رقابت ایده‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین در دانشگاه شریف

رقابت ایده‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین در دانشگاه شریف

هشتمین جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار شریف با عنوان VC Cup8 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار شریف (VC Cup) رویدادی است که به اهتمام مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی شده است. این رخداد در ادامه برگزاری موفق هفت دوره قبلی جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار شریف بوده و در حال حاضر به‌صورت کشوری توسعه‌یافته و در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود.

جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار شریف از یک‌سو عرصه‌ای است برای ارائه دستاوردهای فنی- پژوهشی دانشجویان، دانش‌آموختگان، اساتید دانشگاه‌ها، کارآفرینان، صاحبان ایده‌های کسب‌وکار و از سوی دیگر فضایی است برای طرح نیازمندی‌های صنعت که درنهایت از رهگذر سرمایه‌گذاری صنعت در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، فرصتی را برای همکاری مؤثر و نظام‌مند صنعت و دانشگاه فراهم می‌آورد.

در طی مراحل این جشنواره شرکت‌کنندگان ضمن آشنایی با مفاهیم و اصول کسب‌وکار و تمرین عملی آن‌ها بر مبنای ایده محوری و فناورانه خود، در یک محیط رقابتی نسبت به آماده‌سازی طرح خود جهت ارائه به نهادها و اشخاص سرمایه‌گذار اقدام می‌کنند.

طرح‌ها و ایده‌های برتر این جشنواره ضمن برخورداری از خدمات حمایتی مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان سرمایه‌گذاری صندوق پژوهش و فناوری شریف و سایر سرمایه‌گذاران به‌منظور تجاری شدن طرح و تولید محصول مربوط را خواهند داشت.

این جشنواره در دو بخش «ایده‌های نوآورانه» و «طرح کسب‌وکار» در حوزه‌های IT/ICT و فنی مهندسی برگزار می‌شود. ایده‌ها و طرح‌های شرکت‌کننده مورد داوری و ارزیابی قرارگرفته و برگزیدگان هر حوزه موردتقدیر قرار می‌گیرند.

برگزیدگان از جوایزی همچون جوایز نقدی، تسهیلات ارزان‌قیمت و امکان استقرار در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف بهره‌مند می‌شوند؛ علاوه بر آن امکان سرمایه‌گذاری صندوق شریف و سایر سرمایه‌گذاران در طرح‌های برگزیده نیز وجود دارد.

علاقه‌مندان برای حضور در این جشنواره تا ۱۵ مهرماه مهلت‌دارند تا ارسال و ایده‌های خود را با محورهای مدیریت، کسب‌وکار، مالی، اقتصادی؛ علوم فنی مهندسی و همچنین فناوری‌های نوین به دبیرخانه هشتمین جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار شریف ارائه دهند.

کسب‌وکارهای اینترنتی حوزه IT و ICT، نرم‌افزارهای کاربردی، بازی‌های رایانه‌ای، سیستم‌های آموزشی نوین، راه‌کارهای بانکی و بیمه‌ای ازجمله زیرمجموعه‌های محور مدیریت، کسب‌وکار، مالی و اقتصادی تعیین‌شده است و در محور فنی و مهندسی، شرکت‌کنندگان می‌توانند طرح‌های خود را در حوزه‌های برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک، عمران و شهرسازی، معدن، متالوژی، هوافضا، نفت، گاز و پتروشیمی، راه و ساختمان، مدیریت شهری و ترافیک، پلیمر، خودرو، رباتیک، مکاترونیک، اپتیک و صنایع غذایی ارسال کنند.

همچنین بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، محیط‌زیست و انرژی‌های نو زیرمجموعه‌های محور فناوری‌های نوین تعریف‌شده است.

داوری مرحله اول طرح‌ها از نیمه مهرماه جاری انجام و نتایج اعلام خواهد شد و در آبان ماه سال جاری نیز کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود و در آذرماه داوری مرحله دوم و اعلام نتایج آن صورت می‌گیرد. اختتامیه این رویداد در دی‌ماه جاری خواهد بود.