پژوهشکده فناوری‌های همگرا راه‌اندازی شد
در دانشگاه تهران؛

پژوهشکده فناوری‌های همگرا راه‌اندازی شد

انسجام تحقیقات در چهار فناوری

پژوهشکده فناوری‌های همگرا با هدف یکپارچه‌سازی و انسجام تحقیقات در حوزه ۴ فناوری بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات، نانوتکنولوژی و علوم شناختی در دانشگاه تهران راه‌اندازی شد.

محمود کمره ای سرپرست این پژوهشکده، جزئیات راه‌اندازی پژوهشکده NBIC را تشریح کرد و گفت: برای نخستین بار در کشور، پژوهشکده NBIC با هدف تحقیقات منسجم در حوزه ۴ فناوری بیو (BIOTECHNOLOGY)، نانو (NANOTECHNOLOGY)، اطلاعات (INFORMATION) و شناختی (Cognitive) تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه رئیس هیئت‌امنای این پژوهشکده، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور است، ادامه داد: اعضای هیئت‌امنا را نیز روسای دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران تشکیل می‌دهند و ۴ مسئول ستاد فناوری‌های نوین معاونت علمی نیز از دیگر اعضا هستند.

کمره ای محل راه‌اندازی این پژوهشکده را در سایت امیرآباد دانشگاه تهران اعلام کرد و گفت: مأموریت اصلی پژوهشکده فناوری‌های همگرا ارتباط مؤثر و یکپارچه میان فعالیت‌های تحقیقاتی ۴ شاخه اصلی فناوری است. چرا که با توجه به توسعه علم، در دنیای امروز، تنها زمانی فناوری‌ها می‌توانند دستاورد مؤثر و راندمان بالا داشته باشند که با یکدیگر تلفیق‌شده و مرتبط شوند. برای مثال امروزه دیگر، فعالیت در زمینه بیوتکنولوژی بدون مسائلی چون پردازش اطلاعات ممکن نیست و یا در زمینه علوم شناختی نمی‌توان موضوعات فناوری اطلاعات را نادیده گرفت.

سرپرست پژوهشکده NBIC با اشاره به اینکه زمانی علوم شناختی در موضوعات مربوط به روانشناسی خلاصه می‌شود و فناوری اطلاعات نیز به مهندسی برق و تکنولوژی مربوط بود، اضافه کرد: امروزه دیگر بیوتکنولوژی تنها مختص زیست‌شناسی و نانوتکنولوژی مختص مهندسی شیمی و مواد نیست و تلفیق این‌ها باهم یک دستاورد فناورانه را شکل می‌دهد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی پژوهشکده NBIC این ۴ محور فناوری می‌توانند در کنار هم سینرژی و ارزش‌افزوده برای کار تحقیقاتی ایجاد کنند، ادامه داد: این پژوهشکده در زیرمجموعه دانشگاه تهران قرار دارد اما قرار است از توان تخصصی تمامی زیرمجموعه‌های دانشگاهی کشور بهره گیرد.

کمره ای با اشاره به اهمیت فناوری‌های همگرا (NBIC) و لزوم پرداختن بخش علمی دانشگاهی کشور به این موضوع، افزود: در همین حال قرار بود رشته تحصیلی با این عنوان در یکی از دانشگاه‌های کشور ایجاد شود. این موضوع از سوی دانشگاه صنعتی شریف پیشنهادشده و در صورت دریافت مجوز، ممکن است به‌عنوان رشته جدید برای ورودی مهرماه سال ۹۶ دانشجو جذب کند.

مسئول راه‌اندازی پژوهشکده فناوری‌های همگرا، هدف از راه‌اندازی این رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها را، تربیت و آموزش نیروی متخصص حول ۴ محور اصلی فناوری عنوان کرد.

وی در مورداستفاده از ظرفیت‌های پژوهشی پژوهشگاه‌های فعلی فناوری در کشور، تأکید کرد: پژوهشکده فناوری‌های همگرا به‌عنوان یک ستاد علمی پژوهشی فعالیت خواهد کرد و قصد دارد محققان این رشته‌های مختلف را در یکجا جمع کند. البته این به معنای آن نیست که قرار باشد دوباره‌کاری اتفاق بیافتد. بلکه قصد داریم از امکانات موجود مراکز تحقیقاتی به‌صورت بهینه و منسجم استفاده کنیم.

کمره ای با بیان اینکه ما قرار نیست آزمایشگاه‌ها را به این مکان منتقل کنیم، گفت: پژوهشکده NBIC به‌عنوان یک ستاد علمی پژوهشی، چتری برای گردآوری محققان در زمینه‌های مختلف دانشگاهی می‌شود تا درنهایت فعالیت این ۴ شاخه اصلی فناوری به هم تلاقی کرده و گروه‌های پژوهشی تشکیل شود تا بتوانیم پروژه‌های موردنیاز را برنامه‌ریزی و عملیاتی کنیم.

وی اضافه کرد: این پژوهشکده هم‌اکنون راه‌اندازی شده و در حال برنامه‌ریزی هستیم تا شورای علمی و افراد متخصص، برای تقسیم پروژه‌ها و تعیین محورهای پژوهشی دورهم جمع شوند که با شروع سال تحصیلی به‌زودی این نشست‌ها برگزار خواهد شد.