیده می‌شود و مهدهای کودک کارآفرینی متناسب با دوره‌های سنی کودکان فعال شده‌است و اصول ابتدایی اقتصادی و مدیریت کسب‌وکار اموزش داده می‌شود.

این متخصص کارآفرینی تاکید کرد: خلاقیت و کارآفرینی تا ۹۰ درصد به پرورش فکر انسان بستگی دارد.
خانی گفت : نیروی انسانی که در بازار کار در جامعه داریم از درون خانواده‌ها وارد عرصه‌های عمومی
می‌شود و هر اندازه خانواده‌ها کودکان خود را به خوبی تربیت کنند جامعه هم از نیروی انسانی مبتکر و خلاق بیشتر بهره خواهد برد و ۶ سال پرورش خلاقیت و کارآفرینی در محیط خانواده برای ۶۰ سال آتی فرزندان کافی و موثر است.

این مدرس کارآفرینی گفت: خانواده‌ای که برای تقویت قدرت فکر و توانمندی کاری کودکان و فرزندان خود برنامه دارد، موفق‌تر است و مسیر شغلی از دوران مهد کودک تا پایان دانشگاه را ترسیم می‌کند.
وی پیش از هم گفته است: تشکیل بانک ملی ایده‌ها و ایجاد بسترهای تجاری و اقتصادی برای ترویج و نهادینه‌سازی خلاقیت و نوآوری در جامعه، مهم‌ترین عامل برای توسعه کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکارهای تازه و پر بازده محسوب می‌شود. کشورهای پیشرفته در همه زمینه‌ها و زیر بخش‌ها و ریز بخش‌های اقتصادی و تجاری و بازرگانی و همچنین امور فرهنگی و اجتماعی، مراکز متنوع ایدهپردازی و خلاقیت نوآوری دارند که این روند به نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی در این جوامع کمک کرده‌است

وی با اشاره به طرح پژوهشی از ۱۴۰۰ کارآفرین برتر کشور که در یکی از دانشگاه‌های کشور انجام شده‌است، گفت: نخستین ایده‌ای که در ذهن کارآفرینان برای ایجاد کسب‌وکار تازه ایجاد شده مهم‌ترین عامل برای حرکت آنها در مسیر راه‌اندازی کسبوکار و رونق کارآفرینی و تولید ثروت بوده است

وی افزود: ایده‌های کسب‌وکار برای آغاز یک فعالیت بزرگ ابتدا در ذهن کارآفرینان شکل می‌گیرد و در ادامه با انباشت علمی و تجربی، بستر تجاری و اقتصادی لازم را برای راه‌اندازی کسب‌وکار فراهم می‌آورد.

آقای خانی گفت: کارآفرینان برتر دفترچه‌های ثبت ایده دارند که گاهی در آنها ۲۴۰۰ ایده ثبت می‌شود که اگر یک مورد هم به کسب‌وکار منجر شود به تحقق کارآفرینی کمک خواهد کرد.

وی افزود: عامل پیدایش کسب‌وکار ، موفقیت در ایده‌پردازی است و با خلاقیت و فکر جدید شکل می‌گیرد.

خانی تصریح کرد : ایجاد تحول در این زمینه به برنامه‌ریزی بلندمدت نیاز دارد و کشف استعداد و قابلیت‌ها باید از زمان کودکی مد نظر برنامه‌ریزان باشد و تا مرحله‌ی انتخاب رشته تحصیلی در ششم ابتدایی استمرار پیدا کند.