آغاز طرح مطالعاتی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات
معاون نوآوری و فناوری وزارت تشریح کرد

آغاز طرح مطالعاتی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات

معاون نوآوری و فناوری وزارت، تکمیل و بهره‌برداری از نخستین کریدور فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: مرحله اول ایجاد نخستین کریدور فناوری اطلاعات ایران تا پنج سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

دکتر امیرحسین دوایی مرکزی در گفت‌وگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان این‌که منطقه ویژه پیام مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی به‌ویژه در بخش تولید است، اظهار داشت: طرح مطالعاتی سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه پیام در شرف عقد قرارداد است.

وی همچنین از انتخاب مشاور داخلی جهت ارائه طرح مطالعاتی خبر داد و گفت: طرح مطالعاتی با همکاری مسئولان منطقه ویژه پیام و سایر ذی‌نفعان، با هدف جلب سرمایه بین‌المللی ارائه خواهد شد.

دکتر دوایی مرکزی برگزاری جلسه کارگاهی با حضور تیم مشاوره‌ای از سنگاپور را در این راستا برشمرد و گفت: مزیت این جلسه در کنار بیان مباحث علمی، ارائه تصویر درست از شرایط کشور و اخذ دیدگاه‌های دیگر نسبت به سرمایه‌گذاری در این منطقه است که می‌تواند ما را در  ادامه راه تحقق این پروژه بومی منطبق با شرایط کشور به نتیجه برساند.

وی با اشاره به دو فاز تعریف‌شده در پروژه منطقه ویژه پیام، خاطرنشان کرد: در فاز نخست، این منطقه محل استقرار شرکت‌های بین‌المللی تولیدکننده در حوزه ICT خواهد شد که بیشتر تمرکز هم بر تولید محصولات سبز و دانش‌بنیان است که علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور هم صادر شود.

وی فاز دوم را هم ایجاد شهر ICT با زیرساخت‌های شهری مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال دانست و بر نیاز این طرح به مطالعه بیشتر و هدف‌گذاری مشخص تأکید کرد.

معاون نوآوری و فناوری وزارت همچنین از علاقه‌مندی نسبت به سرمایه‌گذاری بین‌المللی در این پروژه خبر داد و گفت: به‌عنوان یک برنامه درازمدت، در فاز نخست به دنبال ایجاد درگاه جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی برای تولید کالا، خدمات و سرویس‌های دانش‌بنیان مبتنی بر ICT در منطقه ویژه پیام هستیم.

وی درعین‌حال با تأکید بر حضور شرکت‌های با سابقه و دارای برند به‌عنوان مرحله اول افزود: شرکت‌های کوچک‌تر در کنار شرکت‌های بزرگ‌تر و تحت پوشش و حمایت آن‌ها، می‌توانند با ایجاد شرکت‌های مشترک و همکار به بازار، سرمایه و تکنولوژی دست یابند.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به هدف بزرگ کردن بازار گفت: بزرگ شدن بازار در جهت مأموریت‌های ملی، ثروت‌آفرینی و اشتغال برای کشور بوده و در کنار آن شرکت‌های کوچک و متوسط هم می‌توانند با همکاری با یکدیگر به بازارهای بزرگ‌تر دست یابند.

وی تصریح کرد: انتظار داریم شرکت‌های توانمند در حوزه رقابت جهانی توانمندی خود را افزایش داده موتور محرک شرکت‌های دیگر شوند.

دکتر دوایی مرکزی در ادامه در خصوص دیگر بخش‌های این کریدور به پارک فناوریICT اشاره کرد و افزود: عملیات عمرانی و توسعه زیرساخت‌های این پارک واقع در سایت امام سجاد جاده کرج، با مدیریت پژوهشگاه ICT آغاز و مرحله اول آن‌هم به‌خوبی پیش رفته است.

معاون وزیر ارتباطات درعین‌حال،‌ با ابراز امیدواری نسبت به حضور تیم‌های زبده در این پارک اظهار داشت: به‌منظور ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی پارک،  قرارداد طراحی مفهومی پارک از نظر مأموریت، برنامه و ساختارهای موردنیاز و نیز مطالعه بر روی تجهیزات برتری بخش در حال پیگیری است.

به گفته وی پس از تکمیل زیرساخت  اصلی و استقرار تجهیزات برتری بخش، پارک تبدیل به پارک فناوری با رویکرد دانش‌بنیان متصل به بازار خواهد شد و قادر است با استقرار شرکت‌های مناسب ضمن تولید ارزش اقتصادی، در سطح جهانی نیز اعتبار کسب کند.

وی هدف این پروژه را تولید نرم افرازهای کاربردی مفید و در تراز بین‌المللی در حوزه‌های مختلفی همچون اینترنت اشیا، انیمیشن و بازی رایانه‌ای پیشرفته برشمرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این پارک می‌توانند، با بهره‌گیری از امکانات و زیرساخت ایجادشده در حوزه نرم‌افزار، خدمات و سرویس، محصول تولید و به بازار داخلی و حتی بین‌المللی عرضه کنند و به‌این‌ترتیب شاهد شکل‌گیری گردش اقتصادی خوبی در آن باشیم.

معاون وزیر ارتباطات درعین‌حال با تأکید بر این‌که پارک فاوا کمتر جنبه مرکز رشد دارد و رویکرد اصلی در آن بر برندسازی است گفت: در این راستا به دنبال این هستیم که با جمع‌کردن شرکت‌های موفقی که درگذشته در حوزه فاوا فعال بودند در آن منطقه، روند دسترسی به بازار و سرمایه و تکنولوژی تسهیل کنیم.

دکتر دوایی مرکزی همچنین حضور مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و بانک‌ها از جمله پست‌بانک را با رویکرد سرمایه‌گذاری تخصصی در آنجا لازم برشمرد و افزود: دانشکده پست و مخابرات هم می‌تواند محمل مهارت‌آموزی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باشد تا درنهایت شاهد ایجاد یک اکوسیستم در آنجا باشیم هرچند اکوسیستم اصلی در کریدور ساخته می‌شود که پارک بخشی از آن است.

وی به‌عنوان پروژه دیگر به استقرار ساختارهای مدیریتی بر اساس تجربه پارک‌های فناوری در ایران اشاره کرد و گفت: به‌زودی این ساختارها در منطقه ویژه پیام پیاده‌سازی می‌شود.

دکتر دوایی مرکزی در خصوص تفاوت این پروژه با پروژه‌های دیگر سراسر کشور اظهار داشت: این پروژه برای وزارت ارتباطات مناسب‌سازی شده و مکانیسم‌های مدیریتی و استقرار نظام مدیریت در پارک را مشخص می‌کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت تدریجی این پروژه‌ها، بیان کرد: با ادامه روند پیشرفت پروژه‌ها امیدواریم نهایتاً تا پایان سال جاری یا ابتدای سال بعد، مرحله اول پارک راه‌اندازی شود.