حمایت ده هزار میلیارد تومانی برای بازار سازی شرکت‌های دانش‌بنیان
معاون علمی رئیس‌جمهور خبر داد:

حمایت ده هزار میلیارد تومانی برای بازار سازی شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون علمی ریاست جمهوری گفت: دستگاه‌های اجرایی موظف شدند ظرف یک ماه هدف، برنامه و سهم دستگاه خود را برای بازار سازی محصولات دانش‌بنیان تولید داخل به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان ارائه کنند.

سورنا ستاری با اشاره به پیش‌بینی اختصاص یک هزار میلیارد تومان به‌منظور بازار سازی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: دستگاه‌های اجرایی موظف شدند ظرف یک ماه سهم دستگاه خود را از هدف، برنامه و روش اجرا را به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برای جمع‌بندی و ارائه به هیئت‌وزیران اعلام کنند.

وی به مشارکت فعالانه دستگاه‌های اجرایی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان در مصوبه اخیر هیئت دولت اشاره کرد و افزود: در نخستین محور این مصوبه مسئله بازار سازی برای محصولات دانش‌بنیان داخلی موردتوجه قرارگرفته است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نبودن تقاضای مناسب برای محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مهم‌ترین چالش‌های این شرکت‌ها بشمار می‌رود.

ستاری تأکید کرد: برای تحریک تقاضا و بازار سازی محصولات دانش‌بنیان دولت از یک‌سو به‌طور مستقیم به‌عنوان خریدار عمده و متقاضی مهم محصولات دانش‌بنیان در مواردی مانند خریدهای جاری دستگاه‌های اجرایی، پروژه‌های ملی و توسعه‌ای، برگزاری مناقصات و مزایده‌ها و نیز قراردادهای خارجی می‌تواند تقاضا را برای محصولات دانش‌بنیان افزایش دهد.

وی با اشاره به اهتمام همه‌جانبه دولت برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری تمامی بدنه دولت تلاش می‌کند تا به‌عنوان یک دستگاه فرا بخشی و هماهنگ‌کننده این برنامه را اجرایی و محقق کند.

طراحی نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان در دولت
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری توجه به مسئله ساماندهی نظام مالی پشتیبان توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را محور دوم این مصوبه عنوان کرد و گفت: یکی از ارکان دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور شکل‌گیری و گسترش نهادهای مالی‌ است که به‌صورت تخصصی از فعالیت‌های نوآورانه حمایت می‌کنند و در ریسک تولید محصولات دانش‌بنیان مشارکت دارند.
ستاری افزود: در حال حاضر ساختار نظام مالی کشور مشوق و پشتیبان خوبی برای فعالیت‌های معطوف به تولید محصولات دانش‌بنیان نیست.
وی تأکید کرد: بنابراین در هیئت دولت مصوب شد که معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور موظف است ظرف دو ماه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه‌وبودجه، نظام مالی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را با اهدافی نظیر ایجاد نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ابزارهای بیمه و پوشش ریسک فعالیت‌های دانش‌بنیان و روش‌های تأمین مالی (فاینانس) داخلی برای فعالیت‌های فناورانه شرکت‌های ایرانی برای تصویب به هیئت‌وزیران ارائه کند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: از تمامی صاحب‌نظران اقتصاد دانش‌بنیان و فعالین نظام مالی درخواست می‌شود در طراحی نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان این معاونت و دولت را یاری دهند.
ستاری گفت: در هیئت دولت مقرر شد در راستای ایجاد تعامل فعال حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و بخش‌های اصلی اقتصاد کشور و اجرایی سازی نظام‌نامه پیوست فناوری در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به‌عنوان عضو مدعو در جلسات اصلی شورای اقتصاد و نماینده معاونت در کمیسیون شورا دعوت شود.