fa-IR
جشنواره روز آزادی نرم‌افزار به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

جشنواره روز آزادی نرم‌افزار به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

جشنواره روز آزادی نرم‌افزار با هدف معرفی مفهوم نرم‌افزار آزاد به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از آن در دو بخش ارائه‌ها و کارگاه‌ها صبح پنجشنبه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در بخش اول بعد از پخش ویدیویی از ریچارد استالمن رئیس بنیاد نرم‌افزار آزاد در خصوص «نرم‌افزار آزاد، اهداف و چگونگی استفاده از آن»، هومن مسگری تعاریفی در قالب پاورپوینت درزمینهٔ اوپن استریت‌مپ (OSM) ارائه کرد و در سخنانی انواع نقشه را دارای سه قسمت کاغذی، دیجیتال و تخصصی خواند و گفت: بسیاری از این نقشه‌ها مشکلات یکسانی دارند. یکی از این مشکلات هزینه بالای این نقشه‌هاست و دیگر این‌که دسترسی عمومی به آن فراهم نیست. همچنین این نقشه‌ها مجوزهای محدودی دارند و در صورت داشتن آن مجبوریم آن را از دید عموم پنهان کنیم.

وی در ادامه گفت: این نقشه‌ها دارای دو مجوز دیتا و محتوا هستند و از یک محور ویکی‌پدیا و چهارعنصر نقطه، مسیر، ناحیه و رابطه تشکیل می‌شوند.

مسگری افزود: بیش از ۳۷۰ میلیون مسیر و ۳/۵ میلیارد نقطه در OSM ثبت‌شده و بیش از سه میلیون کاربر با بیش از ۱۵ هزار کاربر با ویرایشگر هفتگی و بیش از ۴۰ هزار کارگر با ویرایش ماهانه ثبت‌نام کرده‌اند.

وی نحوه تعیین ساختار OSM را در سه مرحله ارائه، بررسی و رأی‌گیری و تصویب تعریف کرد.

در ادامه نفیسه آزاد در سخنانی درزمینهٔ «خلاقیت و دانش آزاد» ضمن ارائه تعاریفی از طبقه اقتصاد صنعتی یا اقتصاد دانش‌بنیان و جامعه صنعتی یا جامعه اطلاعاتی از تغییر در زندگی روزانه و پذیرش آن صحبت کرد و گفت: پیش‌قراولان طبقه جدید هنرمندان، جامعه تکنولوژی نرم و کنش‌گران اقتصادی خلاق هستند.

دانیال بهزادی نیز در جریان ارائه مقاله خود تحت عنوان «آزادی و محرمانگی در رایانش همراه» وضعیت و جایگاه امنیتی تلفن‌های همراه را مشخص کرد و راهکارهایی برای حفظ امنیت اطلاعات روی تلفن‌های همراه پیشنهاد کرد که ازجمله آن‌ها استفاده از نرم‌افزار آزاد، نصب سیستم‌عامل‌های آزاد و استاندارد و استفاده از مرورگرهای امن بود.

در ادامه این جشنواره کارگاه‌هایی با عنوان «نصب و استفاده از گئولینوکس»، «رایانش ابری»، «وب»، «مدیریت سیستم»، «سخت‌افزار»، «داده‌کاوی»، «گرافیک و انیمیشن»، «شبکه‌های نامتمرکز»، «ویکی‌پدیا»، «اوپن استریت مپ»، «برنامه‌نویسی و شبکه و مدیریت سیستم» در کلاس‌های دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

 سعید علیجانی از اعضای تیم اجرایی جشنواره آزادی نرم‌افزار در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاریخچه برگزاری این جشنواره اظهار داشت: جشنواره آزادی نرم‌افزار یک جشنواره بین‌المللی است که از سال ۲۰۰۴ برگزار می‌شود. در سال ۲۰۰۴ یک ایده‌ای به ذهن یک گروه از فعالان حوزه نرم‌افزار رسید که در سومین شنبه ماه سپتامبر هرسال روز آزادی نرم‌افزار را جشن بگیرند. این جشنواره اولین بار در ایران توسط گروه خودجوشی به اسم «بنیاد دانش آزاد» با هدف گسترش و ترویج نرم‌افزار آزاد در جامعه برگزار شد. ازجمله اقدامات این گروه برگزاری جشنواره آزادی نرم‌افزار در سال‌های ۹۲ و ۹۴ بود که در سال ۹۲ این جشنواره بیشتر جنبه فلسفی داشت و کمتر به جنبه‌های فنی پرداخته شد.